زمرد Emerald

معانی و تاریخچه آن

زمرد یک کلمه یونانی است که در یونان باستان به معنی گوهر سبز بوده است. از فراعنه مصر تا امپراتوران اینکا ، زمرد مظهر وفاداری و سلطنت بوده است. كلئوپاترا به اشتیاق شدید به این گوهر معروف بود و از آن برای آراستگی های سلطنتی خود استفاده می كرد. تاج اسطوره ای آندس ، که در آمریکای جنوبی استعماری ساخته شده است ، نمونه ای از چگونگی احترام اسپانیایی ها به سنگ ماه تولد اردیبهشت است. طبق گفته ها، بزرگترین سنگ آن - که اکنون به آن زمرد Atahualpa نامیده می شود - از آخرین امپراتور اینکا، توسط فرانسیسکو پیزارو گرفته شد.

تاج آندس دارای یک سنگ زمرد برجسته 24 قیراطی در وسط و ۴۴۲ زمرد در اطراف می باشد. عکس: موزه هنر متروپولیتن
تاج آند با یک سنگ زمرد چشمگیر ۲۴ قیراطی و ۴۴۲ زمرد در وزن ها و شکل های مختلف دیگر بر روی یک قاب طلایی پیچیده خود ستایی می کند. عکس: موزه هنر متروپولیتن


طیف سبز زنگ زمرد انتخاب مناسبی برای بهار است. از توصیف شاعرانه ایرلند به عنوان "جزیره زمرد" گرفته تا طیف سبز رنگ خارق العاده این گوهرسنگ مشهور - زمرد سنگ ماه تولد اردیهشت یا ماه مه میلادی باعث تسخیر قلب و ذهن در قرون گذشته شده است.

تغییرات رنگ سبز این گوهر حاکی از باغهای آرامش بخش و سرسبز است. افسانه ها می گویند که زمرد این قدرت را دارد که پوشیدگان خود (افرادی که جواهرات زمردین می  پوشند) را باهوش تر و سریع تر کند، و در گذشته اعتقاد بر این بوده که بیماری هایی مانند وبا و مالاریا را درمان می کند. اما امروزه این سنگ قیمتی٬ سنگ بیستمین و همچنین سی و پنجمین سالگرد ازدواج است.

قدیمی ترین زمرد مربوط به دو میلیارد و نهصد و هفتاد میلیون سال پیش از آفریقای جنوبی کنونی است. گرانترین جواهر فروخته شده مزین شده با زمرد٬ گردنبند ستاره مشهور سینمای جهان الیزابت تیلور٬ که در سال ۲۰۱۱ با قیمت ۶٬۵۷۸٬۰۰۰ دلار که هر قیراط آن ۲۸۰٬۰۰۰ دلار آمریکا قیمت داشت خریداری شد.

 همانطور که قبلا هم ذکر کردیم گوهر سنگ الماس سخت ترین سنگ و ماده دنیاست که مقایس عدد موس آن برابر با ۱۰ یعنی سخت ترین گوهرسنگ و ماده دنیاست. زمرد سومین ماده سخت در این جدول است  و سختی آن برابر با ۷/۵ تا ۸ است (Mohs Hardness).


یک صلیب زمردی و تسبیح طلا از غرق کشتی Nuestra Señora de Atocha بازیابی شد. با احترام: آیلین ودربی. عکس: رابرت ولدون / GIAگوهرسنگ زمرد کجا یافت می شود؟

کلمبیا بیش از 500 سال منبع بهترین زمردها بوده است و با استفاده از استاندارد زمردهای کلمبیایی٬ دیگر زمرد ها را رتبه بندی می کنند. سه معدن اصلی در کلمبیا قابل توجه است: شیوُر Muzo ، Chivorمازو و Coscuezکاسّئز. هر معدنی طیف وسیعی از زمردها با طیف رنگ های سبز مختلف را تولید می کنند، اما به طور کلی، رنگ های تیره تر از زمردهای خالص از Muzo سرچشمه می گیرند. زمردهایی که از نظر رنگ سبز کمی روشن تر سبز کمی کایل به آبی هستند از Chivor استخراج می شوند. زمردهای کمی سبز مایل به زرد هستند از Coscuez استخراج می شوند.

کوه های سرسبز آند و دره های گرمسیری عمیق اطراف موزو. عکس: رابرت ولدون / GIA

سنگ زمرد نیز در ایالت میناس گرایس برزیل یافت می شود. یکی از پربازدیدترین سایتهای زمرد، معدن بلمونت است. Capoeirana یکی دیگر از مناطق مهم و ناهموار است که عمدتاً توسط کارگران مستقل و عملیاتهای مقیاس٬ ای گوهر استخراج یا کشف می شوند.

سنگ ماه تولد اردیبهشت یا مه میلادی همچنین در آفریقا نیز یافت می شود. زامبیا یک منبع اصلی زمرد در افریقا است. زمردهایی که به رنگ سبز مایل به آبی و کمی تیره تر هم هستند از معادن موجود در منطقه محدود روستایی Ndola  استخراج می شوند. پاکستان و افغانستان نیز استخراج کنندگان مهمی هستند.Coscuez Emerald mine in Colombia
مراقبت و تمیز کردن سنگ های زمرد

همانطور که در بالا ذکر شد٬ زمرد یک دارای مقیاس سختی 7.5 تا 8 در مقیاس Mohs را داراست، بنابراین نسبت به الماس٬ مستعد کمی خراشیده شدن است. رنگ و وضوح یا شفافیت سنگ ماه تولد اردیبهشت ماه اغلب بهبود بخشیده می شوند. روشهای بهبود رایج برای این گوهر شامل موارد زیر است:

1- اصلاح و بهبود رنگ Dyeing: در اصطلاح گوهرشناسی سنگی را که رنگ آن را بهبود می بخشند ( تقویت می کنند) را گویند. رنگ سبز زمردهای پالر که ممکن است دارای شکستگی های زیر سطحی متعددی باشند را با این روش تقویت می کنند.

نکته: سنگهای رنگ شده سنگ های تقلبی نیستند و در بعضی شرایط قیمتی بسیار بیشتر از نمونه های فاقد بهبود رنگ دارند. این روش ها٬ با متدی بسیار حرفه ای و پیشرفته در انستیتوهای بین المللی گوهرشناسی توسط افراد متخصص صورت می گیرد.

2. پر کردن شکستگی Fracture Filling: روغن ها ، موم ها و رزین های مصنوعی اغلب برای پر کردن شکستگی های سطح در زمردها استفاده می شوند. هدف این امر کاهش شکستگی ها و ترکهای سطح گوهر و بهبود وضوح ظاهری گوهرسنگ است. حجم مواد پرکننده موجود می تواند از مقدار جزئی تا قابل توجهی متغیر باشد. مواد کاربردی مختلف برای این امر دارای پایداری مختلفی نیز می باشند.زیبایی زمرد 3.69 قیراطی که توسط شش الماس احاطه شده است مشاهده می شود. عکس: Robert Weldon/GIA

زیبایی زمرد ۳/۶۹ قیراطی احاطه شده توسط شش الماس در یک رینگ بسیار لوکس. عکس: رابرت ولدون / GIA. با احترام: اسماعیل داودسنگ ماه تولد زمرد به مراقبت خاصی احتیاج دارد:

از در معرض قرار دادن زمرد در حرارت شدید، تغییر فشار هوا و محیط (مانند کابین هواپیما) و مواد شیمیایی به اصطلاح خشن و خطرناک خودداری کنید.

هرگز زمرد را در دستگاه تمیزکننده اولتراسونیک قرار ندهید، زیرا لرزش و گرما می تواند باعث خروج و تخریب مواد پرشده در شکافها و خراشهای زمردهای بهبود یافته شود.

همچنین زمردهای ترک دار بهبود بخشیده ای که سطوح آنها با مواد مخصوص پر شده اند نیز می توانند در اثر قرار گرفتن در معرض آب داغ ناشی از شستن ظروف آسیب ببینند.

امن ترین راه برای تمیز کردن زمرد این است که آن را به آرامی با یک برس نرم٬ آب گرم و صابون آغشته کنید.An-emerald-and-diamond-pendant-brooch,-by-Bulgari,-1958,-gift-from-Richard-Burton

مشخصه گوهرسنگ ماه تولد اردیبهشت / مه (می) میلادی

تمامی گوهرسنگهای دنیا توسط ۴ عامل اولیه مورد بررسی قرار می گیرند که به آن 4C به علت اینکه اولین حرف تشکیل دهنده آن ۴ عامل با حرف C انگلیسی شروع شده (Color, Cut, Clarity, Cut) گفته می شود و طبق سازمان جهانی گوهرشناسی استاندارد سازی شده اند. در جداول زیر 4C سنگ گارنت Garnet، به علاوه خصوصیات نوری و شیمیایی این کانی را مشاهده می کنید. لازم به ذکر است که نحوه بررسی و بیان تخصصی 4Cs برای سنگ قیمتی به سبک فرمت زیر نیست و فقط جهت آسان سازی اینگونه بیان شده است.


در جدول زیر 4C زمرد / Emeraldرا مشاهده می کنید.

تصویر۴سی / 4Cs
شرح
Color
مطلوب ترین رنگ های زمردی سبز مایل به سبز تا سبز خالص با وضوح رنگ سبز جیغ است.
Clarity
در زمرد انتظار می رود ناخالصی هایی را مشاهده کنید که فروشندگان تمایل دارند که آن را "Jardin" یا باغ بنامند.
در زبان فرانسوی Jardin (جاقدن) به معنی باغ یا Garden است. علت آن به دلیل شبکه شبکه بودن و دارا بودن امتداد های فراوان در ناخالصی های زیر سطحی است.
Cut
به دلیل ساختار کریستالین و شفاف آن، زمردها را معمولاً به صورت برشهای پله ای مستطیلی (Step Cut) که به همین نام یعنی تراش زمردی یا Emerald Cut معروف شده است تراش داده می شوند.
Carat
از آنجا که تراکم آن کمتر از الماس است، اندازه یک زمرد یک قیراطی بزرگتر از الماس یک قیراطی به نظر می رسد. به همین دلیل نسبت اندازه به وزن زمرد با الماس مشابه خود بیشتر است.در جدول زیر خصوصیات نوری و شیمیای زمرد Emerald را مشاهده می کنید.

خصوصیات
شرح
کانی Mineral
بریل Beryl
خصوصیات یا فرمول شیمیایی  Chemistry Formula
 Be3Al2Si6O18
رنگ Color
سبز جیغ
ضریب شکست Refractive Index
۱/۵۷۷ تا ۱/۵۸۳
Birefringence
۰/۰۰۵ تا ۰/۰۰۹
وزن مخصوص Specific Gravity
۲/۷۲
مقایس سختی عدد موهس Mohs Scale
۷/۵ تا ۸

برای آشنایی با معانی عبارات فوق اینجا کلیک کنید.حالا نوبت شماست ...
نظر؟ سوال؟ ایده؟ افکار خود را با ما به اشتراک بگذارید.
Instagram: @goldenrosaliestore

Instagram: @goldenrosaliecom
تمامی عکسهای گوهرسنگها توسط سازمان جهانی گوهرشناسی GIA تامین، تهییه شده است و حق کپی رایت تمامی تولیدات این سازمان محفوظ است.

طراحی کاور: تیم گلدن رزالی

منبع: GIA