الماس Diamond

معانی و تاریخچه آن

عشق ما انسانها به سنگ ماه تولد فروردین ماه یا همان ماه آوریل میلادی در هندوستان آغاز شد، جایی که الماس ها از رودخانه ها و نهرهای کشور یافت و جمع آوری می شدند. در اوایل قرن چهارم پیش از میلاد، الماس میل و علاقه خانواده سلطنتی و ثروتمندان بود. بعد از آن زمان، کاروانها الماس های هندی را به همراه سایر کالاهای عجیب و غریب به بازارهای قرون وسطایی شهر ونیز ایتالیا آوردند. تا دهه ۱۴۰۰، الماس در حال تبدیل شدن به زیورآلات برای نخبگان اروپایی بود. نخستین حلقه نامزدی الماس به ثبت رسیده به Archduke Maximillian از اتریش توسط ماری بورگوندی معترض وی، به او در سال ۱۴۴۷ اهدا شد. شواهد جدید منشا الماس افسانه ای ۴۵/۵۲ قیراطی (ct) آبی ـمعروف به الماس آبی امیدــ در منطقه معدن گلسوندای هند و فروش آن به پادشاه لوئیز چهاردهم فرانسه (که در آن زمان به عنوان الماس آبی فرانسه شناخته می شد) در سال ۱۶۶۸ را تایید می کنند.

الماس آبی امید 

حسن نیت : موسسه اسمیتسونیان


در اوایل دهه ۱۷۰۰، با شروع به كاهش منابع الماس هند، برزیل به عنوان منبع مهمی ظاهر شد. الماس ها هنگام حفر معادن طلا توسط کارگران آن معادن در اطراف رودخانه جکویتینهاونا در میناس گرایس کشف شد. برزیل بیش از 150 سال در بازار الماس مسلط شد.

کشف الماس در نزدیکی کیمبرلی آفریقای جنوبی، در اواخر دهه ۱۸۶۰ نشانه آغاز بازار مدرن الماس بود. کارآفرین سسیل رودز در سال ۱۸۸۸, معادن تلفیقی  De Beers را تأسیس کرد و تا سال ۱۹۰۰، De Beers حدود 90 درصد از استخراج و تامین الماس تراش نخورده یا به اصطلاح گوهرشناسی راف جهان را داشت. بزرگترین الماس که تاکنون یافت شده است  ۳۱۰۶ قیراط (621 گرم) است که در معدن پریمایر آفریقای جنوبی در سال 1905 کشف شد. از آن الماس٬ برشی به شکل گلابی که به اصطلاح گوهرشناسان به Pear Cut معروف است به وزن ۵۳۰ قیراط داده شده است و کالینان اول نام دارد (تراش Pear را در تصویر زیر می توانید مشاهده کنید)، همچنین به عنوان ستاره بزرگ آفریقا معروف شده است. که اکنون در کاخ سلطنتی روی عصای سلطنتی قرار دارد و با دیگر جواهرات سلطنتی در برج لندن نگهداری و محافظت می شود. درتصویر زیر می توانید نمونه های استاندارد و بین المللی تراش الماس و سنگ های قیمتی را مشاهده کنید.یک شاعر ناشناس قرن دوم معتقد بود که این گوهرسنگ ماه تولد آوریل٬ متولدین این ماه را از چشم شیطان حفظ می کند ـنگاهی بدخواهانه و نحس که اعتقاد بر این بود که باعث بیماری ، فقر و حتی مرگ می شدـ. اعتقاد بر این بود که سنگ ماه آوریل قدرت شفابخشی داشت.

با گذشت قرن ها ، سنگ تولد الماس به عنوان پاد زهر برای مسمومیت و محافظت در برابر طاعون تصور می شد. برخی ادعا می کردند که این گوهر باعث افزایش طول عمر ، قدرت ، زیبایی و شادی است. باور شما چیست؟

الماس علاوه بر اینکه سنگ ماه تولد فروردین ماه یا همان ماه آوریل-آپریل میلادی باشد، هدیه انتخابی برای شصتمین و هفتادو پنجمین سالگرد ازدواج نیز است و البته ، امروزه حلقه نامزدی الماس به نماد تقریبا جهانی عشق و ازدواج تبدیل شده است.الماس Diamond کجا یافت می شود؟

سنگ ماه آوریل اکنون در معادنی در سراسر جهان یافت می شود. در اوایل دهه ۲۰۰۰، آفریقای جنوبی به عنوان تولید کنندگان عمده الماس های راف ـتراش نخوردهـ به کشورهای دیگر آفریقا شامل جمهوری دموکراتیک کنگو (که قبلاً با نام های زائر و بوتسوانا شناخته می شد) پیوسته بود.

اتحاد جماهیر شوروی سابق اولین معدن بزرگ خود را در سال ۱۹۶۰ افتتاح کرد و روسیه امروزی هم از نظر حجم و هم از نظر ارزش یکی از تولید کنندگان برتر است. حفاری معادن الماس با افتتاح معدن Argyle در استرالیا در سال ۱۹۸۳ و کشف چندین معدن الماس در شمال کانادا در دهه ۱۹۹۹۰ بطور چشمگیری گسترش یافت. استخراج الماس در شرق سیبری روسیه مانند خواندن یک رمان ماجراجویانه است. شرایط محیطی سخت با وجود تندرا ، دمای هوای سرد و روزهای کوتاه و استفاده از موتورهای جت و مواد منفجره ای که برای گرم کردن و نرم کردن یخهای اطراف کیمبرلیت استفاده می شوند - توده های عمودی و هویج شکل از جنس سنگ آذرین که می توانند منبع اصلی الماس باشند- شرایط عجیب منطقه را برای ما روایت می کند.  در سال 2013 ، Alrosa ، شرکت اصلی معدن الماس روسیه ، تخمین زده است که ۹۷۰ میلیون قیراط وجود دارد که هنوز در انتظار یافتن آن در تندرا یخ زده هستند.

الماس در بوتسوانا در منطقه معمولاً گرم و نیمه خشک شرق این کشور قرار دارد. این معادن پرکار باعث رونق اقتصاد شده و باعث رشد طبقه متوسط شده است. این کشور همچنین یک قطب الماس است که تقریباً 40 درصد از عرضه الماس های راف دارای ارزش جهان را تامین می کند.

معدن روباز الماس Diavik A154. با احترام: ریو تینتو
نحوه نگهداری و تمیزکاری الماس Diamond

الماس سخت ترین ماده جهان (مقدار سختی در مقیاس موس برابر با ۱۰ است) معمولاً به اندازه کافی با دوام است تا در پاک کننده اولتراسونیک قرار گیرد. اما اگر سنگ تولد الماس شما دارای ناخالصی است یا بهبود یافته است، بهتر است آن را با پارچه ی ضد الکتریسیته ساکن تمیز کنید، یا از آب گرم٬ صابون و یک مسواک نرم یا محلول تمیز کردن مخصوص جواهرات استفاده کنید. همچنین، جواهرات الماس خود را بطور دوره ای تمیز کنید و یا این امر را به یک جواهرساز حرفه ای بسپارید.

این انگشتر الماس توسط مایکل روسو، یکی از فارغ التحصیلان کلاس های GIA AJA طراحی شده است. مایکل این حلقه را به عنوان یک پروژه برای کلاس آموزشی خود با استفاده از برنامه CAD / CAM طراحی کرد و این قطعه را با CAD مدل سازی کرد. بعد از اتمام دوره، فایل CAD خود را برای یک شرکت تولید کننده جواهر ارسال کرد و آنها از روی آن مدل سه بعدی حلقه را تولید کردند. عکس: کوین شوماخر / GIA
مشخصه گوهرسنگ ماه تولد فروردین ماه / آوریل میلادی

تمامی گوهرسنگهای دنیا توسط ۴ عامل اولیه مورد بررسی قرار می گیرند که به آن 4C به علت اینکه اولین حرف تشکیل دهنده آن ۴ عامل با حرف C انگلیسی شروع شده (Color, Cut, Clarity, Cut) گفته می شود و طبق سازمان جهانی گوهرشناسی استاندارد سازی شده اند. در جداول زیر 4C سنگ الماس Diamond، به علاوه خصوصیات نوری و شیمیایی این کانی را مشاهده می کنید. لازم به ذکر است که نحوه بررسی و بیان تخصصی 4Cs برای سنگ قیمتی به سبک فرمت زیر نیست و فقط جهت آسان سازی اینگونه بیان شده است.


در جدول زیر 4C الماس / Diamond را مشاهده می کنید.

تصویر
۴سی / 4Cs
شرح
Color
هرچه رنگ کمتر باشد، درجه و ارزش بالاتر است. حتی کوچکترین اشاره می تواند تفاوت چشمگیری در ارزش ایجاد کند.
Clarity

درجات وضوح به تعداد، اندازه و موقعیت ناخالصی ها و لکه ها بستگی دارد.
Cut
تراش (نسبت ها، تقارن و صیقل کاری) نحوه تعامل وجوه الماس با نور است.
Carat
کمیابی یعنی الماسهای بزرگتر با همان کیفیت در هر قیراط ارزش بیشتری دارند.


در جدول زیر خصوصیات نوری و شیمیایی الماس Diamond را مشاهده می کنید.

خصوصیات
شرح
کانی Mineral
الماس Diamond
خصوصیات یا فرمول شیمیایی
C ( کربن خالص)
رنگ Color
بی رنگ ( اما از نظر گوهر شناسی الماس ها دارای زردی هستند) نکته: الماس رنگین هم وجود دارد اما در دسته بندی سنگ های رنگین قرار ندارد.
ضریب شکست Refractive Index
۲/۴۲
Birefringence
-
وزن مخصوص Specific Gravity
(۰/۰۱ +/-) ۳/۵۲
مقایس سختی عدد موهس Mohs Scale
۱۰

برای آشنایی با معانی عبارات فوق اینجا کلیک کنید.حالا نوبت شماست....
نظر؟ سوال؟ ایده؟ افکار خود را با ما به اشتراک بگذارید.
Instagram: @goldenrosaliestore

Instagram: @goldenrosaliecom
منبع: https://www.gia.edu/birthstones/april-birthstones

تمامی عکسهای گوهرسنگها توسط سازمان جهانی گوهرشناسی GIA تامین تهییه شده است و حق کپی رایت تمامی تولیدات این سازمان محفوظ است.