آکوامارین Aquamarine

معانی و تاریخچه آن

نام آکوامارین در لاتین به معنای آب دریا است و دریانوردان باستان ادعا می کردند که این جواهر باعث آرامش امواج می شود و دریانوردان را در دریا حفظ می کند. همچنین تصور می شد که این سنگ تولد اسفند - فروردین باعث خوشبختی در ازدواج نیز می شود. اعتقاد بر این بود که بریل (آکوامارین از گونه بریل Beryl هاست که معروف ترین آن بریل سبز یا همان زمردکه سنگ تولد اردیبهشت ماه است) از محافظت کننده در برابر دشمنان در نبردها و دعاوی محافظت می کند. همچنین تصور می شد که استفاده کننده را غیرقابل تسخیر می کند و به عقل سرعت می بخشد.

آکوامارین نه تنها سنگ ماه تولد اسفند است، بلکه این گوهر نیز در نوزدهمین سالگرد ازدواج نیز هدیه داده می شود. همانطور که برای معروف ها، در سال ۱۹۳۶، دولت برزیل به بانوی اول النور روزولت یک آکوامارین برش پلکانی مستطیل شکل (تراش استپ) آبی تیره  داد که وزن آن ۱۲۹۸ قیراط (ct) بود. این یکی دو سنگ بزرگی بود که از یک تکه آکوامارین خام بزرگ تر برش خورده بود که وزن  قابل توجه ۲/۹ پوند (۱/۳ کیلوگرم) بود. هم اکنون در کتابخانه و موزه ریاست جمهوری فرانکلین دلانو روزولت (Franklin D. Roosevelt) در هاید پارک نیویورک نگهداری می شود. یک جاذبه مشهور ۱۰۳۶۳ قیراطی (حدود ۴/۶ پوند - ۲/۰۸ کیلوگرم) دیگر در موسسه اسمیتسونیان (Smithsonian) آکوامارین دام پدرو (Dom Pedro Aquamarine) است - اعتقاد بر این است که بزرگترین آکوامارین تراش ریزوجه یا فَسِت خورده در جهان است. قسمت مخروطی آن که خیمه نام دارد با ارتفاع تقریبی ۱۴ اینچ (۳۶ سانتی متر) توسط انجمن تراش آلمانی Berndt Munsteiner با استفاده از روش برش فانتزی شکل گرفت است.

سنگ قیمتی آکوامارین گوهری است که بیان گر و نمادی از زلالی دریاست. آکوامارین ها به طور کلی در خانواده طیفهای رنگ آبی کمی متمایل به سبز هستند و نکته قابل توجه این است که آکوامارین های تراش خورده که در اصطلاح صنعت جواهر و گوهرشناسی "فَسِت" نامیده می شوند نیز عاری از هرگونه ناخالصی هستند به همان زیبایی آب زلال٬ که مظهر پاکی روح و روان می باشد. 

دولت برزیل هنگامی که رئیس جمهور روزولت به همرا همسرش (Eleanor Roosevelt) در سال ۱۹۳۶ از ریو بازدید کردند، این آکوامارین تراش خورده به شکل مستطیل (استپ کات) ۱۲۹۸ قیراطی را به او اعطا کرد. با احترام: کتابخانه و موزه ریاست جمهوری Franklin D. Roosevelt، هاید پارک، نیویورک.آکوامارین Aquamarine در کجا یافت می شود؟

آکوامارین ها از گونه ی بریل ها می باشند. بریل (/ ɛbɛrəl / BERR-əl) یک ماده معدنی است که از آلومینیوم٬ بریلیم و سیکلوسلیکات با فرمول شیمیایی Be3Al2Si6O18 تشکیل شده است.معروف ترین گوهرها از خانواده بریل ها شناخته شده٬  زمرد و آکوامارین هستند. ایالت میناس گرایس برزیل از دو قرن گذشته منبع مهم آکوامارین بوده است. به آنجا سفر کنید و چشم انداز متفاوتی از مناظر را خواهید دید: تپه های سنگی، رودخانه ها; جنگل ها و نهرها غرب را چک می کنند و تپه های سرسبز به سمت جنوب می چرخند. آکوامارین ها در معادن اولیه (سخت سنگ ها) و معادن ثانویه (سنگهای شهابی - پگماتیت) در بخش شرقی ایالت، Teófilo Otoni یافت می شوند.

آکوامارین نیز در ارتفاعات کوهپایه های Karakorum پاکستان یافت می شود. برای رسیدن به معادن، معدن کاران باید از مسیرهای شیب دار با ارتفاع ۹۸۰۰ تا ۱۳۰۰۰+ فوت (۳۰۰۰ تا بیش از ۴۰۰۰ متر) بالا رفته و در کنار صخره های ممنوعه کار کنند. در زیر این جهان صخره ای مهمان نواز، دره های حاصلخیز، رودخانه های عجول و شهرهای کوچک قرار دارد، آکوامارین این منطقه به عنوان "آب زلال" توصیف شده است.

شکاف دهانه ای خاکستری رنگ (در انتهای سمت چپ) در امتداد این دامنه کوه شیب دار ورودی معدن آکوامارین است. دره شیگار  Shigar Valley غنی از سنگهای قیمتی پاکستان در دامنه رشته کوه با شکوه کاراکورام Karakoram قرار دارد. عکس: وینسنت پردیو / GIA


سنگ ماه تولد آکوامارین در کنیا، ماداگاسکار، نیجریه، زامبیا و موزامبیک و همچنین در سایر مناطق آفریقا استخراج می شود. منابع ایالات متحده شامل منطقه کوه آنترو (Mount Antero) در کلرادو (این جواهر ایالتی است) و شهرستانهای ریورساید (Riverside) و سن دیگو (San Diego) در ایالت کالیفرنیا است. علاوه بر این، آکوامارین در چین، میانمار، روسیه و اوکراین نیز یافت شده است.نحوه تمیزکاری و نگهداری از آکومارین Aquamarine

با سختی 7.5 - 8 در مقیاس Mohs ، این گوهرسنگ ماه تولد اسفندماه به اندازه کافی برای پوشیدن روزمره بادوام  است و همچنین مراقبت از این گوهر بسیار آسان است. برای تمیزکاری آکوامارین باید از آب گرم و صابون و مایع شستو شوی ظروف و مسواک استفاده کنید تا پشت سنگ را به آرامی از هرگونه کثیفی پاک کنید. این روش نگهداری برای زمانی است که شما این سنگ را یا به عنوان تک نگین یا در جواهراتی که فقط در ساخت آن از پلاتین یا طلا در کنار سنگهای قیمتی استفاده شده باشد و برای دستبندها و گردنبندهایی که در این فروشگاه موجود هستند به هیچ وجه توصیه نمی شود. برای مشاهده نحوه نگهداری و تمیزکاری صحیح محصولات اینجا کلیک کنید. 

این آکوامارین گلابی شکل (Pear Shaped) ۱۰/۰۶ قیراطی توسط ۷۲ الماس گرد (۰/۳۵ قیراطی) احاطه شده است که بر روی پلاتین قرار گرفته اند. با احترام: Omi Privéسنگ خون - بلاد استون Blood Stone

معانی و تاریخچه آن

سنگ خون که به آن هیلیوتروپ نیز گفته می شود، انواع کالسدونی (کوارتز کریپتوکریستالی) است که به طور سنتی از سبز تیره نیمه شفاف تا مات است و حاوی تیکه های قرمز رنگ اکسیدهای آهن به خصوص هماتیت یا همان حدید است. نام متناوب هلیوتروپ Bloodstone از کلمه یونان باستان است که به معنی "تبدیل خورشید" گرفته شده است. در دوران باستان اعتقاد بر این بود که این سنگ ماه متولد مارس (۱۱ اسفند تا ۱۱ فروردین) در صورت قرار دادن آن در آب، خورشید قرمز می شود. نام سنگ خون با اعتقاد برخی ناشی از اهمیت مذهبی آن می بوده و رنگ قرمز آن را نشان دهنده خون مسیح می دانسته اند.

چندین ویژگی متافیزیکی به این سنگ ماه تولد اسفند - فروردین نسبت داده شده است. آنها شامل افزایش قدرت، نامرئی کردن، حفظ سلامتی و جوانی می باشد. اما در دوران مدرن، بسیاری بر این باورند که سنگ خون یک خوش شانسی به ارمغان می آورد و برای بسیاری از ورزشکاران و سایر افرادی که می خواهند قدرت خود را افزایش دهند، ارزشمند است. حتی امروزه در هند، سنگهای ریز خون به صورت پودر شده به عنوان داروی افزایش میل جنسی استفاده می شود.

اگرچه سنگ خون از نظر زیبایی شناختی مشابه سنگ آکوامارین نیست، اما بسیاری از افراد به دلیل خاصیت خاص این سنگ، آن را می ستایند. سنگهای خونی که به عنوان سنگهای قیمتی استفاده می شوند معمولاً به صورت تراش دامله یا کابوشن Cabochon تراش داده می شوند، گرچه برخی از نمونه های تراش ریزوجه خورده یا فست شده نیز ممکن است یافت شوند.

یکی از نود گوهر برجسته حکاکی شده از امپراتوری روم. با احترام: موزه J. Paul Gettyسنگ خون Blood Stone در کجا یافت می شود؟

بیشترین سنگ خون بازار امروز مربوط به هند است. با این حال، سنگ خون همچنین از مناطقی در برزیل، استرالیا، چین و ایالات متحده، در میان کشورهای دیگر نیز یافت می شود. سنگ خون را می توان در شکستگی ها یا حفره های موجود در سنگ های دیگر بستر رودخانه ها یافت.

یک تکه سنگ خون از آسیا.نحوه تمیزکاری و نگهداری از سنگ خون - بلاد استون Blood Stone

سنگ تولد سنگ خون شما را می توان به راحتی در خانه با آب گرم و صابون و یک برس نرم تمیز کرد. مهم است که سنگ خون خود را از مواد شیمیایی سخت و دمای بسیار گرم دور نگه دارید. این سنگ ماه تولد را با یک پارچه تمیز و نرم خشک کنید. برای جلوگیری از خراشیده شدن سنگ (درجه سخنی ۶/۵ تا ۷)، مهم است که سنگ خون خود را در یک پارچه نرم نگهداری کنید.

یک دستبند نقره ای و سنگی Antonio Pineda مکزیکی از تکسکو Taxco مکزیک، حدود سال ۱۹۵۳. با احترام: مزایده های میراثمشخصه گوهرسنگ های ماه تولد اسفند ماه / مارس میلادی

تمامی گوهرسنگهای دنیا توسط ۴ عامل اولیه مورد بررسی قرار می گیرند که به آن 4C به علت اینکه اولین حرف تشکیل دهنده آن ۴ عامل با حرف C انگلیسی شروع شده(Color, Cut, Clarity, Cut) گفته می شود و طبق سازمان جهانی گوهرشناسی استاندارد سازی شده اند. در جداول زیر 4C سنگ های آکوامارین Aquamarine و سنگ خون Blood Stone، به علاوه خصوصیات نوری و شیمیایی این کانی ها را مشاهده می کنید. لازم به ذکر است که نحوه بررسی و بیان تخصصی 4Cs برای سنگ قیمتی به سبک فرمت زیر نیست و فقط جهت آسان سازی اینگونه بیان شده است.


در جدول زیر 4C آکوامارین / Aquamarine را مشاهده می کنید.

تصویر
۴سی / 4Cs
شرح
Color
رنگ ترجیحی آکوامارین آبی تیره نسبتاً قوی تا کمی آبی مایل به سبز است.
Clarity
اکثر سنگهای قیمتی تراش خورده تمیز و بدون ناخالصی قابل مشاهده با چشم هستند. نمونه های بزرگ بسیاری بدون ناخالصی های قابل مشاهده در دسترس هستند.
Cut
از آنجا که رنگ آکوامارین روشن است، تراش آن بسیار مهم است و گوهرهای تراش خورده خوب درخشندگی خوبی نشان می دهند.
Carat
بلورهای آکوامارین از ریز تا بسیار بزرگ متغیر هستند - وزن بعضی حتی تا ۱۰۰ پوند هم می رسد.


در جدول زیر خصوصیات نوری و شیمیای آکوامارین Aquamarine را مشاهده می کنید.

خصوصیات
شرح
کانی Mineral
بریل Beryl
خصوصیات یا فرمول شیمیایی
Be3Al2Si6O18
رنگ Color
آبی مایل به سبز و طیف های روشن آن
ضریب شکست Refractive Index
۱/۵۷۷ تا ۱/۵۸۳
Birefringence
۰/۰۰۵ تا ۰/۰۰۹
وزن مخصوص Specific Gravity
۲/۷۲
مقایس سختی عدد موس Mohs Scale
۷/۵ تا ۸


در جدول زیر 4C سنگ خون / Blood Stone را مشاهده می کنید.

تصویر
۴سی / 4Cs
شرح

Color
سنگ خون نوعی سنگ سبز تیره تا سبز مایل به آبی تیره از کلسدونی است که دارای لکه های قرمز یا قهوه ای است.
Clarity
سنگ خون سنگی نیمه شفاف تا کدر (مات) است.

Cut
به دلیل نیمه شفاف تا مات بودن این سنگ، آن را معمولا به صورت تراش دامله یا Cabochon یافت می کنید.

Carat
این سنگ در وزن های مختلف قابل دسترس است.

در جدول زیر خصوصیات نوری و شیمیای سنگ خون Blood Stone را مشاهده می کنید.

خصوصیات
شرح
کانی Mineral
کوارتز کریپتوکریستالی Cryptocrystalline Quartz
خصوصیات یا فرمول شیمیایی
SiO2
رنگ Color
یک رنگ پایه سبز تیره که با چاشنی قرمز روشن تزئین شده است.
ضریب شکست Refractive Index
۱/۵۴ تا ۱/۵۵
Birefringence
۰/۰۰۴
وزن مخصوص Specific Gravity
۲/۶ تا ۲/۷
مقایس سختی عدد موس Mohs Scale
۶/۵ تا ۷


برای آشنایی با معانی عبارات فوق اینجا کلیک کنید.
حالا نوبت شماست ...
نظر؟ سوال؟ ایده؟ افکار خود را با ما به اشتراک بگذارید.
Instagram: @goldenrosaliestore

Instagram: @goldenrosaliecomتمامی عکسهای گوهرسنگها توسط سازمان جهانی گوهرشناسی GIA تامین تهییه شده است و حق کپی رایت تمامی تولیدات این سازمان محفوظ است.

طراحی کاور: تیم گلدن رزالی


منبع:https://www.gia.edu/birthstones/march-birthstones