گارنت Garnet

معانی و تاریخچه آن

نام "گارنت" از کلمه لاتین قرون وسطیی granatus، به معنی "انار"، با توجه به شباهت رنگ قرمز آن منشا گرفته شده است. در دوران و عصر برنز، از گارنت ها به عنوان سنگ های قیمتی و همچنین ساینده استفاده می شده است. گردنبندهای مملو از گارنت های قرمز، فرعون های مصر باستان را می آراستند. در حلقه های نشانه دار (مهر های زمان رومی) در روم باستان از گارنت برای مهر زدن و در واقع مهر و موم کردن اسناد مهم استفاده می شده است. اشراف زادگان قرون وسطی همیشه اولویت خود را به گارنت های قرمز می داده اند.

گارنت در واقع گروهی از چندین ماده معدنی است. پنج مورد از اینها - پیروپ، آلمندین، اسپسارتین، گروسولار و آندرادیت - به عنوان سنگهای قیمتی مهمی هستند. دامنه یا طیف رنگ پیروپ و آلمندین از بنفش تا قرمز است. اسپسارتین در طیف زیبایی از زردها و نارنجی های هیجان انگیز یافت می شود، در حالی که آندرادیت بیشتر از زرد تا سبز است (انواع سنگهای قیمتی demantoid از خانواده گارنت). گروسولار ممکن است وسیع ترین دامنه را داشته باشد، از بی رنگ تا زرد و نارنجی مایل به قرمز، قرمز مایل به نارنجی و همچنین یک سبز پر جنب و جوش (جیغ) به نام سِیوُرایت (tsavorite).

شانه موی سر آنتیک و عتیقه سنگ پیروپ "اسمیتسونیان Smithsonian" یکی از مشهورترین قطعات جواهرات گارنت است (پیروپ از کلمه یونانی pyrōpos گرفته شده است که به معنی "چشم آتشین" می باشد). یک گارنت بزرگ با تراش رز (انواع تراش) در تاج نشسته است، دقیقاً مانند ملکه ای که با خیال راحت به دربار خود رسیدگی می کند. گارنت های پیروپ که این جواهر تیارا را تزیین می کنند از معادن تاریخی در بوهمیا Bohemia (بخشی از جمهوری چک) بدست آمده اند و این زیبایی های سرشار قرمز در دوره ویکتوریا (۱۹۰۱ - ۱۸۳۷) هنگام شکل گیری این قطعه بسیار محبوب بوده اند.


این شانه موی گارنت پیروپ عتیقه بخشی از مجموعه Gem National در موسسه اسمیتسونیان Smithsonian است.در تصویر زیر همچنین، نگین سمت چپ تراش برلیان را نشان می دهد و نگین سمت راست قسمت تاج نگین با تراش رز را به ما نشان می دهد.

آیا در مورد خواص و مزایای گارنت، سنگ ماه تولد خود (دی ماه - ژانویه) کنجکاو هستید؟ طبق طالع بینی هندوستان، گارنتبه از بین بردن احساسات منفی (افسردگی، گناه) کمک می کند و اعتماد به نفس و شفافیت ذهنی بیشتری را ایجاد می کند و در واقع تفکر خلاق و آرامش ذهن را تقویت کند. در دوران باستان و قرون وسطی نیز تصور می شده است که سنگهای قیمتی مانند گارنت، دارویی برای بیماری های التهابی و تسکین دهنده قلب خشمگین است.گارنت Garnet در کجا یافت می شود؟

گارنت ها از مناطق و کشورهای مختلف آمده اند. بوهمیا Bohemia منبع اصلی گارنت های پیروپ قرمز که در زمان ویکتوریا بسیار محبوب بوده است. در قرن نوزدهم روسیه، گارنت های سبز دمانتوئید کوه های اورال Ural توسط خانواده سلطنتی روسیه گرانبها شناخته می شدند و توسط جواهرفروش بزرگ پیتر کارل فابرگه (۱۹۲۰ - ۱۸۴۶) استفاده می شدند. امروزه، قاره آفریقا بیشتر گارنت جهان را تأمین می کند. ناميبيا Namibia هم اكنون در حال توليد دمانتوئيدها است و بيشتر سِیوُرایت یا ساوريت هاي سبز روشن از كنيا، تانزانيا و ماداگاسكار استخراج می شوند. ناميبيا و تانزانيا نيز منابع اصلي گارنت هاي اسپسارتين از طیف نارنجي به زرد هستند. برای سالهای متمادی، معدن منطقه جنوب کالیفرنیا Little Three یا درخت کوچک به دلیل تولید این گوهر بسیار شهرت داشت. سنگ تولد ماه ژانویه یا همان دی ماه نیز در میانمار، برزیل، ایران، افغانستان، پاکستان، هند و سریلانکا و دیگر کشورها یافت می شود.

معدنچیان استخراج کننده مقیاس کوچک (معمولا با دست و بدون ابزار به اکتشاف می پردازند)، مانند این معدنچی، سیواریت یا ساوریت در نزدیکی ووی Voi در کنیا، تخمین زده می شود که حدود ۸۰ درصد سنگهای قیمتی جهان را تأمین کنند. عکس: رابرت ولدون / GIA
نحوه نگهداری و تمیزکاری گارنت Garnet

انواع مختلف گارنت در مقیاس سختی عدد Mohs بین ۶/۵ تا ۷/۵ است. این بدان معناست که این سنگ ماه تولد بیش از یاقوت سرخ(روبی)، یاقوت کبود(سفایر) و الماس در معرض آسیب قرار دارد. بنابراین گرچه همه گارنت ها کاندید مناسبی برای پوشیدن روزانه نیستند، اما برای گوشواره، سنجاق سینه، دستبند و آویز گردن ایده آل هستند. به نحوه نگهداری جواهرات گارنت خود فکر کنید. اگر با سنگهای قیمتی سخت تری برخورد داشته باشد یا در کنار آنها در معرض فشردگی و در نتیجه سایش قرار گیرد - الماس، یاقوت سرخ و یاقوت کبود - ممکن است خراشیده شود. و به نوبه خود، گارنت می تواند سنگهای قیمتی نرم تری مانند اپال (سنگ ماه تولد مهرماه - ماه اکتبر میلادی) یا مروارید را نیز خراش دهد.

بیشتر گارنت ها بهبود یافته نیستند. با این وجود، به ندرت برخی از گارنت ها ممکن است از شکستگی پر شوند (در فرهنگ لغت گوهر شناسی گلدن رزالیبه حرف L، کلمه Laser Drilling Hole مراجعه فرمایید)، به این دلیل که وضوح ظاهری گوهر را با پر کردن شکاف ها و شیار های سطحی گوهرسنگ با ماده ای شبیه به شیشه مایع بهبود بخشند. چنین سنگهای درمان شده یا همان بهبود یافته نیاز به مراقبت ویژه تری دارند. صرف نظر از این، استفاده از برس نرم با آب گرم و صابون همیشه برای تمیز کردن گارنت بی خطر است. پاک کننده های اولتراسونیک معمولاً ایمن هستند، به استثنای سنگهایی که دچار شکستگی شده یا از شکستگی پر شده اند (fracture-filled). تمیز کردن با بخار توصیه نمی شود.

این گارنت سِیوُرایت یا ساوریت tsavorite خیره کننده ۵/۵۵ قیراطی در رینگ پلاتین با دو الماس زرد تراش فنسی - فانتزی با وزن کلی ۰/۷۱ قیراط و ۱۳۶ الماس گرد برلیان با وزن کلی ۱/۰۲ قیراط احاطه شده است. با احترام: Omi Privé
مشخصه گوهرسنگ های ماه تولد دی ماه / ژانویه میلادی

تمامی گوهرسنگهای دنیا توسط ۴ عامل اولیه مورد بررسی قرار می گیرند که به آن 4C به علت اینکه اولین حرف تشکیل دهنده آن ۴ عامل با حرف C انگلیسی شروع شده(Color, Cut, Clarity, Cut) گفته می شود و طبق سازمان جهانی گوهرشناسی استاندارد سازی شده اند. در جداول زیر 4C سنگ گارنت Garnet، به علاوه خصوصیات نوری و شیمیایی این کانی را مشاهده می کنید. لازم به ذکر است که نحوه بررسی و بیان تخصصی 4Cs برای سنگ قیمتی به سبک فرمت زیر نیست و فقط جهت آسان سازی اینگونه بیان شده است.در جدول زیر 4C گارنت / Garnet را مشاهده می کنید.

تصویر
۴سی / 4Cs
شرح

Color
گارنت شامل انواع قرمز تیره (دستبند گلدن رزالی با گارنت: محصول ۱،محصول ۲ - مقرون به صرفه ترین نوع) ، سبز های کمیاب و ارزشمند، و رنگ های زیادی در ما بین آن است.

Clarity
شفافیت گارنت اغلب به نوع گارنت بستگی دارد. معمولا گارنت های قرمز اغلب ناخالصی های قابل مشاهده با چشم را ندارند.

Cut
بسیاری از گارنت ها به شکل استاندارد و اندازه های کالیبره شده برش و تراش داده می شوند تا به راحتی بسته به نوع طرح و اندازه جواهرات ساخته شده روی آنها قرار گیرند.

Carat
گارنت را می توان در همه اندازه ها و وزن ها یافت، اگرچه برخی از انواع در اندازه های بزرگ نادر هستند.


در جدول زیر خصوصیات نوری و شیمیای گارنت Garnet را مشاهده می کنید.

خصوصیات
شرح
کانی Mineral
گروه گارنت
خصوصیات یا فرمول شیمیایی
Almandine- Fe3Al2(SiO4)3 آلمندین
Andradite- Ca3Fe2(SiO4)3 آندرادیت
Grossular- Ca3Al2(SiO4)3 گروسولار
Pyrope - Mg3Al2(SiO4)3 پیروپ
Rhodolite- (Mg, Fe)3Al2(SiO4)3 ردولایت
Spessartine- Mn3Al2(SiO4)3 اسپسارتین

رنگ Color
تمام رنگ ها
ضریب شکست Refractive Index
۱/۸۸۸ - ۱/۷۱۴
Birefringence
-
وزن مخصوص Specific Gravity
۴/۱۵ - ۳/۴۷
مقایس سختی عدد موهس Mohs Scale
۷/۵ - ۶/۵

برای آشنایی با معانی عبارات فوق اینجا کلیک کنید.حالا نوبت شماست ...
نظر؟ سوال؟ ایده؟ افکار خود را با ما به اشتراک بگذارید.
Instagram: @goldenrosaliestore

Instagram: @goldenrosaliecom

Instagram: @goldenrosalieتمامی عکسهای گوهرسنگها توسط سازمان جهانی گوهرشناسی GIA تامین تهییه شده است و حق کپی رایت تمامی تولیدات این سازمان محفوظ است.

طراحی کاور: تیم گلدن رزالی


منبع: https://www.gia.edu/birthstones/january-birthstones