مقدار سختی سنگهای قیمتی و مواد معدنی


همانطور که تا به حال شنیده اید٬ الماس به عنوان یکی از سخت ترین مواد موجود در زمین شناخته شده است. یک الماس بسیار سخت است و به عنوان 10را در مقیاس Mohs یا موه از آن خود کرده است و در بالاترین سطح سختی قرار دارد. اما مقیاس Mohs چیست؟

مقیاس " موه Mohs "، مقایسی است که مقدار سختی مواد معدنی و گوهرسنگ ها را  در سطح جهانی و اسنتاندارد ارزیابی می کند. سختی یک گوهرسنگ نشانگر مقاومت سنگ در برابر خراشیدن یا چگونگی واکنش سطح آن به تماس با یک جسم تیز است. براساس این تعریف مشخص می شود که یک گوهرسنگ چقدر می تواند در اثر ضربه یا در برابر شکستن ، خرد شدن یا ترک خوردگی مقاومت کند.

این مقیاس از ۱ تا ۱۰ طبقه بندی و استاندارد سازی شده به طوری که در هرکجای دنیا و حتی در اینترنت هم این مقیاس ثبت شده و همه ی مواد معدنی و گوهرسنگ های یافته شده به دست بشریت نیز در این مقیاس با عددی استاندارد تعیین شده است.


تفاوت بین سنگ قیمتی طبیعی, مصنوعی, بدلی و خلق شده چیست؟این مقیاس در سال 1822 توسط فردریش موهس یا موس کشف شده به طوری که او ده ماده معدنی را انتخاب كرد و براساس نحوه تحمل٬ سهولت و واکنش آنها نسبت با خراشیدن توسط ماده ی دیگر کشف شد که به آنها عدد اختصاص داد. مطالعات وی منجر به کشف مقیاس زیر شد ، که امروزه هنوز هم مورد استفاده قرار می گیرد.


با نگاهی به مقیاس Mohs ، یادآوری این نکته ضروری است که اختلاف سختی بین مواد معدنی یا تعداد سختی ها در واقع مساوی نیست. بدین معنی که مثلا الماس و گرافیت هر دو کربن هستند ولی گرافیت نرم ترین ماده معدنی است و الماس فشرده ترین و سخت ترین ماده ی جهان است. الماس تنها یک عدد با کروندوم Corundum فاصله دارد (که شامل یاقوت ها که معروف ترین آنها یاقوت سرخ و یاقوت کبود است)، که همین ۱ عدد فاصله یعنی عدد ۱۰ نسبت به گوهرسنگ های خانواده کروندوم بسیار فاصله زیاد و بزرگی است.

مقیاس Mohs به شناسایی آنچه باعث دوام یک گوهر می شود کمک می کند. هرچه یک گوهر با دوام تر یعنی سخت تر باشد ، برای استفاده در جواهرات و استفاده ی روزمره مناسب تر است. به طور مثال گوهرسنگهای خانواده عقیق که سختی ۷ دارند مقاومت بسیار بیشتری در تراش و حتی خراشیدگی دارند.


تعاریف گوهرشناسی
حالا نوبت شماست....
نظر؟ سوال؟ ایده؟ افکار خود را به اشتراک بگذارید.Instagram: @goldenrosaliecom