فیروزه Turquoise

معانی و تاریخچه آن

فیروزه یک گوهر نیمه شفاف تا مات است که از طیف رنگ آبی تا سبز متغیر است و غالباً رگه هایی (بقایای سنگی که در آن تشکیل شده است) از داخل آن عبور می کند. این سنگ ماه تولد آذر یا همان دسامبر میلادی (از ۱۰ آذر تا ۱۰ دی) برای هزاره ها گرامی داشته می شود. فراعنه و سایر حاکمان مصر باستان خود را با آن می آراستند. صنعتگران چینی بیش از ۳۰۰۰ سال پیش آن را می تراشیدند.

تصور می شد سنگ ماه تولد فیروزه دارای قدرتهای مفیدی مانند تضمین سلامتی و خوشبختی است. اعتقاد بر این بود که از قرن سیزدهم به بعد از فرد در برابر سقوط (به خصوص از روی اسب) محافظت می کند و با نزدیک شدن به فاجعه به چندین قطعه تبدیل می شود. عرفای هندو معتقد بودند که نگاه کردن به فیروزه پس از مشاهده حلال ماه یا اول ماه ثروت خارق العاده ای را تضمین می کند.

سنگ تولد فیروزه  نیز نقش مهمی در زندگی بومیان آمریکا داشته است. آپاچی فکر می کرد با دنبال کردن رنگین کمان تا انتهای آن، می توان فیروزه را پیدا کرد. آنها همچنین اعتقاد داشتند که اتصال سنگ تولد ماه آذر به کمان یا سلاح گرم هدف گیری شخص را دقیق تر می کند. پوئبلوها اظهار داشتند که رنگ فیروزه از آسمان گرفته شده است، در حالی که هوپی ها فکر می کردند این سنگ قیمتی توسط مارمولک هایی که روی زمین می چرخند تولید شده است.


تراش دامله یا کابوشن فیروزه سبز-آبی با وزن ۴۶/۲۸ قیراط عکس: Robert Weldon/GIAاین سنگ ماه تولد، ماسک تشییع جنازه پادشاه توت را که بیش از ۳۰۰۰ سال پیش بر مصر حکومت می کرد، تزئیین کرده بود. همچنین در جواهرات متعلق به سلطنت های مدرن تر نیز دیده می شود: والاس سیمپسون (۱۸۹۶–۱۹۸۶)، دوشیزه ویندزور (زنی که پادشاه ادوارد هشتم سلطنت خود را به آن تحویل داد)، گردنبند معروفی از آمتیست و فیروزه ی ساخته شده توسط کارتیه به گردن داشت. فیروزه همچنین گوهر گرامیداشت یازدهمین سالگرد ازدواج است.


در سنت های اروپایی، هدیه انگشتر فیروزه ای به معنای "فراموشم نکن" است. فیروزه در تبت یک گنجینه ملی به حساب می آید، جایی که اعتقاد بر این است که سلامتی، خوشبختی و محافظت در برابر شر را فراهم می کند. سنگ تولد آذر همچنین به کسانی که آن را می پوشند آرامش می بخشد.فیروزه Turquoise در کجا یافت می شود؟


بیش از 1000 سال است که فیروزه در منطقه نیشابور ایران استخراج می شود. فیروزه آبی رنگ، یکرنگ و گرانبها از این منطقه با نام "آبی تخم مرغ رابین" ، "آبی آسمانی" و "آبی ایرانی" لقب گرفته است. اکنون متخصصان از این اصطلاحات برای توصیف فیروزه در طیف این رنگ استفاده می کنند - صرف نظر از منبع سنگ.

این نمایی است که در مسیر رسیدن به منطقه نیشابور ایران وجود دارد. حسن نیت: مجموعه Dr. Edward J. Gübelin


اگرچه نیومکزیکو تا دهه ۱۹۲۰ بزرگترین تولید کننده فیروزه در ایالات متحده بود، اما امروزه بیشتر تولیدات این سنگ در ایالات متحده از آریزونا و نوادا است. معدنها نام های برانگیزاننده ای مانند Dry Creek ، Easter Blue ، Emerald Valley و Fox دارند. معدن کینگمن در آریزونا از نظر تاریخی منبع مهمی است که به دلیل تولید فیروزه آبی شناخته شده است. معدن Arizona’s Sleeping Beauty که اکنون برای استخراج فیروزه بسته شده است، بیش از چهار دهه یک تولید کننده پربار بود.

امروزه، چین بزرگترین تولید کننده این سنگ ماه تولد است. استان هوبئی، در مرکز چین، منبع بیشتر فیروزه های با کیفیت است که در حال حاضر در آنجا استخراج می شود.نحوه نگهداری و تمیزکاری فیروزه Turquoise

بعضی از فیروزه ها برای بهبود دوام ( مقدار سختی عدد موس ۵ تا ۶)، شکل ظاهری و جلای آن اصلاح می شوند/بهبود می یابند. با افزودن رزین اپوکسی یا اکریلیک برای سختی بیشتر یا رنگ بهتر می توان رنگ و دوام فیروزه را تقویت کرد. همچنین حفره هایی دیده می شود که با یک اپوکسی فلزی پر شده است تا از حالتی شبیه به ذره های سنگ پیریت را در فیروزه تقلید کند.

فیروزه به طور کلی در برابر نور روزمره پایدار است، اما گرمای زیاد می تواند باعث تغییر رنگ و شکستگی شود. سنگ تولد ماه آذر ماه، فیروزه، ممکن است توسط اسیدها آسیب ببیند و توسط برخی مواد شیمیایی، مواد آرایشی و حتی چربی پوست یا تعریق تغییر رنگ دهد. تمیز کردن جواهرات فیروزه ای با آب گرم و صابون ایمن است، اما هرگز نباید با پاک کننده های بخار یا اولتراسونیک پاک شود زیرا گرما یا حلالها می توانند به سطوح بهبود یافته روی برخی از فیروزه ها آسیب برسانند.


مهره های فیروزه آبی واضح در این گردنبند از معدن زیبای خفته ی آریزونا Sleeping Beauty گرفته شده است. عکس: Robert Weldon/GIA. حسن نیت: جایی در رنگین کمانSomewhere In The Rainbow
تانزانیت Tanzanite

معانی و تاریخچه آن

تانزانیت ممکن است یک تازه وارد نسبی در دنیای سنگهای رنگین باشد، اما یکی از جالب ترین کشف های جواهرات قرن بیستم بود. سنگهای آبی رنگ کریستالین که از تانزانیا در حال ظهور بودند، در سال ۱۹۶۲ به عنوان ماده معدنی زئوسیت شناخته می شدند. با این وجود، فقط در سال ۱۹۶۷، جستجوگران منبع اصلی سنگ تولد ماه آذر/دسامبر را پیدا کردند: تپه های مرلانی Merelani Hills. سرانجام به افتخار کشور مبدا خود یعنی تانزانیا، تانزانیت نامگذاری شد. سنگ تولد تانزانیت غالباً به عنوان "مخملی" توصیف می شود ، بیشتر به دلیل عمق رنگ و اشباع آن است، که از آبی غنی خالص تا بنفش، با ارزش ترین رنگ آبی در سنگهای قیمتی در نظر گرفته می شود.

برند معروف تیفانی معتقد بود که تانزانیت از جذابیت بین المللی برخوردار است و توزیع کننده اصلی آن شد. در سال ۱۹۶۸، تیفانی یک کمپین تبلیغاتی عمده برای تبلیغ آن راه اندازی کرد. تانزانیت با داشتن رنگهای زنده، شفافیت بالا و پتانسیل سنگهای تراش خورده با اندازه بزرگ، به سرعت به یک احساس تبدیل شد. امروزه، این نه تنها سنگ متولد ماه دسامبر یا همان آذر خودمان است، بلکه گوهرسنگ گرامیداشت بیست و چهارمین سالگرد ازدواج نیز می باشد.


این تانزانیت بیضی شکل ۵/۵۹ قیراطی (CT) توسط ۲۸ باگت مخروطی و ۱۲ الماس براق گرد تراش برلیان احاطه شده است. با احترام: EraGem.com
تانزانیت Tanzanite در کجا یافت میشود؟

تپه های مرلانی در شمال تانزانیا تنها مکانی است که در آن استخراج تانزانیت به صورت تجاری انجام می شود. دامنه های تپه ای پوشیده از علف، خاک سنگی و درختانی گاه به گاه منظره محلی را تشکیل می دهند. در عمده عملیات مکانیزه در آنجا، هزاران کارگر تانزانیت را از معادن حفر شده در عمق بیش از ۱۰۰ متر (بیش از ۳۰۰ فوت) در زمین بازیابی می کنند. شمال معادن، دامنه های پوشیده از برف کوه کلیمانجارو مانند برجی استوار نمایان است.


قله گنبدی کوه کلیمانجارو از ابرها پدیدار می شود و تانزانیت زیر سایه آن استخراج می شود. عکس: Eric Welch/GIA
نحوه تمیزکاری و نگهداری از تانزانیت Tanzanite

این سنگ تولد ماه دسامبر/آذر (با سختی موس ۶ تا ۷) در برابر اثرات گرمای طبیعی، نور و مواد شیمیایی رایج مقاوم است. هنوز هم، سنگ تانزانیت در صورت قرار گرفتن در معرض دمای بسیار بالا یا تغییرات ناگهانی دما ممکن است ترک بخورد و به راحتی ساییده شود. می تواند توسط اسیدهای کلریدریک و هیدروفلوئوریک مورد حمله و آسیب قرار گیرد.

بیشتر تانزانیت ها به عنوان زئوسیت مایل به قهوه ای تشکیل می شوند که تحت عملیات های حرارتی قرار می گیرند تا رنگ های آبی تا بنفش واضح در این سنگ ایجاد شود. رنگ حاصل از آن دائمی است و هیچ نگرانی در مورد دوام وجود ندارد.

سنگ تولد تانزانیت یکی از بهترین سنگ ها برای قرار گرفتن در گوشواره یا آویز گردن است. گرچه برای پوشیدن روزانه در انگشتر توصیه نمی شود، اما با نصب دقیق در گیره های محافظ خود روی رینگ و مراقبت از این سنگ می تواند در یک جواهر جذاب ویژه به کار رود.

آب گرم و صابون بهترین راه برای تمیز کردن این سنگ متولد است. پاک کننده های اولتراسونیک و بخار هرگز برای تانزانیت توصیه نمی شوند.

در این انگشتر زیبا مخصوص مناسبت های خاص، یک تانزانیت ۴/۹۱ قیراطی با هشت شاخه و یک قاب شاهانه الماس کاری شده محافظت می شود. با احترام: 1stdibs.co
زیرکون Zircon

معانی و تاریخچه آن

ریشه های کلمه "Zircon" بحث های پر رنگی را به دنبال داشته است. برخی از محققان معتقدند که این واژه از واژه عربی Zarkun گرفته شده است. دیگران فکر می کنند که این منبع کلمه فارسی زرگون یا "طلایی رنگ" است. با در نظر گرفتن پالت گسترده رنگ برای این سنگ ماه تولد دسامبر/آذر -قرمز، نارنجی، زرد، قهوه ای، سبز و آبی- هر دو مشتق ممکن است به نظر برسد. زیرکون بی رنگ به درخشش و تابش نور چند رنگ به نام آتش معروف است که منجر به قرنها سردرگمی با الماس می شده است.

در قرون وسطی، تصور می شد که این سنگ تولد دسامبر باعث خواب عمیق و ترساندن ارواح شیطانی می شود. در آیین هندو، زیرکون با گارنت هسونیت به عنوان یکی از نه گوهر ناواراتنا ـ Navaratna ("نه سنگ قیمتی") یکی از طلسم های قدرتمند در آیین هندو بود، که در نهایت توسط مسلمانان نیز پذیرفته شد. این نه گوهر نمایانگر اجرام آسمانی طالع بینی هند است: خورشید (یاقوت) ، ماه (مروارید) ، عطارد (زمرد) ، مریخ (مرجان) ، مشتری (یاقوت کبود یا توپاز) ، زهره (الماس) و زحل (یاقوت کبود) ـ و گره های رویش (زیرکون یا هسونیت) و نزولی (چشم گربه) ماه-جایگزین می شود. وقتی این نگین ها را با هم می پوشند، از پوشنده محافظت می کنند و ثروت، خرد و سلامتی خوبی به همراه دارند.

ویکتوریایی ها علاقه زیادی به زیرکن آبی داشتند. نمونه های زیبا را می توان در جواهرات انگلیسی از دهه ۱۸۸۰ یافت.


زیرکون در طیف گسترده ای از رنگ های جذاب ارائه می شود. عکس: Robert Weldon/GIA. حسن نیت: مجموعه Dr. Edward J. Gübelin Collection
زیرکون Zircon در کجا یافت می شود؟

ثروت سریلانکا در گوهرها افسانه ای است: یاقوت کبود در رنگ های مختلف، یاقوت سرخ، الکساندرایت، اسپینل، تورمالین، سنگ ماه یا مون استون و کوارتز برخی از مواد معدنی گوهری است که در آنجا کشف شده است. زیرکون نیز همینطور است. Elahera، منطقه ای در مرکز سریلانکا، یکی از مناطق تولیدی زیرکون در این کشور است. کوه ها، جنگل ها و جریان های ناآرام منظره ای چشمگیر را رقم می زنند.


یک معدنچی در منطقه Elahera سریلانکا به دنبال سنگهای قیمتی است. عکس: Vincent Pardieu/GIA.محدوده هارتز استرالیا به دلیل تولید زیرکون در رنگ های قهوه ای زرد، قهوه ای مایل به نارنجی، صورتی و بنفش شناخته شده است. به آنجا بروید و ساواناهای باز و تپه های کم ارتفاعی را مشاهده خواهید کرد که با افق روبرو هستند. زیرکون هیل مکانی است که این سنگ تولد در آن استخراج می شود. شهر آلیس اسپرینگز در نزدیکی شهر به دلیل فرهنگ دور افتادگی، هنر بومی و رویدادهای ورزشی دمدمی مانند یک مسابقه رگاتا است که در بستر خشک رودخانه برگزار می شود.

این سنگ تولد اغلب در نزدیکی منابع یاقوت کبود وجود دارد. علاوه بر سریلانکا و استرالیا، کشورهایی که این دو سنگ را دارند شامل میانمار، ویتنام و کامبوج است.نحوه تمیزکاری و نگهداری از زیرکون Zircon

زیرکون در مقیاس سختی Mohs از ۶ تا ۷/۵ است. معمولاً برای تولید انواع آبی و بی رنگ و همچنین نارنجی، زرد و قرمز با بهبود سنگ توسط عملیات حرارتی اعمال می شود. این گوهر به طور کلی در معرض نور پایدار است، اما برخی از سنگهای گرم شده ممکن است پس از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور شدید، به رنگ اصلی خود بازگردند (معمولاً قهوه ای روشن). قرار گرفتن در معرض گرما می تواند رنگ برخی از زیرکون ها را تغییر دهد. این سنگ تولد ماه دسامبر میلادی در معرض مواد شیمیایی پایدار است.

از آنجا که زیرکون تمایل به ساییده شدن دارد، بهتر است از پوشیدن آن در شرایط حساس و خشن، مانند باغبانی، ورزش یا ظرف شویی خودداری کنید.

زیرکون خود را با استفاده از یک برس نرم و صابون ملایم در آب گرم تمیز کنید. پاک کننده های اولتراسونیک و بخار برای این سنگ متولد دسامبر توصیه نمی شوند.

این انگشتر زیرکون و الماس با یک سنگ مرکزی زیرکون آبی با تراش زمردی ۶/۵۹ قیراطی ساخته شده است، که توسط ۰/۷۵ قیراط گارنت تزواریت تراش زمرد و ۰/۱۴ قیراط الماس درخشان گرد با تراش برلیان احاطه شده و با طلای سفید ۱۸عیار نیز ساخته شده است. با احترام: Omi Privé
مشخصه گوهرسنگ های ماه تولد آذر ماه / دسامبر میلادی

تمامی گوهرسنگهای دنیا توسط ۴ عامل اولیه مورد بررسی قرار می گیرند که به آن 4C به علت اینکه اولین حرف تشکیل دهنده آن ۴ عامل با حرف C انگلیسی شروع شده گفته می شود و طبق سازمان جهانی گوهرشناسی استاندارد سازی شده اند. در جداول زیر 4C سنگ فیروزه Turquoise، سنگ تانزانیت Tanzanite و همچنین سنگ زیرکون Zircon به علاوه خصوصیات نوری و شیمیایی این کانی ها را مشاهده می کنید. لازم به ذکر است که نحوه بررسی و بیان تخصصی 4Cs برای سنگ قیمتی به سبک فرمت زیر نیست و فقط جهت آسان سازی اینگونه بیان شده است.در جدول زیر 4C فیروزه / Turquoise را مشاهده می کنید.

تصویر
۴سی / 4Cs
شرح

Color
رنگ آبی یکنواخت این نگین با تراش کابوشن در تجارت، آبی ایرانی خوانده می شود.

Clarity
این کابوشن های فیروزه فرم آزاد و طبیعی از الگوهای ماتریس معمولی را روی فیروزه نشان می دهند.

Cut
اگرچه فیروزه را معمولاً به صورت مهره و کابوشن تراش می دهند، اما می توان آن را نیز به صورت سه بعدی یا کاروینگ تراشید.

Carat
برش ها و تراش ها در اطراف مناطق وسیعی از ماتریسها انجام می شود تا قطعات فیروزه با رنگ یکنواخت را بدست آورند.


در جدول زیر خصوصیات نوری و شیمیای فیروزه Turquoise را مشاهده می کنید.

خصوصیات
شرح
کانی Mineral
فیروزه Turquoise
خصوصیات یا فرمول شیمیایی
CuAl6(PO4)4  (OH)8.5H2O
رنگ Color
آبی تا سبز
ضریب شکست Refractive Index
۱/۶۱۰ تا ۱/۶۵۰
Birefringence
قابل تشخیص نیست
وزن مخصوص Specific Gravity
۲/۷۶ ( ۰/۳۶- تا ۰/۱۴+)
مقایس سختی عدد موهس Mohs Scale
۵ تا ۶

برای آشنایی با معانی عبارات فوق اینجا کلیک کنید.در جدول زیر 4C تانزانیت / Tanzanite را مشاهده می کنید.

تصویر
۴سی / 4Cs
شرح

Color
بنفش آبی یا آبی بنفش با اشباع عمیق رنگ ارزشمندترین تانزانیت است. رنگ های کم رنگ تر هم معمولاً یافت می شوند.

Clarity
ناخالصی های قابل مشاهده با چشم، ارزش تانزانیت را کاهش می دهند، به ویژه در سنگهایی با رنگ روشن تر.

Cut
تانزانیت در طیف گسترده ای از اشکال موجود است اما برشهای کوسنی شکل و بیضی شکل بیشتر رایج است.

Carat
رنگ تانزانیت در اندازه های کوچکتر اشباع کمتری دارد. اندازه سنگهای قیمتی باید بالای پنج قیراط باشند تا رنگ داشته باشند.


در جدول زیر خصوصیات نوری و شیمیای تانزانیت Tanzanite را مشاهده می کنید.

خصوصیات
شرح
کانی Mineral
زئوسیت Zoisite
خصوصیات یا فرمول شیمیایی
Ca2Al3(SiO4)3(OH)
رنگ Color
ارغوانی آبی تا ارغوانی مایل به آبی و ارغوانی بنفش
ضریب شکست Refractive Index
۱/۶۹۱ تا ۱/۷۰۰
Birefringence
۰/۰۰۸ تا ۰/۰۱۳
وزن مخصوص Specific Gravity
۳/۳۵
مقایس سختی عدد موهس Mohs Scale
۶ تا ۷در جدول زیر 4C زیرکون / Zircon را مشاهده می کنید.

تصویر
۴سی / 4Cs
شرح

Color
با ارزش ترین رنگ زیرکون، آبی، قرمز روشن (جیغ) و سبز است.

Clarity
زیرکون اغلب گوهری است که از نظر ناخالصی با چشم غیر مسلح تمیز است. سنگهای قیمتی دارای ناخالصی قابل توجه طبیعاتا از ارزش کمتری برخوردار هستند.

Cut
زیرکون برای به حداکثر رساندن درخشش بیشتر به صورت گرد و بیضی شکل بریده می شود.

Carat
زیرکون با کیفیت خوب در اندازه های بزرگ نادر است. وزن زیرکون بیشتر از اکثر سنگهای قیمتی مشابه آن است.


در جدول زیر خصوصیات نوری و شیمیای زیرکون Zircon را مشاهده می کنید.

خصوصیات
شرح
کانی Mineral
زیرکون Zircon
خصوصیات یا فرمول شیمیایی
ZrSiO4
رنگ Color
آبی ، قرمز ، زرد ، نارنجی ، قهوه ای ، سبز
ضریب شکست Refractive Index
بالا: ۱/۹۲۵ تا ۱/۹۸۴ (۰/۰۴۰ -/+)
متوسط: ۱/۸۷۵ تا ۱/۹۰۵ (۰/۰۳۰ -/+)
کم: ۱/۸۱۰ تا ۱/۸۱۵ (۰/۰۳۰ -/+)
Birefringence
۰/۰۰۰ تا ۰/۰۵۹ (کم به زیاد)
وزن مخصوص Specific Gravity
۳/۹۰ تا ۴/۷۳
مقایس سختی عدد موهس Mohs Scale
۶ تا ۷/۵ (کم به زیاد)حالا نوبت شماست....
نظر؟ سوال؟ ایده؟ افکار خود را با ما به اشتراک بگذارید.
Instagram: @goldenrosaliestore

Instagram: @goldenrosaliecom

Instagram: @goldenrosalie
منبع: https://www.gia.edu/birthstones/december-birthstones

تمامی عکسهای گوهرسنگها توسط سازمان جهانی گوهرشناسی GIA تامین تهییه شده است و حق کپی رایت تمامی تولیدات این سازمان محفوظ است.

طراحی کاور: تیم گلدن رزالی