در مقالات قبل تعاریف ساده و مختصر گوهرشناسی را برای شما عزیزان شرح دادیم که مورد لطف و محبت بی کران شما عزیزان و همراهان همیشگی فروشگاه آنلاین دستبندهای گلدن رزالی قرار گرفت. به این نتیجه رسیدیم که با وجود استقبال گرم شما از مقاله تعاریف گوهرشناسی که در آن تعاریف بسیار مختصر و ابتدایی را شرح دادیم، فرهنگ لغت یا واژه نامه گوهرشناسی و سنگ های قیمتی را به صورت کامل و استاندارد برای شما عزیزان به صورت صفر تا صد یعنی از A تا Z مختصرا شرح دهیم تا شما هم با دنیای گوهرشناسی، کلمات تخصصی و واژگان مرتبط با این مقوله آشنا شوید تا ضمن بالا رفتن اطلاعات عمومی شما در این زمینه و آگاهى بیشتر شما هنگام خرید جواهرات و زیورآلات سنگی، همچنین با کلماتی که در مقالات قبلی و آینده در مورد صنعت جواهرات، خوانده و یا خواهید خواند نیز آشنا شوید. 

این تعاریف از A شروع و به ترتیب تا Z ادامه داشته و نیز پایان می یابد و لازم به ذکر است که اگر هر کلمه تخصصی را بخواهیم به صورت جدا گانه و با جزئیات شرح دهیم کلمات بیشتری را باید در این لغت نامه گنجاند که در اندازه این مقاله نمی گنجد و همچنین نیاز به نوشتن یک یا چند مقاله مفصل برای هر یک نیز می باشد. 

لطفا به این مقاله رای دهید و آن را برای دیگران به اشتراک بگذارید تا سطح آگاهی مردم عزیز کشورمان در مقوله جواهرات گسترش یافته و همچنین با دیدگاه های موثر و سازنده خود ما را بی نصیب نگذارید.


ابتدا برای درک بهتر تعریف سنگ قیمتی رنگین یا رنگی که در این لغت نامه پر کاربردترین واژه است را در لینک زیر لطفا مطالعه فرمایید.

گوهر سنگ های رنگینA

ــــــــــــــــــــ

 • ABRASION سایش: 

خراش ها و شیارهای کوچک موازی روی سطح یا لبه های فست یک الماس یا سنگهای قیمتی رنگین. در یک الماس، خراش ها معمولاً به رنگ سفید بوده و در اثر تماس و سایش با سایر الماس ها ایجاد می شوند. نمودار PLOTTING DIAGRAM در قسمت P را نیز مشاهده کنید. در سنگهای قیمتی رنگین، در اثر تماس با مواد مختلف دیگر نیز ایجاد می شوند.


 • ABSORPTION SPECTRA جذب پرتو: 

بازتابی از پرتوهای الکترومغناطیسی جذب شده توسط یک الماس رنگی یا سنگهای قیمتی رنگین در طیف قابل مشاهده ای از طول موجها (تقریباً ۴۰۰-۸۰۰ نانومتر). آنها بر روی گرافی ضبط می شوند و می توانند به شناسایی گونه ها و یا انواع سنگ و همچنین منشأ رنگ در الماس های رنگین کمک کنند.


 • ANNEALING: 

فرایند دمای کنترل شده که باعث ابتدا گرم شدن و سپس به سرعت سرد کردن یک الماس می شود، را گویند. این روش بهبود حرارتی سنگ، بصورت جداگانه یا همراه با فشار زیاد و درجه حرارت بالا (HPHT) و یا پرتو افکنی برای کاهش شکنندگی سنگ و افزایش قابلیت استفاده بیشتر آن می شود.
B

ــــــــــــــــــــ

 • BAGUETTE باگت: 

سبک تراش مستطیل شکل ( برش استپ Step cut) که برای الماس و سنگهای قیمتی رنگی استفاده می شود.

سبک تراش Step گوهرسنگ که به باگت Baguette معروف است. تراش باگت یا استپ سنگ تورمالین Step or Baguette Cut


 • BLEMISH ناخالصی سطحی: 

یک ویژگی سطحی در قسمت بیرونی یک الماس یا سنگهای قیمتی رنگین. مانند سایش، ناخالصی طبیعی و ذاتی، شکاف یا خراش است. لکه دار شدن سطح سنگ می تواند بر روی پولیش سنگ و در نتیجه کاهش بازتاب نوری تأثیر بگذارد. برای الماس نمودار PLOTTING DIAGRAM در قسمت P مراجعه کنید.

ناخالصی های سطحی الماس - عکس از GIA


 • BRILLIANCE یا REFLECTION برلیانس یا بازتاب: 

توانایی کلی بازگشت نور الماس و سنگهای بلورین را گویند، به طور متوسط در موقعیت روبه بالا محاسبه می شود. همچنین به قسمت Light Performance عملکرد نوری مراجعه کنید.

دیاگرام برلیانسی الماس - نمونه تراش بد و خوب و نحوه عمکرد نوری در سنگ


 • BRILLIANT CUT تراش برلیان: 

متداول ترین سبک تراش الماس و سنگهای قیمتی بلورین می باشد، که به طور سنتی، ترکیبی از وجه های مثلثی، هشت ضلعی و اشکال بادبادکی شکل تشکیل شده است. تراش برلیان دارای ۵۸ فست یا صفحه تراش خورده (۵۷ صفحه اگر Culet یا نقطه زیرین را در نظر نگیریم) می باشد. همچنین به Cut برش (شکل Shape و سبک Style) مراجعه کنید.

دیاگرام تراش برلیاناسامی صفحات و فست های تراش برلیان


نکته: تیم گلدن رزالی بارها و بارها مشاهده گر به کار بردن این کلمه به غلط توسط افراد بسیار با تجربه در صنعت طلا و جواهر کشور در بازار بوده است و متاسفانه به دلیل آموزش های سنتی و به اصطلاح بازاری و غلط در این صنعت، به یک جسم کریستالی سفید بی رنگ مخروطی  شکل با سطح مقطع دایره فارغ از اینکه آن پلاستیک، سنگ ساختگی و یا طبیعی باشد و اصلا نوع تراش آن چیست آیا مانند تصویر بالا است یا خیر را در بازار برلیان گفته می شود، بدون توجه به جزئیات تراش آن (هر تراشی با سطح مقطع گرد تراش برلیان نیست) در صورتی که نحوه صحیح بیان تخصصی این است که مثلا گفته شود این سنگ، کیوبک زیرکونیا (الماس ساختگی) با تراش برلیان یا تراش رز یا هر تراش دیگری است. 


تعداد صفحات و فست های تراش برلیان


 • BRUISE کبودی: 

یک نقص نقطه ای در سطح یک الماس یا سنگهای قیمتی رنگین شبیه به یک کبودی در اثر ضربه روی پوست انسان. برای الماس، همچنین به نمودار Plotting Diagram در قسمت P مراجعه کنید.ناخالصی سطحی الماس - Bruise


 • BRUTED GIRDLE کمربند: 

بر روی یک الماس یا سنگهای قیمتی رنگی، قسمتی باریک شبیه به تسمه یا کمربند که قسمت تاج (صفحات بالایی الماس فست) را از خیمه (صفحات پایینی الماس فست) جدا می کند گویند، در بعضی مواقع قابل پولیش خوردن نیست. ( انواع آن: خام یا بدون پولیش، پولیش خورده و فست شده است)

کمربند یا Gridle سنگ قیمتی با تراش فست

کمربند یا Gridle خام و تراش نخورده سنگ قیمتی - الماس

کمربند یا Gridle پولیش خورده سنگ قیمتی - الماس

کمربند یا Gridle فست شده و تراش خورده سنگ قیمتی - الماس
C

ــــــــــــــــــــ

 • CARAT وزن یا قیراط: 

واحد اندازه گیری وزن برای الماس و سنگهای قیمتی بلورین. یک قیراط (.Ct) برابر با ۱۰۰ سوت، ۲۰۰ میلی گرم یا ۱/۵ گرم است. نمودار زیر وزن قیراط الماس را نشان می دهد.

 • CAVITY حفره: 

دهانه باز شده ای روی سطح یک الماس یا سنگهای قیمتی رنگین که ممکن است منجر به شکست سنگ شود، یا به عبارتی دیگر حفره هایی بزرگتر از Chip (چیپ: حفره هایی بزرگ تر از Pit پیت) هستند که به راحتی دیده می شوند و جزء نقایص بزرگ محسوب می شوند. این حفره ها زمانی که روی صفحه سنگ (Table) باشند بر درجه بندی کیفیت گوهر و در نتیجه قیمت آن تاثیر زیادی می گذارند. بر طرف کردن این عیب و نقص با تراش مجدد سنگ میسر می شود که در نتیجه آن کاهش وزن گوهر را خواهیم داشت. برای الماس، همچنین به نمودار Plotting Diagram در قسمت P مراجعه کنید.

حفره یا Cavity در سنگ قیمتی رنگی و الماس


 • CHEMICAL VAPOR DEPOSITION CVD:

گواهی بخارات شیمیایی الماس. به Lab-Grown Diamond الماسهای پرورشی آزمایشگاهی مراجعه کنید.


 • CHIP حفره های بزرگ: 

یک سطح ضخیم و کم عمق بر روی یک الماس یا سنگهای قیمتی رنگین (جز مواردی است که روی سنگها بوجود می آیند مانند حفره، شکاف، خراش و... که بزرگتر از Pit پیت ها می باشند). برای الماس، همچنین به نمودار Plotting Diagram در قسمت P مراجعه کنید.

چیپ Chip: ناخالصی های بزرگ و کم عمق روی سطح سنگ قیمتی


 • CLARITY GRADE مقدار شفافیت:

مقیاسی است که لکه های سطحی و اجزاء یا ناخالصی های زیرسطحی و عمقی را در نظر می گیرد، برای رتبه بندی الماس از FL (بی عیب و نقص Flawless) به I (شامل یا غیر شفاف Included) شروع می شود. 

مقیاس به شرح زیر به ۱۲ زیر مجموعه تقسیم می شود:

 • درجه FL (بی عیب و نقص Flawless): الماسهایی را شامل می شود که در آن یک مشاهده گر ماهر و خبره هیچ گونه لکه  یا ناخالصی داخلی را توسط لوپ 10x (ذره بین گوهرشناسی با خاصیت بزرگ نمایی ۱۰ برابر) در شرایط استاندارد از نظر نور و روشنایی مشاهده نکند.

 • درجه IF (بی عیب و نقص به صورت داخلی Internally Flawless): الماس هایی را شامل می شود که هیچ لکه و ناخالصی داخلی و عمقی را تحت شرایط ذکر شده در بالا مشاهده نشود، اما ممکن است دارای لکه های جزئی محدود به سطح باشد.

 • درجه VVS (بسیار بسیار اندک دارای ناخالصی Very Very Slightly Included): الماسهایی که دارای ناخالصی هایی بسیار کوچک و جزئی است که حتی دیدن آنها برای مشاهده گر ماهر و خبره (گوهرشناس) تحت شرایط ذکر شده در بالا دشوار است.

 • درجه VS (بسیار اندک دارای ناخالصی Very Slightly Included): الماسهایی که دارای ناخالصی هایی بسیار کوچک است و مقدار تشخیص آنها تحت شرایط نوری ذکر شده از حالت قابل تشخیص "سخت" تا ناخالصی های "قابل مشاهده" را در بر می گیرد.

 • درجه SI (اندکی شامل ناخالصی Slightly Included): الماسهایی را با ناخالصی هایی کوچک توصیف می کند که تحت شرایطی که در بالا توضیح داده شده است، به راحتی و آسانی قابل مشاهده است. گاهی اوقات، ناخالصی های موجود در رده SI با چشم غیر مسلح هم قابل مشاهده هستند.

 • درجه I (شامل Included): الماس هایی با ناخالصی های متوسط یا بزرگ را در بر می گیرد که معمولاً در شرایط روشنایی و نوری استاندارد، با چشم غیرمسلح هم می توان آن ها را مشاهده کرد.


 • CLEAVAGE شکستگی: 

Cleavage یا نقاطی ضعیف در یک الماس که باعث ایجاد شکستگی در جهات مختلف می شود، معمولاً به دلیل پیوند مولکولی ضعیف اتفاق می افتد. این شکاف ها یک شکستگی هستند تا اینکه میانبار یا ناخالصی باشند و در واقع ترکی صفحه ای که می تواند باعث شکست گوهر در موقع تراش و بهسازی، حتی با ضربه معمولی شود. برای الماس، همچنین به نمودار Plotting Diagram در قسمت P مراجعه کنید.

شکست رخ یا Cleavage Fault در یاقوت سرخ


 • CLOUD ناخالصی های ابر شکل:

در سنگهای قیمتی رنگین و الماس، نقاطی شبیه به ابر و نیمه شفاف و جزئی پدیدار می شود گویند. برای الماس، همچنین به نمودار Plotting Diagram در قسمت P مراجعه کنید.


 • COLOR CHANGE پدیده ی تغییر رنگ (CHANGE OF COLOR):

در بعضی از الماسها، که به عنوان آفتاب پرست chameleons شناخته می شوند، پدیده ای رنگین که در اثر در معرض قرار گرفتن تحت حرارت بسیار شدید یا در بعضی الماسها به دلیل مدت زمان طولانی در تاریکی ماندن بوجود می آیند. همچنین در برخی از سنگهای قیمتی رنگین مانند سنگ الکساندریت، پدیده تغییر رنگ در آنها هنگام قرار گرفتن در معرض انواع مختلف نور وجود دارد که در نور سفید سبز-آبی و در نور زرد قرمز است که در تصویر زیر کاملا مشهود است.

پدیده تغییر رنگ سنگ الکساندریت در نور سفید و زرد


 • COLORED DIAMONDS: 

الماس های رنگین را گویند. به نمودار Color Grade درجه رنگ الماس مراجعه کنید.


 • COLOR DISTRIBUTION توزیع رنگ: 

ارزیابی همگن یا هم خانوادگی رنگها در یک الماس رنگین، همانطور که در تاج آن مشاهده می شود. این مقیاس از "ناهموار" تا "یکنواخت" دسته بندی شده و متغیر است.


 • COLOR GRADE درجه بندی رنگ الماس:

مقیاسی که الماس یا الماس های رنگین را با توجه به رنگ مشخص و درجه بندی می کند. برای الماس های بی رنگ تا الماس های رنگ روشن، مقیاس رنگ بندی از "D" (بی رنگ) به "Z" (داشتن طیفی از تناژ مانند قهوه ای، خاکستری، سبز، صورتی یا زرد درجه بندی می شود). نمودار زیر بیشترین و معمول ترین طیف رنگ را نشان می دهد: زرد.

الماس های رنگین با ترکیبی از Hue تناژ رنگ، Saturation شدت یا خلوص رنگ و Tone میزان تیرگی یا روشنی با هم متمایز می شوند. الماس های رنگین فانتزی - فنسی در مقیاس رنگی از "فانتزی روشن Fancy Light" تا "فانتزی واضح Fancy Vivid" درجه بندی می شوند. الماس های رنگین در خارج از محدوده رنگهای فانتزی - فنسی از  "ضعیف یا کم رنگ Faint" تا "رنگ روشن Light" رتبه بندی می شوند. در حالی که الماس های قابل توجهی در بسیاری از رنگ ها وجود دارد، اما نمونه هایی با رنگهای طبیعی فانتزی واضح یعنی Fancy Vivid کمیاب تر بوده و به همین دلیل با ارزش تر هم هستند. نمودار زیر این تغییرات را برای یک الماس زرد نشان می دهد.


 • COLOR ORIGIN منشاء رنگ:

برای یک الماس رنگی، به اساس رنگ آن مربوط می شود. این می تواند براساس عواملی مانند دلایل طبیعی، تقویت شده یا بهبود یافته، فشار بالا و دمای بالا HPHT در آزمایشگاه، و غیره به وجود آیند.


 • COLORED DIAMOND الماس رنگی: 

الماسی که با ترکیبی از Hue طیف رنگ، شدت تیرگی یا روشنی Tone و شدت یا خلوص رنگ Saturation متمایز می شود. همچنین COLOR GRADE درجه بندی رنگ الماس را مشاهده کنید.

الماس صورتی خام Rough با رنگ بسیار کمیاب صورتی Vivid در Graffالماس ۱۹ قیراطی صورتی Vivid در حراج کریستی

 • DIAMOND CONFLICT:

الماسی است (همچنین به عنوان الماس خون Blood Diamond نیز شناخته می شود) برای تأمین مالی درگیری های خشونت آمیز و جنگ داخلی استخراج شده است و به عبارت دیگر معمولاً اصطلاحی است که به الماسهایی که در برخی از کشورهای جنگ زده آفریقا استخراج شده اند، اشاره می کند، جایی که شخصی یا تعدادی از افراد در جریان گرفتن یا یافتن الماس کشته شده اند. چنین معادنی، به طور معمول، با نقض شدید حقوق بشر در ارتباط بوده است. برای درک بهتر این موضوع می توان به فیلم Blood Diamond با بازی فوق العاده لئوناردو دیکاپریو با رتبه ۸ از ۱۰ وبسایت IMDB اشاره کرد. لازم به ذکر است که میزان تولید الماس خون در جهان به طرز چشمگیری کاهش یافته است و به طور معمول امروزه حدود یک درصد الماس های جهان تخمین زده می شوند. همچنین فرایند کیمبرلی Kimberley Process را مشاهده کنید.


 • CONTRAST تضاد نوری: 

شدت روشنایی الماس، نسبت روشن ترین پیکسل الماس در مقایسه با تمام پیکسل های آن در نمای روبرو. همچنین به عملکرد نوری Light Performance مراجعه کنید.


 • CROWN تاج: 

بخشی از هر نوع الماس یا سنگهای قیمتی رنگین تراش فست (ریزوجه) است که در بالای تسمه یا کمربند نگین قرار دارد. همچنین به قسمت تناسب Proportions مراجعه کنید.

 • CRYSTAL کریستال: 

برای یک الماس یا سنگهای قیمتی رنگی، یک ساختار کاملاً کریستالی که باعث ایجاد شفافیتهای متغیر در قسمت داخلی یک سنگ می شود. این می تواند به طور طبیعی یا در نتیجه بهبود در آزمایشگاه اتفاق بیفتد و به طور معمول به عنوان یک مشخصه شناسایی گوهر به شمار می آید. همچنین به نمودار Plotting Diagram در قسمت P مراجعه کنید.


 • CULET: 

قسمت پولیش خورده نقطه ای شکل در انتهای گوهرهای تراش فست خورده می باشد. بسته به نوع تراش فست گوهر می تواند به صورت یک محدوده نقطه شکل (یک نقطه تیز در انتهای نگین) تا یک قسمت بسیار بزرگ تخت مثل تراش کابوشن (سطح گسترده و مسطح) باشد. همچنین برای الماس، به قسمت تناسب Proportions مراجعه کنید.


 • CUSHION CUT تراش فست کاشن: 

یک تراش مربع - مستطیل شکل در الماس یا سنگهای قیمتی رنگی بلورین دارای گوشه های گرد و یا ضلع های خمیده است.

تراش کاشن یا کوسن Cushion Cut


 • CUT (شکل Shape و سبک Style) تراش:

توصیفی از فرم ایجاد شده توسط خطوط و فست های یک الماس یا سنگهای قیمتی رنگین. شکل های تراش می توانند از حالت گرد تا فانتزی متغیر باشند مانند: گرد Round, پرنسس یا شاهزاده Princess, کوسن Cushion، هشت وجهی مستطیلی Octagon، قلب Heart، مارکوئیز Marquise، بیضی Oval، گلابی Pear، مستطیل یا باگت Rectangle/Baguette, مربع Square، پنج ضلعی Pentagon, شش ضلعی Hexagon و مثلث Triangle است. و سبکهای تراش شامل انواع تراش برلیان Brilliant Cut، تراش پله Step Cut، تراش مخلوط Mixed Cut, تراش کابوشن Cabochon Cut, تراش رز Rose Cut, تراش Seissor Cut, تراش زمردی Emerald Cut, تراش میز Table Cut, تراش سیلون Ceylon Cut, تراش Half Dutch Rose, تراش Jubilee Diamond و تراش سوئیس Swiss Cut است. سنگ های زیبا را می توان تقریباً به هر شکل و سبکی یافت.

 • نمونه شکل ها
 • نمونه های سبک ها


 •  CUT GRADE یا CUT SCALE رتبه بندی یا مقیاس تراش: 

رتبه بندی مبتنی بر تجزیه و تحلیل ترکیبی از نسبت های الماس، صیقل و تقارن است. عواملی که نحوه تعامل نور با سنگ را تعیین می کنند. 

 • الماس با تراش گرد      
 • الماس با تراش پرنسسD

ــــــــــــــــــــ

 • DIAMOND الماس:

ماده معدنی که در سیستم کریستالی مکعبی یا ایزومتریک متبلور می شود و از کربن خالص با سختی ۱۰ تشکیل شده است (سخت ترین مواد موجود در مقیاس Mohs)، دارای یک ضریب شکست ۲/۴۱۷ و وزن مخصوص آن ۳/۵۲ است. الماس ها به دسته بندی (I و II) طبقه بندی می شوند که غلظت نیتروژن را در ساختار بلوری آنها متمایز و مشخص می سازد.


 • DISPERSION انتشار یا پراکندگی: 

جداسازی و تبدیل نور سفید به رنگهای طیفی جزء. همچنین آتش Fire را مشاهده کنید.


 • DURABILITY دوام٬ ماندگاری یا پایداری:

ترکیبی از سختی، چقرمگی یا سفتی، پایداری یا استحکام که توانایی یک الماس خاص یا سنگهای قیمتی رنگی را برای مقاومت در برابر سایش یا فشار بیان می کند.
E

ــــــــــــــــــــ

 • EMERALD CUT تراش زمردی: 

تراشی است که در آن یک الماس یا سنگهای قیمتی بلورین به صورت مستطیل شکل با گوشه های بریده شده تراش داده می شوند، از نظر شکل صفحه ها، به صورت مستطیل و ذوزنقه ای هستند. همچنین به تراش Cut (شکل Shape و سبک Style) مراجعه کنید.

تراش فست زمردی الماس Emerald Cut

 • EXTRA FACET فست اضافی: 

یک سطح کوچک و مسطح اضافی روی یک الماس یا سنگهای قیمتی رنگی. برای الماس، همچنین به نمودار Plotting Diagram در قسمت P مراجعه کنید.فست اضافی روی سنگ قیمتی الماس
F

ــــــــــــــــــــ

 • FACET فست یا ریزوجه:

یکی از سطوح صاف و مسطح که روی یک الماس یا سنگهای قیمتی رنگین تراش و جلا داده می شود.صفحه ها و فست های مختلف سنگ قیمتی


 • FACETED GIRDLE کمربند فست شده: 

بر روی یک الماس یا سنگهای قیمتی رنگین، به تسمه ای که به شکل کمربند برای حداکثر بازتاب سطح تراش داده شده٬ صیقل داده می شود، که دارای سطحی کاملا مسطح در اطراف محیط سنگ قرار دارد٬ گویند. کمربند یا Gridle سنگ قیمتی فست شده


 • FANCY COLOR: 

رنگ فانتزی. به درجه بندی رنگ Color Grade مراجعه کنید.


 • FANCY CUT تراش فانتزی:

تراش یک الماس یا سنگهای قیمتی رنگین به شکل غیر از گرد یا بهتر است بگوییم تراشی برگرفته از طرح هایی آشنا برای عموم مانند ماه٬ ستاره٬ قلب و ... که به شکل های ویژه و سلیقه هر هنرمند تراشنده انجام می شود. همچنین به تراش Cut (شکل Shape و سبک Style) مراجعه کنید. سنگ سیترین با تراش فست فانتزی یا فنسی

آمترین با تراش فست فانتزی یا فنسی


 • FEATHER شکاف های پر مانند: 

شکاف یا شکاف هایی پر مانند که ممکن است در درون یک گوهر تشکل شوند و حتی به سطح برسند و با نور بازتابی مشخص و مشهود هستند. مانند زمرد اما در آن هایی که با روغن این حفرات پر شکل پر شده، مشاهده آن ها تا حدودی مشکل است و بصورت ترکی موئین به نظر می رسد. برای الماس، همچنین به نمودار Plotting Diagram در قسمت P مراجعه کنید. میانبار یا ناخالصی های عمقی سنگ قیمتی - پر یا Feather


 • FEATHER FILLING پر کردن شکاف های پر مانند: 

همچنین به عنوان پر کردن شکستگی شناخته می شود، درمانی که ماده ای شیشه مانند یا روغنی را در شکاف های پری شکل طبیعی یا شکستگی های یک الماس یا سنگ قیمتی رنگین وارد می کنند. مانند روغنی که برای پر کردن پرهای زمرد استفاده می شود. شکاف های متعدد تور مانند در سطح گوهر سبز رنگ می توانند نشانگر گوهرهای زمرد ساختگی نوع Lechleitner‌ باشند.

 • برای الماس، این فرایند وضوح و شفافیت Clarity‌ الماس را تقویت می کند. در حالی که این درمان برای مصرف طبیعی ثابت می ماند، اما دائمی تلقی نمی شود. در بیشتر موارد، در صورت بروز آسیب روی درمان یا پروسه بهبود گوهر، الماس قابل ترمیم است و می تواند شفافیت آن را تقویت و ترمیم کرد. GHI به روشنی با گزارش های ویژه در مورد الماس، چنین سنگ هایی را با لیزر تست می کنند. برای الماس، همچنین به نمودار Plotting Diagram در قسمت P مراجعه کنید.
 • برای سنگهای قیمتی بلورین رنگین مانند الکساندریت ها، زمردها، یاقوت ها و تورمالین ها٬ پر کردن شکاف های پری شکل٬ نیز می تواند وضوح و شفافیت گوهر را تقویت کند. علاوه بر این، می تواند دوام و ماندگاری گوهر را در برابر شکست بهبود بخشد.


 • FINGERPRINT اثر انگشت: 

ترک ها یا بلورهای کوچک میانبار که در صفوفی انحناء یافته شبیه به اثر انگشت قرار گرفته اند. این پدیده را می توان در خانواده کوارتز مثل آمتیست، سیترین و .. و همچنین در توپاز می تواند یافت. میانبارها و ناخالصی های درون گوهر سنگ سفایر به صورت اثر انگشت


 • FINISH جلاء یا صیقل:

تحلیل صیقل و تقارن الماس. صیقل یا جلاء نهایی مستقیماً به کیفیت وضعیت کلی سطح الماس مربوط می شود. تقارن مربوط به شکل و چیدمان ریزوجه ها و دقت کلی طرح و نمای سنگ است. هر دو در مقیاسی از ضعیف تا عالی رتبه بندی می شوند.


 • FIRE آتش: 

فلاشهای رنگین کمانی یا رنگهای طیفی در اثر پراکندگی نور در الماس یا سنگهای قیمتی رنگین.


 • درجه FL یا Flawless:

الماس بی عیب و نقص از نظر طیف رنگ. سفید یا بی رنگ ترین الماس. به درجه بندی وضوح Clarity Grade مراجعه کنید.


 • FLUORESCENCE فلورسانس: 

ظرفیت الماس، سنگهای قیمتی رنگی و مرواریدها برای انتشار نور مرئی هنگام قرار گرفتن در معرض طول موجهای بالاتر، از نظر انرژی. در الماس و سنگهای قیمتی رنگی، زمانی این اتفاق می افتد که اتم های آنها در برابر اشعه ماوراء بنفش یا فرابنفش با طول موج کوتاه و بلند واکنش نشان می دهند. در مرواریدها، این اتفاق زمانی می افتد که برخی از عناصر آنها در برابر اشعه X واکنش نشان می دهند. فلورسانس برای اهداف شناسایی گوهرها اندازه گیری می شود و در مقیاسی از بی اثر (هیچ Inert) تا بسیار قوی (Strong) توصیف می شود. همچنین می تواند به تأیید منشاء فرهنگی مروارید نیز کمک کند.

 • در مواقع بعضی سنگهای قیمتی طبیعی زیر نور فرابنفش حالتی از خود نشان می دهند که بیانگر اصل یا تقلبی آنها می باشد. این پدیده در گوهر ها به علت وجود منگنز، کبالت، نیکل، مولیبدن، تنگشتن و اورانیوم است. به طور مثال زمرد، فلورسانسی نشان داده نمی شود یعنی زیر نور فرابنفش تیره یا بی اثر است اگر غیر از این باشد تقلبی است.


 • FOUR Cs چهار C یا 4Cs: 

یک عبارت صنعتی و گوهرشناختی برای توصیف ویژگی های سنگهای قیمتی است، همه با حرف "C" شروع می شوند که عبارتند از: Carat, Clarity, Color, Cut وزن (قیراط)، وضوح، رنگ و تراش.


 •  FRACTURE FILLING: 

فرآیند آزمایشگاهی پر کردن ترکها و شکستگی ها. به Feather Filling مراجعه کنید.


 • FULL CUT: 

توضیحی از یک الماس یا سنگ های قیمتی بلورین رنگین تراش برلیان که دارای ۵۷ یا ۵۸ صفحه، ریزوجه می باشد. در بعضی مدل ها CULET یا انتهای تیز نگین را به حساب نمی آورند (۵۷ سطح).
G

ــــــــــــــــــــ

 • GEMSTONE گوهر سنگ: 

ماده معدنی، سنگی، آلی یا غیر آلی است که به طور معمول تراش داده شده و برای استفاده در جواهرات جلا داده می شود. ده ها نوع سنگهای قیمتی - از جمله الماس، سنگهای قیمتی رنگین و مرواریدها - هر کدام مجموعه ای بی نظیر از خصوصیات فیزیکی و نوری دارند.


 • GIRDLE کمربند: 

باند باریک در اطراف محیط یک الماس یا سنگ بلورین فست شده. یک کمربند، تاج ( قسمت بالایی نگین) را از خیمه ( قسمت پایینی نگین) جدا می کند و بسته به شکل و سبک تراش سنگ، دارای ضخامت متفاوت خواهد بود. ضخامت  از بسیار نازک تا بسیار ضخیم درجه بندی می شود، اما ضخامت میان رده و متوسط ترجیح داده می شود. یک کمربند را می توان به صورت بدون تراش، تراش و فست شده و یا ترکیبی از اینها ایجاد شود. همچنین به Proportions مراجعه کنید.


 • GRAINING :

 خطوط یا الگوهای قابل مشاهده در محل اتصال بین دو کریستال، روی سطح یا درون یک الماس یا سنگ قیمتی رنگین. برای الماس، همچنین به نمودار Plotting Diagram در قسمت P مراجعه کنید. میانبار ها و ناخالصی Graining
H

ــــــــــــــــــــ

 • HARDNESS سختی: 

توانایی یک الماس یا سنگ قیمتی رنگی برای مقاومت در برابر خراشیدن. الماس سخت ترین نمونه در طبیعت است. همچنین به مقیاس موه  Mohs Scale مراجعه کنید.


 • HEART CUT: 

تراش یک الماس یا سنگهای قیمتی بلورین و غیر بلورین به شکل قلب.  همچنین به تراش Cut (شکل Shape و سبک Style) مراجعه کنید.

تراش فست قلبی شکل Heart Cut

 • HEARTS & ARROWS CUT: 

تراش دقیقی در الماس که الگوهای فست منحصر به فرد و عاشقانه ای در آن ایجاد می کنند. این زمانی که از سمت خیمه (قسمت پایین نگین) به درون آن نگاه کنید دایره ای که در محیط آن قلب های دایره واری را می توان مشاهده کرد و از طریق تاج (قسمت بالای نگین) که نگاه کنید اشکالی شبیه به پیکان را می توان مشاهده کرد. نمودار زیر قلب متقارن و تراش فلش یا پیکان ها را نشان می دهد.


 • HIGH PRESSURE AND HIGH TEMPERATURE فشار بالا و درجه حرارت بالا (HPHT):

برای الماس ها، درمان یا روش بهبودی است که با اعمال فشار و درجه حرارت شدید، باعث اضافه یا حذف رنگ درون الماس می شوند. HPHT می تواند الماس های کم رنگ را به الماسی با رنگهای پر جنب و جوش و فانتزی تبدیل کند. همچنین می تواند الماس های با طیف رنگ قهوه ای را به رنگهای ضعیف تری مانند بی رنگ، نزدیک به بی رنگ، صورتی، زرد، زرد/نارنجی، نارنجی و سبز/زرد تغییر دهد.


 • HIGH PRESSURE AND HIGH TEMPERATURE فشار بالا و درجه حرارت بالا (HPHT) الماس: 

به الماس های رشد یافته در آزمایشگاه Lab-Grown Diamond مراجعه کنید.


 • HUE:

 رنگ اصلی یک گوهر مانند قرمز، سبز یا سبز-آبی و ... است.
I

ـــــــــــــــــــ

 • درجه I (شامل INCLUDED):

این علامت مشخصه الماس هایی است که دارای ناخالصی هستند است. به Clarity Grade مراجعه کنید.


 • IDEAL CUT DIAMOND تراش ایده آل الماس: 

الماس با کیفیت درجه تراش استثنایی، با تجزیه و تحلیل ترکیبی از تناسب، پولیش و تقارن آن رتبه بندی می شود. همچنین به Cut Grade مراجعه کنید.


 • IDENTIFYING CHARACTERISTICS خصوصیات شناسایی: 

جنبه های فیزیکی یک سنگ الماس یا سنگ قیمتی رنگی که به تأیید طبقه بندی خانواده آن گوهر کمک می کند. این موارد می تواند ناخالصی ها(شکاف های اثر انگشتی، حفره های سوزنی و غیره) تا اصلاح و بهبود شده ها (کریستال های دارای هاله و حلقه، کاهش ابریشمی و غیره) باشد. علاوه بر این ، شناسایی خصوصیات می تواند بر اساس اندازه گیری هایی مبتنی بر ابزارهای تخصصی مانند رفرکتومتر (تعیین ضریب شکست)، منبع نور فلورسانس یا UV، پولاریسکوپ (بررسی رفتار نوری گوهر)، وزن محصوص و ... مراجعه کند.


 • درجه IF (بی عیب و نقص درونی INTERNALLY FLAWLESS):

 الماس هایی که درون آنها ناخالصی نیست اما ممکن است روی سطح آن ها لکه های بسیار ریز باشد. به Clarity Grade مراجعه کنید.


 • INCLUSION ناخالصی:

یک ویژگی داخلی، درونی و زیر سطحی در یک گوهر سنگ، مانند حفره، حباب، پر، دانه های داخلی، ابر و غیره است.


 • INDENTED NATURAL: 

گذاشتن بخشی از سطح اصلی یک الماس خام در زمان تراش و پولیش در همان حالت اولیه یا خام (بدون تراش و پولیش) توسط دستگاه تراش. معمولاً روی کمربند نگین همچین حالتی را می توان مشاهده کرد.


 • INFRARED LIGHT نور فروسرخ: 

بخشی از طیف الکترومغناطیسی که برای چشم انسان قابل مشاهده نیست، بین تقریباً ۸۰۰ نانومتر (طولانی تر از قرمز در طیف مرئی) تا 1 میلی متر (مایکرو ویو).


 • SPECTRA INFRARED طیف فروسرخ:

 نمایش حالتهای ارتعاشی مولکولهای الماس یا سنگهای قیمتی رنگین در طیف وسیعی از طول موجهای خارج از طیف مرئی. آنها بر روی گراف ضبط شده و شدت آن را در برابر طول موج رسم می کنند. و آنها می توانند به شناسایی گونه ها و یا انواع سنگ قیمتی کمک کنند.


 • INTERNAL GRAINING  دانه زدن داخلی:

 به قسمت Graining مراجعه کنید.


 • INTERNAL LASER DRILL دریل لیزر داخلی: 

در یک الماس، یک ویژگی کانال یا مجرا مانند مسطح ایجاد شده توسط پرتوی لیزر در زمان بهبود الماسهایی که Included یعنی شامل ناخالصی هستند تشکیل می شود. دریل کاری از محل قرارگیری ناخالصی تا سطح سنگ گسترش می یابد، جایی که به عنوان یک ویژگی خطی ظاهر می شود. همچنین به نمودار Plotting Diagram در قسمت P مراجعه کنید. 


 • INTERNAL LASER DRILLING عمل دریل کاری لیزری داخلی:

یک درمان وروش بهبود الماس، به نام Kiduah Meyuhad KM  یا "مته ویژه" به زبان عبری، که در آن یک پرتو لیزر مستقیماً بر روی ناخالصی متمرکز شده است تا یک شکستگی شبیه به پر را بین آن و سطح سنگ ایجاد کند. سپس این بهبود با اسید برای بهبود وضوح سنگ صورت می گیرد. تشخیص این نوع دریل کاری لیزر به طور معمول سخت تر از حفاری های سنتی لیزر است. سوراخ کاری با لیزر در الماس برای از بین بردن ناخالصی ها


 • IRRADIATION پرتو افکنی: 

این روش با استفاده از اشعه برای تغییر مظهر یک الماس، سنگهای قیمتی رنگی یا مروارید انجام می شود. بر روی یک الماس یا سنگهای قیمتی رنگی، اشعه نوترونی یا بمباران الکترونی می تواند ساختار داخلی و در نتیجه رنگ و وضوح سنگ را تغییر دهد و بهبود بخشد. این فرآیند اغلب با حرارت انجام می شود. تابش می تواند رنگهای پررنگ و صورتی، زرد، سبز و سبز - آبی را در الماس و همچنین آبی توپازی زیبا و تورمالینهای قرمز ایجاد کند. بر روی مرواریدهای خاصی مانند آب مروارید آب شیرین یا مرواریدهای Akoya، بهبود با اشعه گاما می تواند رنگهای خاکستری تیره آبی و سیاه را ایجاد کند.

 • سفایر سریلانکا قبل و بعد از بهبود و تغییر رنگسفایر ۲/۵۵ قیراطی سریلانکا قبل و بعد از عملیات حرارتی و فرآیند بهود رنگK

ــــــــــــــــــــ

 • KIMBERLEY PROCESS روند کیمبرلی KP:

یک طرح صدور گواهینامه بین المللی که شرایط لازم برای تولید و تجارت الماس های خام را تعیین می کند. این فرایند با هدف جلوگیری از تجارت الماس غیر قانونی و در عین حال کمک به محافظت از تجارت مشروع الماس های خام (که به عنوان "conflict-free" تأیید شده اند) نیز می باشد.


 • KNOT: 

در یک الماس I یا Included (دارای ناخالصی) ناخالصی که به شکل یک تکه کریستال کوچک است که تا سطح آن گوهر امتداد می یابد. همچنین به نمودار Plotting Diagram در قسمت P مراجعه کنید. knot درون یک الماس
L

ــــــــــــــــــــ

 • LAB-GROWN DIAMOND الماس پرورشی: 

الماس ساخته شده توسط انسان (همچنین به عنوان مصنوعی نیز شناخته می شود) که معمولاً از طریق فشار و دمای بالا (HPHT) یا رسوب بخار شیمیایی (CVD) ایجاد می شود. برخلاف الماس های شبیه سازی شده (مانند کیوبک زیرکونیا) که صرفاً فقط شبیه به الماس هستند، الماس های آزمایشگاهی یا به عبارت دیگر پرورشی٬ از نظر مشخصه و رفتار دقیقا همان خصوصیات شیمیایی، فیزیکی و نوری الماس های طبیعی را دارند.


 • LASER DRILL HOLE:

یک کانال یا به اصطلاح حفره از سطح الماس به داخل آن، توسط پرتوی لیزر در طول بهبود یا Treatment کریستال برای بر طرف کردن و کاهش ناخالصی های عمقی سنگ. همچنین به نمودار Plotting Diagram در قسمت P مراجعه کنید. سوارخ کاری الماس به دلیل از بین بردن ناخالصی های عمقی


 • LASER DRILLING سوراخ کاری توسط لیزر:

یک روش بهبود الماس است که در آن یک پرتوی لیزر را توسط یک حفره کانال شکل به ناخالصی های تیره می رسانند. سپس به منظور بهبود وضوح یا Clarity سنگ، ناخالصی های تیره داخلی را توسط اسید به رنگ روشن تبدیل می کنند.


 • LEAKAGE نشتی: 

پدیده ای که در هنگام ورود نور به الماس ها و سنگهای قیمتی بلورین رخ می دهد، و نور پرتاب شده نمی تواند از طریق تاج نگین منعکس شود و به جای آن٬ در خیمه نگین پراکنده می شود.


 • LIGHT PERFORMANCE کارایی نوری:

به ترکیبی از درخشش، کنتراست نوری و تشعشع یک الماس که توسط چشم انسان در شرایط نور طبیعی دیده می شود را گویند. این شرایط تعریف شده و تأثیر آنها را توسط یک سیستم ارزیابی رفتار نوری یا light behavior assessment system اندازه گیری می کنند. در یک گزارش عملکرد Diamond Light از ضعیف تا عالی ارزیابی می شود. عملکرد عالی در هر یک از این سه دسته ذکر شده می تواند سنگ زیبا و پر درخششی را رقم بزند.
M

ــــــــــــــــــــ

 • MARQUISE CUT تراش مارکوئیز: 

شکلی از تراش یک الماس یا سنگهای قیمتی رنگین که در آن کمربند بیضی است و دارای انتهای تیز است. همچنین به تراش Cut (شکل Shape و سبک Style) مراجعه کنید.

 • MEASUREMENTS اندازه گیری:

برای الماس ها و سنگهای قیمتی رنگین گرد، نشانگر حداقل - حداکثر قطر٬ ضرب در عمق٬ در میلی متر می باشد. در اشکال فانتزی برابر است با، طول ضرب در عرض ضرب در عمق اندازه گیری می شود. برای مرواریدهای گرد همچنان سنگهای مهره ای گرد، اندازه قطر در میلی متر است. مرواریدهای دیگر با طول ضرب در عرض ضرب در عمق اندازه گیری می شوند.


 • MELEE ملی:

اصطلاحی است که در درجه اول برای توصیف وزن الماسهای کوچک و یا سنگهای قیمتی رنگین تقریباً ۰/۱۲ قیراط یا کمتر استفاده می شود یا به عبارت دیگر برای اندازه گیری وزن نگین های با وزن ۰/۰۷ تا ۰/۱۲ قیراط استفاده می شود.


 • CUT MIXED تراش مخلوط:

سبکی از تراش فست الماس یا سنگهای قیمتی رنگین است که درآن هم از تراش برلیان و هم تراش پله ای یا Step Cut استفاده شده باشد. همچنین به تراش Cut (شکل Shape و سبک Style) مراجعه کنید.


 • MOHS SCALE مقیاس موهس: 

مقیاس سفتی و سختی یک سنگ برای شناسایی بهتر گونه ها. ابداع شده توسط فردریش موهس Friedrich Mohs، کانی شناس آلمانی، در قرن نوزدهم. 

 • مقایسه مقیاس سختی به شرح زیر است:
 1.     Talc طلق
 2.     Gypsum سنگ گچ
 3.     Calcite کلسیت
 4.     Fluorite فلوریت
 5.     Apatite آپتیت یا آپتایت
 6.     Feldspar فلد اسپار
 7.     Quartz کوارتز
 8.     Topaz and Beryl توپاز و بریل
 9.     Corundum کوراندوم یا یاقوت
 10.     Diamond الماس (کربن خالص - سخت ترین کربن و ماده جهان)


 • MOUNTING اتصالات:

 بخشی از یک قطعه جواهر که در آن سنگ قیمتی یا جسم دیگری به هم متصل می شوند.
N

ــــــــــــــــــــ

 • NATURAL طبیعی:

بخشی از سطح اصلی یک الماس خام که در زمان صیقل دادن و فست کاری آن، توسط دستگاه برش باقی مانده باشد. این ها معمولاً در نزدیکی کمربند یک الماس قرار دارند. همچنین به نمودار Plotting Diagram در قسمت P مراجعه کنید. 

 • معنی دوم: گوهرسنگهایی گه در طبیعت وجود دارند و در اثر فرایندهای طبیعی تشکیل شده باشند.


 • NEEDLE میانبارها یا ناخالصی های سوزنی: 

ناخالصی های نازکی در یک سنگ قیمتی با طول های متغیر. این نوع میانبارهای سوزنی یا فیبری ریز که به آنها رشته های ابریشمی یا Silk نیز گفته می شود را می توان در آلماندیت، سفایر، یاقوت و آکوامارین یافت. همچنین به نمودار Plotting Diagram در قسمت P مراجعه کنید. میانبار ها و ناخالصی های سوزنی درون سنگ قیمتی


 • NICK:

یک تراشه های جزئی در سطح یک الماس که معمولاً در نزدیکی یا روی کمربند سنگ یافت می شود. همچنین به نمودار Plotting Diagram در قسمت P مراجعه کنید. 
O

ــــــــــــــــــــ

 • OPAQUE:

  شرح خصوصیات (زیر شاخه شفافیت Transparency) یک الماس یا سنگهای قیمتی رنگین است که نور را از خود عبور نمی دهد. مانند لاپیس لازولی (لاجورد) یا هولایت بقیه محصولاتمون. سنگ مات یا کدر


 • OVAL CUT تراش بیضی: 

نوعی تراش الماس یا سنگهای قیمتی که در آن طرح کمربند بیضی شکل است. همچنین به تراش Cut (شکل Shape و سبک Style) مراجعه کنید.

تراش فست بیضی Oval Cut
P

ــــــــــــــــــــ

 • PAVILION خیمه:

بخشی از الماس یا سنگهای قیمتی رنگین ( دارای تراش فست) که در زیر کمربند قرار دارد. در واقع قسمت پایینی نگین را خیمه گویند. همچنین به قسمت تناسب Proportions مراجعه کنید.


 • PEAR CUT تراش گلابی: 

نوعی کل تراش الماس یا سنگهای قیمتی رنگی است که در آن طرح کمربند به شکل اشک و یا گلابی است. همچنین به تراش Cut (شکل Shape و سبک Style) مراجعه کنید.

تراش فست اشک یا گلابی Pear Cut

 • PHOSPHORESCENCE: 

ظرفیت یک سنگ الماس یا سنگهای قیمتی رنگی برای انتشار و ساطع کردن نور مرئی در مدت زمانی پس از قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش با طول موج کوتاه و بلند. در واقع اگر پس از قطع منبع نوری فرابنفش باز هم از کانی نور منتشر شود به این پدیده فسفر سانس گویند که وجه تشابه اسم به دلیل نورافشانی عنصر فسفر در تاریکی است. پدیده فسفرسانس در الماس


 • PINPOINT: 

به ناخالصی های ریز و دایره ای شکل درون یک سنگ الماس یا سنگهای قیمتی رنگی گفته می شود. همچنین به نمودار Plotting Diagram در قسمت P مراجعه کنید. ناخالصی های ریز نقطه ای روی الماس


 • PIT:

کنگره های بسیار ریز روی سطح یک الماس. همچنین به نمودار Plotting Diagram در قسمت P مراجعه کنید. 


 • Plotting Diagram:

نمودار شماتیکی که سبک و شکل یک الماس را تخمین می زند و ویژگی های بیرونی و درونی آن را ذکر می کند. در یک گزارش از لابراتوار گوهرشناسی GHI، فست ها به رنگ مشکی چاپ شده و مشخصات آن با رنگ قرمز ( مشخصه های داخلی یا درونی) و سبز (مشخصه های خارجی یا بیرونی) مانند علائم زیر نشان داده شده است.       


 • POINT سوت:

اندازه گیری وزن یک الماس یا سنگهای قیمتی  برابر با ۱/۱۰۰ قیراط. بنابراین، ۰/۵۰ قیراط برابر با ۵۰ سوت است.


 • POLISH صیقل کاری:

Finish را ببینید.


 • POLISH LINES خطوط صیقل کاری:

خطوط موازی كوچكی بر روی سطح یك الماس یا سنگهای قیمتی رنگی که در اثر پولیش کاری توسط دستگاه پولیش باقی مانده است. همچنین به نمودار Plotting Diagram در قسمت P مراجعه کنید. خطوط به جا مانده توسط دستگاه پولیش روی سنگ


 • POLISHED GIRDLE کمربند پولیش خورده:

بر روی سنگهای الماس یا سنگهای قیمتی رنگی، کمربندی که تراش خورده است را جلا داده  تا یک سطح یکنواخت و بسیار بازتابنده را به همراه داشته باشند. همچنین به Gridle مراجعه کنید.


 • PRINCESS CUT تراش پرنسس یا شاهزاده:

نوعی تراش الماس یا سنگهای قیمتی که در آن طرح نگین به شکل مربع یا مستطیل است و دارای گوشه هایی کمی تیز دارد. همچنین به تراش Cut (شکل Shape و سبک Style) مراجعه کنید.

تراش فست پرنسس Princess Cut

 • PROPORTIONS تناسب:

به رابطه بین ابعاد و زوایای فست در سنگهای قیمتی و الماس را گویند. در گزارش های الماس GHI، تناسب ها ذکر می شوند. همچنین به Measurements مراجعه کنید.

R

ــــــــــــــــــــ

 • RADIANCE تابش:

میزان نور منعکس شده و انکسار شده در یک الماس، که گاهی اوقات به عنوان جرقه گفته می شود، این عمل را باید زمانی که تاج الماس به سمت بالا است اندازه گیری شود. همچنین به Light Performance مراجعه کنید.


 • RAMAN SPECTRA:

 نمایانگر حالتهای ارتعاشی مولکولهای الماس، سنگهای قیمتی رنگی، یا مرواریدها در هنگام واکنش به یک منبع نور تک رنگ (لیزر). برای الماس، طیف رامان میزان تابش نور را تشخیص می دهد تا بهبود آن را تشخیص دهد. برای کلیه سنگها، طیف های رامان بر روی نمودار ثبت شده است که شدت آن را در مقابل فرکانس رسم می کند. و آنها می توانند به شناسایی گونه ها و یا انواع سنگ ها و همچنین نوع بهبود سنگ را مشخص کنند.


 • REFLECTION انعکاس:

برخورد بازگشت نور به سطح یک الماس یا سنگهای قیمتی رنگین. این همچنین می تواند هنگامی رخ دهد و تاثیر گذارد که نور به ناخالصی ها یا میانبارها برخورد کند.


 • REFRACTION انکسار: 

 تغییر جهت پرتوهای نوری هنگام ورود به سنگهای قیمتی رنگین یا الماس.تغییر زاویه نور ورودی در گوهر سنگ


 • REFRACTIVE INDEX ضریب شکست: 

درجه ای که نور مرئی هنگام برخورد با آن در الماس، سنگهای قیمتی رنگین یا مروارید خم می شود. هر نوع سنگهای قیمتی یک ضریب شکست منحصر به فرد (RI) یا محدوده ای از RI را دارند و در نتیجه ترکیب شیمیایی مجزا و تبلور فیزیکی آن است. به همین ترتیب، RI یک ویژگی شناسایی قوی برای گوهرسنگها می باشد. به همین علت همیشه گفته ایم که درست نیست که یک سنگ قیمتی را از درون عکس از راه دور یا با لمس کردن تشخیص داد ولی متاسفانه در بازار فعلی اگر با لمس و نگاه سنگی را تشخیص دهید حرفه ای خوانده می شوید اما معنای حرفه ای در دنیای جواهر و گوهرشناسی بین المللی، تشخیص توسط ابزار حرفه ای و علمی است. شغل ما تشخیص گوهر سنگ های قیمتی نیست اما لازم به ذکر است که مدیر گلدن رزالی دارای مدارک و دانش تخصصی در مورد تشخیص گوهر سنگ ها توسط روش ها و ابزار بین المللی و حرفه ایست و تشخیص چشمی یک سنگ را دور از حرفه ای بودن می داند. چرا که می توانند به شما یک زمرد تقلبی و یا بهبود یافته پر ترک را به قیمت یک زمرد طبیعی نادر و با کیفیت بفروشند.ضریب شکست در الماس و مویزانیت


 • ROUGH خام:

به سنگ تراش و پولیش نخورده سنگ راف یا خام گویند.


 • ROUND CUT:

تراشی از الماس یا سنگهای قیمتی رنگی که در آن قسمت خارجی به صورت دایره ای یا گرد است. همچنین به تراش Cut (شکل Shape و سبک Style) مراجعه کنید.

تراش دایره Round Cut
S

ــــــــــــــــــــ

 • SATURATION شدت یا خلوص رنگ: 

ویژگی رنگی گوهر است که قدرت و شدت آن را نشان می دهد و به عبارت دیگر عمق رنگ (HUE) را نشان می دهد و از ۱ تا ۶ درجه بندی شده است. به شرح زیر می باشد:

 1.     Grayish - Brownish قهوه ای طور (رنگ های گرم) یا خاکستری طور (رنگ های سرد)
 2.     Slightly Grayish - Brownish کمی قهوره ای طور (رنگ های گرم) یا کمی خاکستری طور (رنگ های سرد)
 3.     Very Slightly Grayish - Brownish کمی بیشتر قهوره ای طور (رنگ های گرم) یا کمی خاکستری طور (رنگ های سرد)
 4.     Moderately Strong کمی قوی
 5.     Strong قوی
 6.     Vivid شدید
 • برای مثال بررسی مقدار خلوص رنگ تانزانیت را در تصویر زیر مشاهده می کنید:


 • SCRATCH خراش:

 علامت های سفید٬ باریک و کم عمق مشخص شده در اثر سایش روی سطح یک الماس یا سنگهای قیمتی رنگی. برای الماس ، همچنین به نمودار Plotting Diagram در قسمت P مراجعه کنید.


 • SHAPE OF DIAMONDS  شکل الماس:

 تراش Cut (شکل Shape و سبک Style) را ببینید.

 • شکل های تراش ( Octagon, Hexagon و Pentagon دیگر شکل های تراش هستند که در نمودار زیر وجود نیستند)
 • سبک یا استایل تراش


 • SI (SLIGHTLY INCLUDED) GRADE درجه SI (کمی دارای ناخالصی): 

به Clarity Grade مراجعه کنید.


 • SIMULATED DIAMOND الماس شبیه سازی شده: 

یک الماس تقلیدی مانند کیوبک زیرکونیا، که مانند الماس به نظر می رسد اما خواص شیمیایی، فیزیکی و نوری مشترک با الماس را ندارد اما در الماس های پرورشی چنین نیست.


 • SINGLE CUT:

 به طور سنتی، به یک تراش گرد الماس یا سنگهای قیمتی رنگین با ۱۷ صفحه، فست یا ریزوجه گفته می شود: ۹ صفحه در تاج (شامل صفحه تخت رویین یا اصلی) و ۸ صفحه یا ریزوجه در خیمه (قسمت پایین نگین).


 • SOLITAIRE تک نگین:

 جواهراتی که حاوی فقط یک نگین الماس یا سنگهای قیمتی رنگی هستند.


 • SPECIES گونه ها:

 گروهی از سنگهای قیمتی که در خصوصیات شیمیایی و ساختار فیزیکی مشابه یکدیگر هستند ( در اینجا بیشتر مطالعه کنید - همراه با تصویر). نمونه هایی از گونه ها شامل بریل و کورندوم است. آکوامارین و زمرد از گونه بریل ها هستند و یاقوت سرخ و یاقوت کبود (سفایر) از گونه کورندوم می باشند. همچنین به Variety مراجعه کنید.


 • SPECIFIC GRAVITY وزن مخصوص: 

نسبت چگالی یک جامد یا مایع به چگالی حجم مساوی از آب (یا برای گاز، به حجم مساوی هیدروژن). یکی از عوامل مهم در تشخیص گونه یک گوهر اندازه گیری وزن مخصوص آن است. مثلا وزن مخصوص عقیق ۲/۶۰ -۲/۶۵ می باشد.


 • STEP CUT تراش استپ یا پله ای:

 سبکی از تراش سنگهای قیمتی الماس یا رنگی که ریزوجه ها یا فست های مستقیم و تختی ایجاد می شود که به طور موازی با کمربند Gridle امتداد می یابند و هر چه از آن فاصله می گیرند از نظر اندازه کوچک تر می شوند. مانند یک تراش زمردی، فست های تختی تراشیده می شوند. همچنین به تراش Cut (شکل Shape و سبک Style) مراجعه کنید.


 • SURFACE COATING پوشش سطح:

بر روی یک الماس یا سنگهای قیمتی رنگی یا مروارید، پوششی از یک لایه مصنوعی بسیار نازک در قسمت بیرونی سنگ برای نمایان و جلای بهتر سنگ استفاده می کنند. پوشش ها معمولاً دائمی تلقی نمی شوند. اثرات آنها ممکن است با گذشت زمان کاهش یابد.

 • روی یک الماس، پوشش های شیمیایی می توانند از مطلوب بودن رنگهای درونی سنگ بکاهند. روی سنگهای قیمتی رنگین، پوشش ها می توانند باعث بهبود رنگ و ظاهر کلی شوند. و روی مروارید، روکش ها می توانند توهم یک سطح صاف و یا درخشنده را ایجاد کنند. در گزارش GHI برای هر نوع سنگ ، روکش ها به وضوح ذکر شده است.


 • SURFACE GRAINING:

به Graining مراجعه کنید.


 • SUSTAINABLE ORIGIN منشاء پایدار:

به منبع (معدن) سازگار با محیط زیست یک الماس یا سنگهای قیمتی رنگی و در صورت کاربرد، مواد به کار رفته در جواهرات مرتبط اشاره دارد. منشاء پایدار از کشف، استخراج تا رسیدن به بازار یک گوهرسنگ را در بر می گیرد  و همچنین موارد جدیدی که به تازگی استخراج شده اند و قانونی هستند conflict-free و ethically-sourced را در بر می گیرد.


 • SYMMETRY تقارن:

Finish را ببینید.
T

ــــــــــــــــــــ

 • TABLE:

 صفحه تخت افقی روی تاج یک الماس یا سنگ قیمتی رنگی فست شده را گویند. همچنین به Proportions مراجعه کنید.


 • TONE:

یک ویژگی رنگی که نشانگر روشنی یا تاریکی گوهر است. در سازمان جهانی گوهرشناسی GIA برای تناژ ۱۱ مورد تعیین شده است اما فقط ۷ مورد آنها کاربردی هستند از شماره ۲ تا ۸.

 • ۰)    Colorless or White بی رنگ یا سفید
 • ۱)    Extremely Light‌ به شدت کم رنگ
 • ۲)    Very Light خیلی کم رنگ
 • ۳)    Light کم رنگ
 • ۴)    Medium Light متوسط کم رنگ
 • ۵)    Medium متوسط
 • ۶)    Medium Dark متوسط تیره
 • ۷)    Dark تیره
 • ۸)    Very Dark خیلی تیره
 • ۹)    Extremely Dark به شدت تیره
 • ۱۰)    Black سیاه
  • در تصویر زیر مقدار Tone سنگ تانزانیت را مشاهده می کنید:
  • در تصویر زیر Hue, Tone و Saturation به ترتیب آکوامارین و زمرد را مشاهده می کنید:


 • TOUGHNESS سفتی:

توانایی یک ماده معدنی یا سنگهای قیمتی در برابر شکستگی. جیدیت یا همان یشم به دلیل وجود یک ساختار مولکولی در هم آمیخته، سخت ترین سنگ قیمتی از نظر Toughness است که نقاط ضعف بسیار کمی دارد.


 • TRANSPARENCY شفافیت: 

مقدار نور منتقل شده در الماس یا سنگهای قیمتی رنگی. این متأثر از بافت مواد آن ها و وجود ناخالصی ها است. شفافیت در مقیاس شفافTP (معمولاً ترجیح داده می شود)Transparent، نیمه شفاف STP، نیمه کدر Semi Translucent، کدر Translucent و مات Opaque درجه بندی می شود.


 • TREATMENT درمان یا بهبود: 

استفاده از فرآیندها یا عواملی به منظور تقویت رنگ، وضوح، پدیده یا دوام یک الماس یا سنگهای قیمتی رنگی یا مروارید می باشد. بهبود های انجام شده روی سنگ ها قابل اندازه گیری هستند.

 • برای الماس، Annealing سفت و سخت کردن، Feather Filling پر کردن حفره های درونی پر شکل، فشار زیاد و دمای بالا (HPHT)، پرتوتابی Irradiation، سفید کردن ناخالصی های درونی تیره با لیزر Internal Laser Drilling، سوراخ کاری با لیزر و پوشش سطح Surface Coating مراجعه کنید.

  برای سنگهای قیمتی رنگی، همچنین به Bleaching، Diffusion، رنگرزی یا داید کردن Dyeing، پر کردن شکافهای پری شکل، Impregnation ،Infusion، تابشIrradiation و پوشش سطح Surface Coating نیز مراجعه کنید.

  برای مرواریدها، همچنین به Bleaching ،Dyeing ،Heating  ،Irradiation ,Surface Coating و پوشش سطح نیز مراجعه کنید.


 • TRIANGLE CUTتراش مثلثی:

یک تراش سه گوشه یا مثلث شکل از الماس و سنگهای قیمتی رنگی. همچنین به تراش Cut (شکل Shape و سبک Style) مراجعه کنید.


 • TWINNING WISP:  

در داخل الماس، الگوی نوار مانند نامنظم. همچنین به نمودار Plotting Diagram در قسمت P مراجعه کنید.
U

ــــــــــــــــــــ

 • ULTRAVIOLET LIGHT نور فرابنفش:

نوری که برای چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیست زیرا از طول موج کوتاه تر از نورهای مرئی تشکیل شده است.
V

ــــــــــــــــــــ

 • VARIETY گوناگونی: 

زیر مجموعه ای از گونه ها، که برای تعریف بیشتر سنگ ها بر اساس رنگ یا پدیده های رایج در آنها استفاده می شود. به عنوان مثال گونه های بریل شامل انواع زمرد و آکوامارین و ترومالین است. و کورندوم یا کوراندوم شامل انواع یاقوت و سفایر است. همچنین به Species مراجعه کنید.


 • VS (VERY SLIGHTLY INCLUDED) GRADE درجه ناخالصی خیلی کم: 

به Clarity Grade مراجعه کنید.


 • VVS (VERY VERY SLIGHTLY INCLUDED) GRADE خیلی خیلی ناخالصی کم: 

به Clarity Grade مراجعه کنید.
W

ــــــــــــــــــــ

 • WISP:

ویژگی فرفری مانند در الماس یا سنگهای قیمتی رنگی که می تواند به عنوان یک عنصر به شکل ابر ظاهر شود.
X

ــــــــــــــــــــ

 • X-RAY FLUORESCENCE پرتوی ایکس فلورسنت: 

همچنین به عنوان XRF شناخته می شود، ظرفیت یک الماس، سنگهای قیمتی رنگی یا مروارید برای انتشار انرژی از طریق اشعه ایکس ثانویه هنگامی که در معرض پرتونگاری با انرژی بالا اشعه ایکس (اولیه) است. شدت اشعه ایکس ساطع شده عناصر شیمیایی سنگ را برای شناسایی آن نشان می دهد.توجه: کلیه عکسها و نمودارهای فوق به عنوان راهنماهای کلی در نظر گرفته شده اند. ترسیم آنها می تواند نسبت به تنظیمات رایانه یا تلفن های هوشمند شما متفاوت باشند.


همانطور که در ابتدای مبحث هم ذکر شد تعاریف گوهرشناسی تنها به این کلمات ختم نمی شود و در صورتی که بخواهیم، می توانیم هر مبحث را به صورت یک مقاله جداگانه مورد بحث و توضیح قرار دهیم. این مقاله می تواند کمک بزرگی برای شما عزیزان در زمانی که ما مقاله ای در مورد جواهرات و یا سنگ های قیمتی برای شما تهییه می کنیم باشد زیرا که اگر مطلبی برای شما کمی نا آشنا بود می توانید با مراجعه به این مقاله سوال خود را بر طرف سازید و یا با متخصصان ما سوال خود را مطرح کنید. ممنونیم که تا انتها ما را در این مقاله یا لغت نامه بسیار کاربردی یاری کردید. همچنین برای از دست ندادن مطالب بعدی و همچنین پیشنهادات ویژه و دریافت کدهای تخفیف اختصاصی در خبرنامه وبلاگ به عضویت درآیید. 
حالا نوبت شماست....
نظر؟ سوال؟ ایده؟ افکار خود را به اشتراک بگذارید.


Instagram: @goldenrosaliecomمنبع تعاریف لغت نامه(بدون تصاویر): http://www.ghigemlab.com/glossary.html 

 Gemology Headquarters International dba GHI Gemological Laboratory (GHI). All Rights Reserved © 2015

ویرایش توسط : مدیر گلدن رزالی