در مقاله قبل کاملا توضیح دادیم که سنگهای غیر ار طبیعی به چند زیر مجموعه که عبارتند از مصنوعی, بدلی یا شبیه سازی شده, خلق شده و بهبود یافته تقسیم می شوند. در آن مقاله برای شما مثالهای اثبات شده همراه با تصاویر کاملا گویا در مورد الماس و نمونه های مصنوعی آن و بدلی آن آوردیم. به طور مثال سنگ کیوبک زیرکونیای سفید که از یک سنگهای معروف و بی نظیر خلق شده توسط بشر می باشد کاملا می تواند نقش یک الماس طبیعی و گران قیمت را بازی کند اما در مقاله امروز سنگ مورد تست٬ کیوبک زیرکونیا نبوده چون این سنگ بر خلاف تصور افراد دارایی سختی و عدد موهس ۸ تا ۸/۵ می باشد یعنی سنگی نسبتا سخت است و مثلا در تست چهارم مبحث امروز می تواند رفتار متفاوتی داشته باشد و مثال دیگر این است که در سنگهای طبیعی سنگ سفایر سفید هم می تواند به جای الماس به شما فروخته شود اما سفایر سنگی اصل است و تستهای امروز ما راجع به سنگهای الماس تقلبی غیر طبیعی است.

در بلاگ امروز قصد داریم که ۵ راه و تست اینکه الماس شما تقلبی یا اصلی است را همراه با تصاویر گویا و فایل ویدئویی شرح دهیم.

 1. تست اول:
  • تست بازدم
 2. تست دوم:
  • تست قوطه وری
 3. تست سوم:
  • تست شفافیت
 4. تست چهارم:
  • تست ساییدگی
 5. تست پنجم:
  • تست سختی

در این ۵ مورد هدف اصلی٬ تفکیک سنگ الماس طبیعی از مصنوعی است چرا که همانطور که قبلا هم ذکر شد٬ سنگ سفایر سفید می تواند بدل الماس باشد اما سنگی مصنوعی نبوده و  راه های تشخیص آن بسیار تخصصی است. حتی راه های تشخیص الماس طبیعی از مصنوعی هم اگر همراه با جزئیات و ابزار گوهرشناسی باشد تخصصی است. آسان ترین راه استفاده از تستر الماس است اما در مقاله قبل مفصلا در مورد روش هایی همچون دابلت و تریبلت توضیح دادیم که در این موارد تستر الماس هم پاسخ گو نخواهد بود.

نکته قابل توجه این است که ۳ تست اول از این ۵ تست٬ هیچگونه آسیبی به الماس تقلبی نمی رساند اما در ۲ روش پایانی اگر سنگ الماس شما فیک باشد٬ کاملا از بین رفته و دیگر قابل استفاده نیست٬ لذا اگر سنگ الماس تقلبی دارید و می خواهید آن را استفاده کنید دو روش آخر را انجام ندهید.

ما به عنوان جواهرفروش یا جواهرساز از ابزار هایی مانند ترازوهای خاص مشخص کردن وزن مخصوص سنگ٬ لوپ ها ( ذره بین های مخصوص گوهرشناسی), دستگاه تست الماس٬رفراکتومتر٬ میکروسکوپ٬ پلاریزکوپ٬ میکروسکوپ٬ چلسی فیلتر٬ لامپها و... که در مقالات بعدی مفصلا توضیح خواهیم داد٬ استفاده میکنیم تا یک سنگ قیمتی را دقیق و طبق استانداردهای جهانی و قرار دادی مشخص کنیم اما تمام وسایل مورد نیاز امروز, یک روزنامه, لیوان آب, فندک و کاغذ سمباده بوده که کاملا خانگی و در دسترس هماگان وجود دارد٬ می باشند.

ما برای به تصویر کشیدن این ۵ تست از دو الماس ۶ میلی متری تراش برلیان که ظاهری کاملا شبیه به هم دارند اما یکی اصل و دیگری تقلبی است را استفاده می کنیم. برای روشن شدن اصل یا تقلبی بودن سنگ خود کافی است که فقط مراحل را با ما طی کنید.

بازهم لازم به ذکر است که اگر سنگ خود را نیاز دارید و امکان تقلبی بودن آن وجود دارد ۲ تست آخر را به هیچ وجه انجام ندهید.

آیا آماده اید؟؟😇 


تست اول

تست تنفس  یا بازدم

در این تست٬ سنگ خود را در دست بگیرید و اگر پنس در دسترس شماست برای گرفتن سنگ خود از پنس استفاده کنید (مانند تصویر ) و سنگ خود را به جلوی دهان برده و روی آن یک بازدم شدید یا به اصطلاح عامیانه "هاه" برای ایجاد مه روی سطح صفحه سنگ (تاج نگین) انجام دهید.


اگر ۲ تا ۴ ثانیه طول کشید تا مه روی تاج نگین محو شد٬ آن باید سنگ تقلبی و اگر ۱ تا ۲ ثانیه بعد٬ مه از بین رود سنگ شما الماس اصل است.

یک نکته مهم: اگر دما در مکانی که هستید بالا می باشد, سنگ خود را برای چند دقیقه در فریزر گذاشته و بعد عمل بازدم را انجام دهید تا به راحتی ایجاد مه و از بین رفتن آن را مشاهده کنید.


تست دوم

تست آب یا قوطه وری

این تست از تست اول هم آسان تر است. با این حالا داستان از این قرار است که یک لیوان آب می آوریم و سنگ خود را درون آن می اندازیم. سنگ الماس اصل باید بی وقفه و بلافاصله پس از رها شدن به ته لیوان برود و سنگ کیوبک یا همان الماس تقلبی باید روی آب بایستد یا به سمت دیواره های لیوان منحرف شود. در تست ما چه سنگ اصل و تقلبی به ته لیوان رفت. علت آن را در ویدئویی که برای شما آماده کرده ایم توضیح داده شده است. اگر شما این تست را انجام داده اید حتما نظرات و تصاویر یا ویدئوی خود را از طریق ایمیل contact@goldenrosalie.com برای ما بفرستید تا در این مقاله قرار دهیم.

 
تعاریف گوهرشناسیتست سوم

تست روزنامه (بررسی شفافیت یا کِلَریتی)

در این تست قسمتی از یک متن خاص در روزنامه را انتخاب کنید و الماس را به صورت وارانه به طوری که تاج الماس یا صفحه الماس روی متن مورد نظر باشد قرار می دهیم. در الماس اصل شما هیچ متنی را نمی توانید مشاهده کنید حتی حدس حروف هم امکان پذیر نیست و حتی قسمتی از آن هم در لبه الماس مشخص نیست اما در سنگ فِیک٬ می توانید قسمت هایی از متن یا حروف را در سنگ مشاهده کنید. همانطور که مشاهده می کنید طبق تصویر اول هیچ اثری و قسمتی از متن را نمی توان مشاهده کرد ولی در تصویر دوم با اینکه متن خوانا نبوده اما قسمتهای از حروف در لبه سنگ قابل مشاهده است.


تست چهارم

تست سمباده یا سایش

الماس سخت ترین ماده جهان است با عدد موهس ۱۰ که در اینجا می توانید راجع به سختی گوهرسنگها بیشتر مطالعه کنید. جز الماس٬ هیچ ماده دیگری نمی تواند روی الماس حتی خراش ایجاد کند.

 سنگ خود را برداشته و تاج یا صفحه آن را بر روی کاغذ سمباده چند بار به سمت چپ و راست بکشید. اگر الماس باشد که هیچ تغییری روی سطح آن اتفاق نمی افتد و اگر سنگ شما تقلبی باشد که کاملا ساییده می شود. در تصویر کاملا نمونه تقلبی مشهود است.
تفاوت بین سنگ قیمتی طبیعی, مصنوعی, بدلی و خلق شده چیست؟تست پنجم

تست سوزاندن یا حرارت

برای این تست به یک لیوان آب سرد, پنس و فندک نیاز است.

برای انجام این تست سنگ خود را با پنس در معرض شعله های فندک به مدت ۳۰ ثانیه نگه می داریم و بعد از آن بلافاصله سنگ را داخل لیوان آب می اندازیم. در این روش هم٬ سخت ترین ماده جهان هیچگونه آسیبی نمی بیند اما اگر الماس تقلبی است از درون پر از ترک می شود و همانطور که در تصویر مشاهده می کنید نمونه اصلی کاملا سالم و مشخص است.


قطعا استفاده از فندک روشی حرفه ای نبوده و نخواهد بود پس اگر می خواهید کاملا مطمئن شوید که الماس شما اصل است یا خیر٬ آن را به دست یک جواهر فروش یا گوهرشناس حرفه ای بسپارید.

امیدوارم از این بلاگ لذت و بهره کافی را برده باشید اگر نظر یا پیشنهادی دارید حتما از طریق ایمیل و اینستاگرام با ما در میان بگذراید.

اگر از این بلاگ راضی بودید حتما رای دهید و همچنین با ما را در اینستاگرام همراه شوید.

می خواهید خیلی زود از مقالات, محصولات جدید و آفرهای ویژه ما زودتر از بقیه مطلع شوید؟

پس در قسمت وبلاگ > عضو خبرنامه ما شوید. متشکریم.
حالا نوبت شماست....
نظر؟ سوال؟ ایده؟ افکار خود را به اشتراک بگذارید.Instagram: @goldenrosaliecom