آمتیست Amethyst

معانی و تاریخچه آن

نام "آمتیست" از یونانی "آمتیستوس" گرفته شده است، که به معنای "دارویی در برابر مستی" می باشد. فایده ای که همراه با این سنگ بلورین بنفش متولد می شود. اسطوره های اولیه یونان به دلیل رنگ شراب مانند آمتیست، این گوهر را با باکوس Bacchus، خدای شراب در رم باستان پیوند داده بودند. همچنین اعتقاد بر این بود که آمتیست در امور نبرد و تجارت پوشاننده خود را سرحال و باهوش نگه می دارد. اروپائیان دوره رنسانس فکر می کردند که این باعث می شود عاشقانی که بیش از حد شور و اشتیاق دارند و بی صبر هستند را آرام می کند.

 کاترین بزرگ (امپراتور کاترین دوم روسیه، ۱۷۹۶ - ۱۷۲۹) تمایل زیادی به سنگهای قیمتی داشت و خود را در گردنبند، گوشواره و دیگر جواهرات آمتیست غرق می کرد. خبره جواهرات مشهور والیس، دوشیزه ی وینزِرْ Windsor انگلستان (نام شهرکی در انگلیس - ۱۹۸۶ - ۱۸۹۶)، هنگامی که در سال ۱۹۵۳ گردنبند دلبرانه ی آمتیست زیبا با طراحی کارتیه (برند بسیار معروف جواهرات کارتیه Cartier که امروزه بیش از ۲۰۰ شعبه فعال در ۱۵۰ کشور دنیا دارد) را در جشنی در قصر وِرسایْ (Versailles) پوشید و یک سخنرانی به یاد ماندنی را نیز ارائه داد.

آمتیست گوهری است که به طور سنتی برای ششمین سالگرد ازدواج هدیه داده می شود.

گردنبند سبک دوشیزه ی وینزر Windsor دارای ۲۸ عدد آمتیست تراش ریزوجه یا اصطلاحا فَسِت استپ (نوع پلکانی تراش سنگ قیمتی)، یک آمتیست بیضی شکل تراش ریزوجه (فَسِت) خورده در قسمت قفل گردنبند و همچنین یک آمتیست بزرگ به شکل قلب در جلو، و همچنین کابوشن های ( تراش دامله) فیروزه  و الماس هایی با تراش فست نوع برلیان است که همه روی طلا با بافتی به شکل طناب، نصب شده است. با احترام: N. Welsh از مجموعه © Cartier کارتیهاز نظر تاریخی، سلطنت ها حداقل از دوران اسکندر مقدونی، رنگ بنفش عمیق سنگ تولد ماه بهمن یا فوریه میلادی را تحسین می کردند. افسانه ها در مورد آمتیست همچنین شامل چندین ادعا در خصوص قدرت های عرفانی است، از جمله اینکه قدرت و ذکاوت را به کسانی که آن را می پوشند منتقل می کند. اگر تولد خود را در بهمن ماه در یکی از این روزها مابین ۱۳هم بهمن تا ۱۰هم اسفند ماه یعنی ماه فوریه میلادی جشن می گیرید، پوشیدن آمتیست می تواند نمادی از توانمندی شخصی و قدرت درونی باشد.


آمتیست Amethyst در کجا یافت می شود؟

روسیه تا قرن نوزدهم منبع اصلی استخراج آمتیست بود و ذخایر زیادی نیز در برزیل یافت شد. زمانی که به ندرت یاقوت سرخ یا زمرد نادر یافت می شد، ناگهان آمتیست فراوان کرد. امروزه مهمترین منابع آمتیست در آفریقا و آمریکای جنوبی است. برزیل هنوز یک تامین کننده عمده گوهرسنگ آمتیست است، به ویژه جنوبی ترین ایالت آن، ریو گراندِی دو سول Rio Grande do Sul، اگرچه آمتیست راف (آمتیست تراش نخورده) استخراج شده در آنجا کم رنگ تر و روشن تر از آمتیست های موجود در کشورهای دیگر است. آمتیست از برزیل گاهی اوقات در ژئودهای توخالی (ژئود: سنگی که روی آن سنگ قیمتی بلورین به صورت رشته کوه های بسیار کوچک تشکیل شده است) و دارای پوشش کریستال به قدری بزرگ می شود که می توانید در آنها بایستید.معدن آناهی در بولیوی منبع برجسته دیگری برای آمتیست است. معدن Anahí که در تالاب های Pantanal پنهان شده است، غرق در افسانه های جذاب است. در دهه ۱۶۰۰ توسط یک شوالیه اسپانیایی کشف شد، وقتی او با آناهی (شاهزاده خانم از قبیله Ayoreo) ازدواج کرد، این معدن به عنوان جهیزیه به او داده شد، سه قرن فراموش شده بود و در دهه ۱۹۶۰ دوباره کشف شد. معدن Anahí همچنین در محافل سنگهای قیمتی به عنوان منبع بلورهای غیر رنگی آمتیست - سیترین Citrine که آمترین Ametrine نام دارد شناخته شده است.


گنجینه ای از کریستال های آمتیست و آمترین دیوارهای معدن تاریخی آناهوی بولیوی را پوشانده است. عکس: رابرت ولدون / GIAدر آفریقا، معدن کاریبا در زامبیا یکی از بزرگترین تولیدکنندگان آمتیست در جهان است. آمیتیست استخراج شده در آنجا دارای کیفیت فوق العاده ای است و رنگ های کاملا اشباع دارد.

آمتیست در ایالات متحده نیز یافت می شود، در ۴۶ مایلی (۷۴ کیلومتری) فینیکس، آریزونا. معدن آمتیست Four Peaks در ناهموارترین قسمت کوههای Mazatzal واقع شده است. یک مکان دور افتاده، دمای گرم تابستان، کمبود آب و نیرو در معدن شرایط چالش برانگیزی را برای کار و استخراج ایجاد می کند. با این حال، این زمین دندانه دار، خشک، کریستال های بسیار جذاب بنفش تیره و قرمز مایل به ارغوانی را تولید می کند.


معدن آمتیست Four Peaks در منطقه ای دور افتاده در شمال شرقی فینیکس، آریزونا است. عکس: جیمز شیگلی / GIA
نحوه تمیزکاری و نگهداری از آمتیست Amethyst

آمتیست دارای درجه سختی ۷ در مقایس سختی عدد موس Mohs است. این بدین معنی است که برای استفاده روزانه در انگشترها و جواهرات دیگر، سنگ مناسبی است، اما با گذشت زمان ممکن است سایش هایی را روی آن مشاهده کنید و ممکن است نیاز به پولیش مجدد داشته باشد. از آنجا که این سنگ ماه تولد بهمن ماه یا ماه فوریه نسبت به سنگهای قیمتی سخت تر مانند یاقوت سرخ یا روبی، یاقوت کبود یا سفایر و الماس مستعد آسیب دیدگی بیشتری است، اگر جواهرات آمتیست خود را در کنار این سنگ های سخت قرار دهید، امکان خراشیده شدن وجود خواهد داشت.

عملیات حرارتی متداول ترین روش برای بهبود رنگ و در نتیجه بازاریابی بهتر گوهرسنگ آمتیست طبیعی است. عملیات حرارتی نمی تواند آمتیست رنگ پریده را تیره تر کند، اما می تواند رنگ آمتیست بسیار تیره را روشن و جذاب تر کند. همچنین می تواند اجزا مایل به قهوه ای (معمولا در لبه سنگ دیده می شوند) در برخی از آمتیست ها را از بین ببرد. بعضی از آمتیست ها با عملیات حرارتی زرد می شوند. ـکه به آن سیترین گویند: گونه زرد رنگ کوارتزـ

حرارت دادن و در نتیجه تغییر رنگ آمتیست نتیجه ای دائمی دارد. با این حال، در معرض قرار گرفتن در گرمای شدید ممکن است کمی شکنندگی از حد معمول بیشتر را در سنگ ایجاد کند، همچنین باید مراقب گوشه های وجهی و لبه های تیز آسیب پذیر سنگ باشید. همچنین توجه داشته باشید که گرمای بیش از حد می تواند رنگ را کاملاً از بین ببرد و برخی از آمتیست ها با قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور شدید کمرنگ می شوند. اگرچه تغییر رنگ (بهبود رنگ) در نمونه های عملیات حرارتی شده با استفاده معمولی و روز مره پایدار است، اما این سنگ ماه تولد مناسب استفاده روزمره در ساحل نیست.

جواهرات سنگ آمتیست را می توان با تمیز کننده اولتراسونیک تمیز کرد، اما تمیز کردن بخار توصیه نمی شود. برس نرم و صابون ملایم مطمئن ترین گزینه برای تمیزکاری سطح سنگ است.

هنگامی که قصد خرید سنگ تولد ماه فوریه یا بهمن ماه را دارید، ممکن است با آمتیست ساخته شده در آزمایشگاه روبرو شوید. آمتیست مصنوعی با همان ویژگی های شیمیایی و فیزیکی مشابه طبیعی خود از نظر وزن مخصوص و رفتار نوری، از دهه ۱۹۷۰ شناخته شده است. در بعضی موارد، تشخیص آمتیست طبیعی از مصنوعی بدون دسترسی به آزمایش های پیشرفته و بدون ابزار حرفه ای گوهرشناسی بسیار دشوار است لذا توصیه می شود برای خرید این سنگ، حتما از فروشندگان حرفه ای کمک بگیرید. بسیاری از تولید کنندگان طلا و جواهر به دلیل صرف هزینه، زمان لازم و از همه مهم تر نداشتن اطلاعات کافی و تخصصی، برای تعیین منشا پیدایش یک گوهر، درخواست آزمایش نمی کنند. هنوز هم بازرگانان لازم است که به شما بگویند که یک سنگ قیمتی طبیعی است یا مصنوعی و همین امر اعمال تقلب را بر روی افراد غیر متخصص بالا می برد. این حلقه آمتیست و الماس روی طلای بازیافتی 18k بخشی از مجموعه Galaxy یا کهکشان است که توسط Arya Esha طراحی شده است. با احترام: آریا عشا.
مشخصه گوهرسنگ های ماه تولد دی ماه / ژانویه میلادی

تمامی گوهرسنگهای دنیا توسط ۴ عامل اولیه مورد بررسی قرار می گیرند که به آن 4C به علت اینکه اولین حرف تشکیل دهنده آن ۴ عامل با حرف C انگلیسی شروع شده(Color, Cut, Clarity, Cut) گفته می شود و طبق سازمان جهانی گوهرشناسی استاندارد سازی شده اند. در جداول زیر 4C سنگ آمتیست Amethyst، به علاوه خصوصیات نوری و شیمیایی این کانی را مشاهده می کنید. لازم به ذکر است که نحوه بررسی و بیان تخصصی 4Csبرای سنگ قیمتی به سبک فرمت زیر نیست و فقط جهت آسان سازی اینگونه بیان شده است.


در جدول زیر 4C آمتیست / Amethyst را مشاهده می کنید.

تصویر
۴سی / 4Cs
شرح

Color
بهترین رنگ آمتیست، قرمز مایل به بنفش تا بنفش کامل است.

Clarity
اکثر آمتیست ها ناخالصی هایی قابل مشاهده بدون بزرگنمایی را ندارند.

Cut
آمتیست به انواع مختلف تراش های استاندارد، از جمله گرد و بیضی شکل تراش داده می شوند.

Carat
آمتیست برای نگین کاری انواع مختلف طلا و جواهر در محدوده سایزهای مختلف موجود می باشد.


در جدول زیر خصوصیات نوری و شیمیای آمتیست Amethyst را مشاهده می کنید.

خصوصیات
شرح
کانی Mineral
کوارتز Quartz
خصوصیات یا فرمول شیمیایی
SiO2
رنگ Color
بنفش - ارغوانی
ضریب شکست Refractive Index
۱/۵۵۳ - ۱/۵۴۴
Birefringence
۰/۰۰۹
وزن مخصوص Specific Gravity
۲/۶۶
مقایس سختی عدد موهس Mohs Scale
۷

برای آشنایی با معانی عبارات فوق اینجا کلیک کنید.حالا نوبت شماست ...
نظر؟ سوال؟ ایده؟ افکار خود را با ما به اشتراک بگذارید.
Instagram: @goldenrosaliestore

Instagram: @goldenrosaliecom
تمامی عکسهای گوهرسنگها توسط سازمان جهانی گوهرشناسی GIA تامین و تهییه شده است و حق کپی تمامی تولیدات این سازمان محفوظ است.

طراحی کاور: تیم گلدن رزالی


منبع: https://www.gia.edu/birthstones/february-birthstones