ماه آگوست میلادی از یازدهم مردادماه تا دهم شهریور ماه است و از آنجایی که از نظر گوهرشناسی و دسته بندی های بین المللی سنگهای ماه تولد با ماه های میلادی دسته بندی شده اند، سنگهای تولد ماه اوت یا ماه هشتم میلادی را می توانند متولدین بین ۱۱ مرداد تا ۱۰ شهریور استفاده کنند. پریدوت، اسپینل و ساردونیکس سه سنگ تولد برای ماه آگوست / اوت (مرداد و ابتدای شهریور) هستند.

سنگ ماه تولد پریدوت که در ایران با نام زبرجد هم شناخته می شود، سنگی است که به دلیل شکل گیری در شرایط سخت و شدید شناخته شده است، زیرا می توان در گدازه یا لاوا سخت شده ای از اعماق زمین و همچنین در شهاب سنگ هایی که از فضا به زمین سقوط کرده اند، یافت. سنگ تولد مردادماه، اسپینل تا همین اواخر مورد کم لطفی قرار گرفته بود، زیرا امروزه مشتریان به دنبال جایگزینی برای یاقوت سرخ هستند، اسپینل قرمز گوهری است که آن را قرن ها با یاقوت اشتباه گرفته بودند. ساردونیکس سنگ اصلی ماه تولد اوت،آگوست یا همان مرداد خودمان است، که بیش از ۴۰۰۰ سال قدمت دارد.پریدوت

تاریخچه و معنی

Peridot پریدوت یا زبرجد سنگ قیمتی با طیف و تناژ سبز مایل به زرد Yellowish - Green تا زرد مایل به سبز Greenish - Yellow است که در نمودار HUE یا تناژ GIA زیر هم می توانید مشاهده کنید. در طول تاریخ، پریدوت اغلب با سنگهای دیگر مانند توپاز و زمرد اشتباه گرفته شده است. جزیره توپازیوس دریای سرخ، که به گفته بعضی ها نام این جزیره الهام گرفته از "توپاز" است، در واقع پریدوت تولید می کرده است. معبد سه پادشاه مقدس در کلیسای جامع کلن آلمان با ۲۰۰ قیراط سنگهایی که به نظر می رسید زمرد است تزئین شده است، اما در واقع آنها پریدوت و سنگ تولد ماه مرداد می باشند. برخی مورخان حتی حدس می زنند که ممکن است مجموعه زمرد معروف کلئوپاترا از پریدوت تشکیل شده باشد.

کلمه "peridot" از کلمه عربی Farida به معنی گوهر گرفته شده است. این سنگ ماه تولد، در بسیاری از فرهنگ های باستانی و قرون وسطایی مورد توجه زیادی بوده است. در جواهرات کاهنان اوایل قرن دوم قبل از میلاد مسیح و بعد از آن در کلیساهای اروپا قرون وسطایی ظاهر شد. سنگ پریدوت نیز قرن ها به عنوان یک طلسم محافظ مورد استفاده قرار گرفته است و صاحب خود را از ارواح شیطانی و "وحشت شب" محافظت می کند.

Peridot گوهری است که برای جشن شانزدهمین سالگرد ازدواج هدیه می شود.


محبوب ترین رنگ مورد نظر برای پریدوت "سبز چمنی" خالص بدون هیچ گونه اثری از رنگ زرد یا قهوه ای است. بلور بزرگ (۳۶۴ قیراطی) از معدن منبع تاریخی دریای سرخ، Zabargad (زبرجد) است. عکس: Robert Weldon/GIA
پریدوت در کجا یافت می شود؟

پریدوت، سنگ تولد مرداد، داستانی شگفت انگیز دارد. اگرچه بیشتر پریدوت هایی که امروزه در جواهرات دیده می شوند از منابعی مانند چین، میانمار، پاکستان، تانزانیا، ویتنام و ایالات متحده سرچشمه می گیرند، برخی از آنها با استفاده از شهاب سنگ به زمین سفر کرده اند و برخی دیگر در مکانهای عجیب و غریب مانند ساحل پریدوت Peridot Beach در هاوایی یافت می شوند. شن ها در آنجا به رنگ سبز می درخشند.

جزیره مصری Zabargad یا زبرجد (نامی که اکنون به توپازیوس داده شده است) قدیمی ترین منبع ثبت شده این سنگ ماه تولد اوت یا همان مرداد - شهریور است. استخراج معادن ممکن است در حدود ۲۷۹ - ۳۴۰ قبل از میلاد مسیح آغاز شده باشد. اگرچه این جزیره پریدوت های زیبایی را تولید کرده است، اما شرایط سخت و خشن روی آن باعث شده تا اسم های ناگواری مانند Island of Death جزیره مرگ و Ophiodes ("جزیره مار") به آن لقب دهند. Peridot از Zabargad ، قرن ها مورد توجه بوده و هنوز هم بسیار مطلوب است. بهترین نمونه های این سنگ تولد را می توان در موزه های معتبر و با پرستیژ در سراسر جهان یافت.

میانمار (برمه سابق) منبع مهم دیگری از سنگ تولد پریدوت است. در دامنه شمالی Kyaukpon، یک منطقه کوهستانی در نزدیکی شهر گوهر Mogok ، گاهی اوقات کریستالهای پریدوت را می توانید در شکافها هم مشاهده کنید. بهترین کیفیت Peridot از این محل دارای رنگی عمیق و شفافیت بسیار عالی است.

منظره پانوراما از موگوک Mogok شهر اسطوره ای بهشت خیالی. عکس: Robert E. Kaneآریزونا منبع اصلی پریدوت سنگ ماه تولد مرداد ماه در ایالات متحده است. فوران های گسترده آتشفشانی هزاران سال پیش، رودخانه های گدازه ای را در مناطق بیابانی آنچه امروزه San Carlos زمین های هندی های آپاچی نامیده شده، فرستاده است، جایی که برخی از خانواده های آپاچی ها دهه ها در معادنش کار کرده اند.

این سنگ تولد مرداد و شهریور ( ۱۱ مرداد تا ۱۰ شهریور را آگوست گویند) نیز از طریق شهاب سنگ های پالازیت (ساخته شده از نیکل آهن و الیوین) به زمین آمده است. هزاران شهاب سنگ بر روی زمین برخورد کرده اند که بسیاری از آنها حاوی الیوین olivine هستند، اما تعداد معدودی از آنها دارای پریدوت با کیفیت گوهری می باشند.


پریدوتهای شفاف را می توان در سراسر این شهاب سنگ پالازیت پراکنده دید. عکس: Photo: Eric Welch/GIA با حسن نیت از : Magic Mountain Gems
تمیز کاری و نگهداری پریدوت

با سختی ۶.۵ تا ۷ در مقیاس سختی موهس، پریدوت نرم تر از بسیاری از سنگهای قیمتی است و نمی تواند سفت و سخت تر از این هم شود، بنابراین برای استفاده روزمره زیاد توصیه نمی شود.

نکته: دوستان زمانی که از سختی یا نرمی یک سنگ صحبت می شود به این معنی نیست که سنگ نرم را با دستتان میتوانید فرم دهید زیرا که طبیعتا سنگ، سنگ است اما به این معنی است که در زیر دستگاه تراش مثلا سنگ نرم کمتر زمان و کمتر مقدار فشار دست برای تراش نیاز دارد و همچنین با از دست افتادن روی زمین و یا ضربه خوردن، زود تر می شکند یا ترک می خورد برای جلوگیری از آسیبی مثل ترک یا خط و خش روی سطح پولیش و تراش خورده پریدوت است که گفته می شود برای استفاده روزانه مناسب نیست هرچند که عدد ۷ سختی موهس مانند سختی عقیق ها است که نسبتا در تراش سخت محسوب می شوند ولی در اینجا برای پریدوت در مقایسه با یاقوت با عدد سختی ۹ نرم در نظر گرفته شده است.

تمامی منابعی که ما از آنها سخن می گوییم، برگرفته از مطالعاتی از سازمان ها و در نتیجه وب سایت های بسیار مطرح و تخصصی به ویژه سازمان جهانی گوهرشناسی GIA می باشد و هیچگونه جای شک و شبهه ای ندارد.

این سنگ تولد ماه مرداد نیز می تواند توسط برخی از اسیدها و حتی در اثر طولانی مدت در معرض تعریق اسیدی آسیب ببیند. تمیز کردن پریدوت یک فرایند ظریف تلقی می شود. هرگز از بخار یا تمیز کننده اولتراسونیک استفاده نکنید، زیرا سنگ پریدوت در معرض شوک حرارتی آسیب پذیر است. استفاده از یک برس نرم با صابون ملایم شست و شوی ظروف در آب گرم، ایمن ترین راه است. Peridot باید با احتیاط نگهداری شود تا از خراشیدن توسط سنگهای دارای سختی بیشتر جلوگیری شود.

نکته ۲: دوستان گرامی ممکن است در سنگهای که از نظر شفافیت یا Transparency مات و به اصطلاح Opaque هستند یعنی هیچ گونه نوری را از خود عبور نمی دهند، شاید کمی خط و خش داشتن روی سطوح آن به چشم نیاید و زیاد اهمیتی نداشته باشد (در اثر استفاده روزمره و بدون توجه به اصول نگهداری و مراقبتهای حساسانه جواهر خود) اما در سنگ هایی مانند پیروت که یک طیف یکنواخت رنگین و بلورین یا شفاف را دارند کوچکترین خطی روی سطح آن هم از قیمت و هم از زیبایی آن می کاهد.

 پریدوت ۱۰/۸۹ قیراطی در این حلقه پلاتینی توسط هاله ای از الماس احاطه شده است. عکس: Robert Weldon/GIA با حسن نیت: Richard Krementz Gemstones
اسپینل

تاریخچه و معنی

نام "اسپینل" با اشاره به شکل کریستال های آن از کلمه لاتین spina به معنای خار یا جسم تیز گرفته شده است. این سنگ دوم ماه تولد مرداد ، اوت (آگوست) در رنگهای مختلفی وجود دارد از جمله: قرمز، صورتی، نارنجی، بنفش، ارغوانی، آبی و سبز مایل به آبی. قرن هاست که اسپینل با سایر سنگهای قیمتی اشتباه گرفته می شود. برخی از مشهورترین "یاقوت" های تاریخ در واقع سنگ تولد مردادماه هستند. به عنوان مثال، "یاقوت سرخ" تقریباً ۱۷۰ قیراطی شاهزاده سیاه Black Prince متعلق به پادشاهان Moorish و اسپانیایی قبل از ادوارد، پرنس کشور ولز بریتانیا (معروف به شاهزاده سیاه Black Prince) در سال ۱۳۶۷ میلادی این سنگ را به عنوان پرداخت برای برنده شدن در نبرد به نمایندگی Peter of Castile دریافت کرد. در قرن ۱۸ میلادی، اسپینل براساس تفاوت های شیمیایی به روشنی از یاقوت سرخ جدا شد. امروزه، این اسپینل های سرخ تاریخی، در تاج ایالتی امپراتوری بریتانیا قرار دارند، دقیقاً بالای الماس ۳۱۷/۴۰ قیراطی Cullinan دوم. 

الماس Cullinan کولینان بزرگترین الماس راف یا خام (تراش نخورده) با کیفیتی است که تاکنون یافت شده است و دارای وزن ۳۱۰۶/۷۵ قیراط (۶۲۱/۳۵ گرم) می باشد که در معدن شماره ۲ شهر در کالینان Cullinan آفریقای جنوبی، در ۲۶ ژانویه ۱۹۰۵ کشف شد. این سنگ بعد از Thomas Cullinan رئيس هیئت مدیره آن معدن نام گذاری شد.

 

اسپینل قرمز ۱۷۰ قیراطی در تاج امپراتوری بریتانیا (Imperial State Crown) با بیش از ۳۰۰۰ الماس، یاقوت کبود یا سفایر، زمرد و مروارید تزئین شده است، و همچنین شامل الماس افسانه ای Cullinan II می باشد. اکنون می توان آن را در برج لندن مشاهده کرد.تصور می شد که اسپینل قرمز به همراه سایر سنگهای قرمز، درمانی برای انواع کم خونی یا از دست رفتن خون به هر صورت و بیماریهای التهابی است. اعتقاد بر این بود که سنگهای قرمز باعث کاهش خشم و ایجاد هماهنگی و تعادل می شوند. این سنگ تولد مرداد ماه به طور سنتی به عنوان هدیه بیست و دومین سالگرد ازدواج اهدا می شود.اسپینل در کجا یافت می شود؟

امروزه اسپینل در چندین مکان یافت می شود. منابع عمده آن شامل کشور تاجیکستان، میانمار، سریلانکا، ویتنام، تانزانیا و پاکستان است. برخی منابع برای تولید اسپینل با رنگ های چشم گیر، مانند اسپینل صورتی و قرمز از میانمار شناخته شده اند.

این اسپینل ها از با طیف رنگی بیانگر چندین کشور مختلف نیز می باشند. از چپ به راست: یک اسپینل قرمز بیضی ۱۰/۹۲ قیراطی از موگوک Mogok، یک اسپینل تراش کاشن Cushion ارغوانی ۲۰/۰۸ قیراطی از میانمار، یک اسپینل بنفش ۱۳/۷۸ قیراطی از میانمار و یک اسپینل آبی تیره ۱۳/۷۸ قیراطی از Ratnapura سری لانکا. عکس: Robert Weldon/GIA


سریلانکا یک جزیره گنجینه واقعی از گونه های مختلف گوهرهاست، از جمله یاقوت کبود یا همان سفایر، یاقوت سرخ یا روبی و گارنت است. اسپینل در نیمه جنوبی کشور استخراج می شود. رنگ های موجود در آنجا شامل آبی، صورتی و بنفش است. تپه های سرسبز ارتفاعات مرکزی و سنگ ریزه های رودخانه ای در منطقه Ratnapura قرن ها منابع غنی اسپینل بوده اند. سنگ Mogok میانمار یکی دیگر از منابع پر بار است، یکی از مکان هایی که در آنجا یاقوت، سفایر و سایر سنگهای قیمتی و بعلاوه به همراه این سنگ ماه تولد آگوست (اسپینل)، پریدوت Peridot هم یافت می شود. در سنگهای کشف شده از آنجا، سنگ هایی هم یافت می شوند که به صورت طبیعی پولیش خورده و براق هستند که افراد محلی آنها را با روح جلا خورده یا "spirit polished" می نامند.


این کریستال های اسپینل صورتی جذاب از Man Sin، در Mogok میانمار آمده اند. عکس: Vincent Pardieuمنطقه لوک ین Luc Yen در شمال ویتنام از دهه ۱۹۸۰ این سنگ تولد ماه مرداد یا آگوست را به رنگ های قرمز، بنفش، صورتی، ارغوانی و آبی - ارغوانی تولید کرده است، و اسپینل های آبی روشن در دهه ۲۰۰۰ پیدا شده اند. رسیدن به معدن ها به نوعی گشت و گذار است چرا که نیاز به یک رانندگی پنج تا شش ساعته از هانوی Hanoi و سپس پیاده روی یا موتور سواری برای چند ساعت دیگر است.

در این صحنه از منطقه لوک ین ویتنام، یک عملیات استخراج یاقوت و اسپینل در قسمت جلوی تصویر مشاهده می شود، در کنار شالیزارهای برنج. عکس: Vincent Pardieuاکتشافی در سال ۲۰۰۷ در تانزانیا خبر از پیدایش گوهرهای قرمز متمایل به صورتی و نارنجی داد. در معادن موجود آنجا همچنین سنگ ماه تولد مرداد به طیف رنگهای بنفش و آبی نیز یافت می شود.تمیز کاری و نگهداری اسپینل

Spinel اسپینل در مقیاس سختی موهس Mohs Scale عدد ۸ است، بنابراین به طور معمول یک گوهر بادوام و سخت است. می توان از دستگاه های پاک کننده اولتراسونیک و بخار استفاده کرد. در عین حال، وجود شکستگی می تواند مشکلی را در آن تقویت یا ایجاد کند. آب گرم و صابون همیشه یک جایگزین بی خطر و مناسب برای تمیز کاری است.

اسپینل هنگام قرار گرفتن در معرض نور و مواد شیمیایی پایدار است اما گرمای زیاد می تواند باعث ایجاد یک حالت محو شدن یا Fade در برخی از رنگهای این سنگ شود. 

یک اسپینل با تراش پرنسس Princess Cut با وزن ۳/۵۵ قیراطی بسیار پر درخشش و خیره کننده. دو الماس ذوزنقه ای شکل با وزن کل ۰/۵۰ قیراط در طرفین و دیگر الماس های تراش برلیان گرد با مجموع وزن ۰/۷۶ قیراط این اثر هنری را تکمیل می کنند: Omi Privé
ساردونیکس / سارد - اونیکس

تاریخچه و معنی

قدیمی ترین سنگ ماه تولد مرداد، ساردونیکس که ترکیبی از دو نوع کلسدونی (کوارتز کریپتو کریستالی) است: سارد و اونیکس. رگه هایی از سارد قرمز مایل به قهوه ای تا قهوه ای و نارنجی تیره به طور متناوب با لایه های معمولاً سفید یا سیاه اونیکس. در زمان های قدیم، ساردونیکس یک سنگ محبوب برای مهر و موم کردن و مهرهای روی انگشتر رومی ها بوده است، زیرا موم داغ به آن نمی چسبید. در هزاران سال پیش، این سنگ به دلیل رنگ خاصش مورد توجه زیادی قرار گرفت به طوری که با آن به صورت بیضی صنایع دستی و هنری نقش برجسته می تراشیدند.

ساردونیکس ایتالیایی در اوایل قرن نوزدهم که توسط Giuseppe Girometti به عنوان یک اثر نقش برجسته در یک آویز طلا نصب شده است: موزه هنر متروپولیتن The Metropolitan Museum of Artاعتقاد بر این است که ساردونیکس یکی از سنگهای موجود در روی زره کاهن اعظم بوده است، و نشان دهنده قدرت زندگی معنوی است. سربازان رومی حلقه های ساردونیکس با تصویر حک شده "مریخ" روی آن را برای محافظت خود در نبرد می پوشیدند. امروزه، این سنگ ماه تولد مرداد با شجاعت، خوشبختی و برقراری ارتباط روشن همراه است و ثبات را در ازدواج و مشارکت ها به همراه دارد.ساردونیکس در کجا یافت می شود؟

این سنگ، منابع بسیاری دارد. هند برای استخراج ساردونیکس با کنتراست خوب بین لایه های رنگی مختلف، قابل توجه است. ساردونیکس همچنین در مناطق دیگر برزیل، آلمان، چکسلواکی، ماداگاسکار، اروگوئه و ایالات متحده یافت می شود.

یک ساردونیکس بیضی تخت و صیقلی که نوارهای مختلف نارنجی و سفید را نشان می دهد. عکس: Robert Weldon/GIA حسن نیت: Gift of Susan Goldstein.
تمیز کاری و نگهداری ساردونیکس

این سنگ تولد ماه مرداد (۱۱ مرداد تا ۱۰ شهریور) در مقیاس سختی موهس از ۶/۵ تا ۷ است. مانند پریدوت، هنگام پوشیدن آن نیز به ویژه به عنوان انگشتر باید دقت کرد. توجه داشته باشید که ساردونیکس، مانند سایر کلسدونی ها، معمولاً رنگ می شود (اصطلاحا داید Dyed است). گرمای زیاد، همانند تکنیک های ساخت و تعمیر جواهرات، ممکن است بر رنگ ساردونیکس تأثیر بگذارد.

سنجاقچه (سنجاق سینه) ساردونیکس با طلا و پلاتین و یک تک الماس در بالای آن. عکس: Robert Weldon/GIAاز شوینده های اولتراسونیک و بخار باید با احتیاط استفاده شود. باز هم آب گرم و صابون که با یک برس نرم استفاده شود، امن ترین گزینه است.مشخصه گوهرسنگ های ماه تولد مرداد

تمامی گوهرسنگهای دنیا توسط ۴ عامل اولیه مورد بررسی قرار می گیرند که به آن 4Cs یا ۴سی به علت اینکه اول کلمه آن ۴ عامل با حرف C انگلیسی شروع شده گفته می شود و طبق سازمان جهانی گوهرشناسی استاندارد سازی شده اند. در جداول زیر 4C اسپینل، پریدوت و همچنین خصوصیات نوری و شیمیایی کانی های اسپینل، پریدوت و ساردونیکس را مشاهده می کنید. لازم به ذکر است که نحوه بررسی و بیان تخصصی 4Cs برای سنگ قیمتی به سبک فرمت زیر نیست و فقط جهت آسان سازی اینگونه بیان شده است.اسپینل

اسپینل
۴سی (4Cs)
شرح

Color - رنگ
با ارزش ترین رنگ های اسپینل ها، قرمز جیغ، آبی کبالتی، و صورتی واضح و نارنجی است. بنفش کم رنگ (بنفش لاوندر) مقرون به صرفه ترین است.

Clarity - شفافیت
اسپینل بدون ناخالصی و میانبار قابل مشاهده ترجیح داده می شود و هرچه ناخالصی ها برجسته تر و قابل مشاهده باشد، گوهر کم ارزش تر است. (برای مشاهده انواع ناخالصی های گوهر سنگها اینجا کلیک کنید)

Cut - تراش
اسپینل اغلب در شکل های کاشن یا کوسنی Cushion و بیضی Oval تراش می خورند. (برای مشاهده انواع تراش به Cut در فرهنگ لغت گوهرشناسی گلدن رزالی مراجعه کنید). هنگامی که به درستی متناسب proportion باشد از درخشش بسیار عالی بر خوردار است. (برای مشاهده تعریف تناسب به Proportion در اینجامراجعه کنید).

Carat - وزن (قیراط)
اسپینل خوش رنگ بالاتر از پنج قیراط نادر است. بالاترین کیفیت سنگ های خام و اصطلاحا راف Rough برای کاهش وزن در اندازه های غیر استاندارد تراش داده می شوند.


خصوصیات نوری و شیمیای این سنگ به شرح ذیل می باشد. این خصوصیات برای شناسایی و تمایز گوهرسنگ ها برای گوهرشناسان و افراد متخصص در این صنعت حائز اهمیت است.


عنوان
خصوصیات
ماده معدنی یا کانی:
اسپینل
فرمول شیمیایی:
MgAl2O4
رنگ بندی:
قرمز ، نارنجی ، صورتی ، بنفش ، آبی ، سیاه
ضریب شکست (RI):
برای مشاهده تعریف ضریب شکست به Refractive index در اینجا مراجعه کنید.
۱/۷۱۸
Birefringence: (در گوهرهای که شکست دوگانه نوری دارند و Biaxial هستند)
-
وزن مخصوص: (تعریف Specific Gravity)
۳/۶۰gm/cm3 
مقیاس سختی موهس:
۸پریدوت

در جدول زیر 4C پریدوت یا زبرجد را مشاهده می کنید.

پریدوت (زبرجد)
۴سی - 4Cs
شرح

Color - رنگ
اگرچه بهترین Peridot سبز چمنی خالص است، اما بیشتر به رنگ سبز مایل به زرد یافت می شود.

Clarity - شفافیت
پریدوت با مشاهده توسط چشم غیر مسلح پاک و بدون ناخالصی است اما لکه های سیاه ریزی ممکن است با لوپ (ذره بین گوهرشناسی) قابل مشاهده باشد.

Cut - تراش
Peridot در انواع مختلفی از سبک ها از جمله بیضی Oval، زمردی Emerald و کوسنی Cushion تراش داده می شود.

Carat - وزن (قیراط)
بلورهای بزرگ پریدوت بیش از ۵۰ قیراط هم تراش داده شده اند.


در جدول زیر خصوصیات نوری و شیمیای پریدوت را مشاهده می کنید.


عنوان
خصوصیت
ماده معدنی یا کانی:
اولیوین
فرمول شیمیایی:
MgFe2SiO4
رنگ بندی:
سبز مایل به زرد
ضریب شکست (RI):
۱/۶۵ تا ۱/۶۹
Birefringence: (در گوهرهای که شکست دوگانه نوری دارند و Biaxial هستند)
۰/۰۳۵ تا ۰/۰۳۸
وزن مخصوص:
۳/۳۴gm/cm3
مقیاس سختی موهس:
۶/۵ تا ۷


در جدول زیر خصوصیات نوری و شیمیای ساردونیکس را مشاهده می کنید.


عنوان
خصوصیات
ماده معدنی یا کانی:
کلسدونی (بین سارد و اونیکس)
فرمول شیمیایی:
 SiO₂ Silicon dioxide
رنگ بندی:
قرمز مایل به قهوه ای تا نارنجی با رگه های سفید یا مشکی.
ضریب شکست (RI):
۱/۵۵۳ تا ۱/۵۴۴
Birefringence:
۰/۰۰۹
وزن مخصوص:
۲/۶۵gm/cm3
مقیاس سختی موهس:
۷حالا نوبت شماست....
نظر؟ سوال؟ ایده؟ افکار خود را به اشتراک بگذارید.Instagram: @goldenrosaliecom


عکس کاور: حسن نیت: مجموعه دکتر Eduard J. Gubelin برای اسپینل سمت چپ، Wild and Petsch Lapidaires برای پریدوت، Gift Of Susan Goldstein برای ساردونیکس و Roland Sschluessel برای اسپینل سمت راست.

منبع: GIA