اپال Opal

معانی و تاریخچه سنگ ماه تولد اپال/اوپال

اعتقاد بر این است که نام این سنگ، سنگ ماه تولد مهر یا اکتبر، از هندوستان (منبع اولین اوپال/اپال هایی که به دنیای غرب آورده شده است) منشأ گرفته است، در آنجا به زبان سانسکریت که زبان هند باستان است به آن "اوپالا upala"، به معنی "سنگی گرانبها" می گفتند. در رم باستان، این کلمه به "اپالوس opalus" تبدیل شد. بیشتر اپال ها به دلیل تغییر رنگ رنگین کمانی ارزشمند هستند - پدیده ای که در علوم گوهرشناسی به عنوان "بازی با رنگ" یا “play-of-color” شناخته می شود.

در گوهرشناسی لغب یا اصطلاح Play of color یا همان بازی رنگ را به سنگ اپال داده اند. پدیده بازی رنگ در گوهرسنگ اپال یا اوپال قیمتی و گرانبها به علت ساختار منحصر به فرد آن است و همچنین علت آن را می توان از فرمول شیمیایی آن که SiO2•nH2o است، استخراج کرد. در ساختار اپال همانطور که مشاهده می کنید آب یا همان H2o وجود دارد. وجود ۳ تا ۲۱ درصدی مولکول های آب در این سنگ بسیار دیدنی و قیمتی پدیده بازی رنگ را - که در اثر پراش نور اتفاق می افتد - به وجود می آورد. این سنگ همچنین گوهری است از خانواده کواتز ها و به نوعی از فامیل های عقیق به شمار می رود. معمولا به دلیل نشان دادن زیبا تر بازی رنگ در اپال آن را با تراشی به شکل محدب یا گندبی شکل تراش می دهند که به آن تراش دامله یا کابوشن Cabochon  گفته می شود.

دیکشنری گوهرشناسی گلدن رزالی


نمایشی بی نظیر از رنگ نمای سنگ ماه تولد مهر - اکتبر نویسندگان را وادار کرده است که آن را با آتش بازی، کهکشان ها و آتشفشان ها مقایسه کنند. بادیه نشینان گذشته زمانی معتقد بودند که اوپال / اپال رعد و برق دارد و در هنگام رعد و برق از آسمان سقوط می کند. یونانیان باستان فکر می کردند که اوپال هدیه پیشگویی و محافظت در برابر بیماری را اعطا می کند. مدتهاست که اروپاییان این سنگ را نمادی از پاکی، امید و حقیقت می دانند. صدها سال پیش اعتقاد بر این بود که اوپال تجسم فضیلت ها و قدرت های همه سنگ های رنگین است.


گوهرسنگ رنگین


اپال همچنین سنگی است که برای جشن چهاردهمین سالگرد ازدواج هدیه داده می شود.


به نظر می رسد که غروب آفتابی نفس گیر در سطح این اپال ۱/۷۲ قیراطی (CT) می رقصد. عکس توسط: دکتر ادوارد ج. گوبلین (Dr. Edward J. Gübelin) از GIA سازمان جهانی گوهرشناسی
اپال / اوپال در کجا یافت می شود؟

این سنگ ماه تولد را می توان در بسیاری از نقاط جهان یافت. مزارع و زمین های استرالیا بیشترین تولید را در جهان دارند. اما کشورهایی مانند اتیوپی، مکزیک و برزیل نیز منابع مهمی در جهان هستند. ذخایر جدیدی نیز در اروپای مرکزی، هندوراس، اندونزی، ماداگاسکار، پرو، ترکیه و ایالات متحده یافت شده است.

لایتنینگ ریج Lightning Ridge، یک شهر کوچک در New South Wales استرالیا قرار دارد، به دلیل تولید اپال سیاه که یکی از با ارزش ترین گونه های اپال است مشهور می باشد. منطقه ای خشک و صخره ای که فقط توسط درختان کوچک و برسی شکل احاطه شده است، باران بسیار کم می بارد و در تابستان نیز هوا به شدت گرم است. آب و هوا چنان گرم است که معدن کاران اغلب در زیر زمین زندگی می کنند تا به دور از گرمای مجازات کننده تنفس کنند.


اپال سیاه گاهی اوقات در یک خط یافت می شوند، همانطور که در این عکس از معدن Lightning Ridge مشاهده می کنید. عکس از: وینسنت پردیو Vincent Pardieuاسترالیا همچنین منبع انواع دیگری از سنگ اپال یا همان سنگ ماه تولد مهرماهی ها است. اوپال سفید در ناحیه White Cliffs در New South Wales و همچنین در Mintabie ،Andamooka و Coober Pedy در جنوب استرالیا یافت می شود. اما اپال بولدر Boulder opal، فقط از یک مکان در جهان می آید، و آن فقط از کوئینزلند Queensland استخراج می شود.


دو قطعه اپال بولدر Boulder opal که فقط در کوئینزلند یافت می شوند. عکس از : رابرت ولدون Robert Weldon از GIAدر اتیوپی، سنگ ماه تولد اکتبر در نزدیکی روستای وگل تنا (Wegel Tena)، در استان ولو (Wollo) یافت می شود. حدود ۵۵۰ کیلومتر شمال پایتخت آدیس آبابا (Addis Ababa)، به سمت ارتفاعات بالاتر از ۸۰۰۰ فوت (۲۴۰۰متر) را طی کنید، جایی که معدنچیان با کنجکاوی در حال جست جو و حفاری در کنار فلات، برای یافتن اوپال هستند. سنگهای کشف شده در اینجا از رنگ نزدیک به بدن تا سفید، زرد، نارنجی و قرمز مایل به قهوه ای تا قهوه ای "شکلاتی" است. برخی از اپال ها بازی رنگ را نشان می دهند. یک معدن دیگر، در استان شیوا (Shewa) در اتیوپی، اوپال سیاه و همچنین اپال نارنجی، سفید و  اپال کریستالی را تولید می کند. گنجینه های آن در صخره های شیب دار که بر فراز چشم انداز برجسته شده اند ، مدفون شده اند. همچنین گنجینه هایی در صخره های شیب داری که بر فراز چشم انداز به چشم می خورند، مدفون شده اند.

Querétero، ایالتی در مکزیک، به دلیل تولید اپال آتشین در رنگ های زرد، نارنجی و نارنجی مایل به قرمز و خود رنگ قرمز، مشهور است. برخی از آنها دارای بازی رنگ خوبی هستند. این معادن یک مقصد گردشگری است و رسیدن به آنها مستلزم طی کردن جاده ای خاکی از میان جنگل های انبوه کاج و بلوط، فلات های ناخوشایند کاکتوس ها، بوته ها، جاده های پر پیچ و خم کوهستانی است.مراقبت و تمیز کردن اپال / Opal

مراقبت از اوپال ممکن است با اشباع با روغن، موم یا پلاستیک انجام شود. اوپال های دابلت یا تریبلت (جهت جلوگیری از کلاه برداری درباره دابلت و تریبلت ها بیشتر بخوانید) برشهای نازکی از اپال است که به ماده پایه چسبانده شده و با گنبدی نازک از کوارتز شفاف پوشانده شده است (دوستان انجام و یا خرید سنگ دابلت یا تریبلت در صورت ذکر شدن و یا فروش سنگ به قیمت واقعی در دنیای جواهرات و سنگهای قیمتی به هیچ عنوان منفی نبوده و منعی ندارد و در برخی مواقع به دلیل بهبود زیبایی سنگ خیره کننده رویین و اصلی امری مثبت است اما اگر فروشنده ای به شما یک سنگ یا جواهر دارای سنگ دابلت یا تریبلت بفروشد و مبلغ زیادی هم جهت تاکید بر اصل و یک تکه یا یک پارچه بودن سنگ از شما طلب کند-به دلیل اینکه تفاوت در وزن و در نتیجه قیمت ایجاد می کند- شما درگیر کلاه برداری شده اید). ایمن ترین راه برای پاکسازی سنگ ماه تولد مهرماه آب گرم و صابون است. سایر روش های تمیز کردن ممکن است به اپال یا ماده شیمیایی پرکننده حفرات درونی آن آسیب برساند(برای مطالعه بیشتر در مورد ناخالصی ها و مواد پر کننده اینجا کلیک کنید). توجه داشته باشید که قرار گرفتن در معرض طولانی مدت آب ممکن است باعث کاهش چسبندگی لایه ها در اوپال های دوقلو - دولایه (دابلت) و سه قلو - سه لایه (تریپلت) شود. حتی در صورت قرار گرفتن در معرض گرمای زیاد یا تغییرات ناگهانی دما، اپال طبیعی نیز می تواند دچار شکستگی شود.


این سنگ تولد ماه اکتبر میلادی از ۵ تا ۶.۵ در مقیاس سختی عدد Mohs یا موهس است. برای جلوگیری از خراشیدن اوپال که توسط سنگهای قیمتی سخت تر یا با عدد موهس بالاتر انجام می شود، باید آن را محافظت کرد. الماس، یاقوت سرخ، یاقوت کبود و زمرد فقط تعدادی از سنگهای قیمتی هستند که می توانند سنگ ماه تولد اکتبر را خراش دهند.


یاقوت های کبود و الماس به دور یک اپال سیاه ۱/۹۲ قیراطی (CT) در این حلقه خیره کننده 18K طلای زرد و رودیوم یا رادیوم سیاه. با احترام: Omi Privé
تورمالین Tourmaline

تاریخچه و معنی تورمالین

تورمالین سنگ ماه تولد جدیدتری برای مهر / اکتبر است. این نام از کلمه سینالسی toramalli گرفته شده است، که به معنی "سنگی با رنگ های مخلوط" است، زیرا اغلب دارای چندین رنگ در یک کریستال است. تعداد بسیار کمی از سنگهای قیمتی در دنیا وجود دارند که با مجموعه رنگهای خیره کننده تورمالین مطابقت داشته یا رقابت کنند. شاید به همین دلیل است که عرفای باستان معتقد بودند که این سنگ ماه تولد می تواند بیانگر نوعی هنر باشد - این یک پالت رنگ برای هر حال و هوایی (مود Mood) است. از جمله مشهورترین آن رنگ صورتی و قرمز که به آن روبلایت یا روبلیت گویند، تورمالین های "کرومی" سبز زمردی و تورمالین های "پارایبا" (مطالعه و تصاویر بیشتر در مورد تورمالین پارایبا یا پاریبا) سبز نئون و آبی به بنفش است.

به دلیل طیف گسترده ای از رنگها، تورمالین اغلب با سنگهای قیمتی دیگر اشتباه گرفته می شود. یکی از آنها "یاقوت" هایی در جواهرات و تاج روسیه، آویز "یاقوت سزار"، که در واقع تورمالین قرمز (روبلایت یا روبولیت) است. یک تسخیر کننده اسپانیایی در دهه ۱۵۰۰ کریستالهای تورمالین سبز را در برزیل یافت و سنگها را با زمرد اشتباه گرفت. این موارد و سایر موارد هویت اشتباهی برای قرن ها ادامه داشت تا اینکه دانشمندان در سال ۱۸۰۰ تورمالین را به عنوان یک نوع ماده معدنی مشخص تشخیص دادند.


مجموعه ای از تورمالین چند رنگ. عکس از: رابرت ولدونRobert Weldon از GIA


تصور می شود که رنگهای مختلف تورمالین خاصیت درمانی خاص خود را دارند. اعتقاد بر این است که تورمالین سیاه از پوشنده خود محافظت می کند و احساس اعتماد به نفس می دهد. تورمالین صورتی مظهر عشق است و با دلسوزی و لطافت همراه است. تورمالین سبز باعث شجاعت، قدرت و استقامت می شود. همچنین برای جشن هشتمین سالگرد ازدواج، تورمالین نیز هدیه داده می شود.تورمالین در کجا یافت می شود؟

این سنگ تولد اکتبر معمولاً در برزیل یافت می شود، اما در افغانستان، پاکستان، کنیا، ماداگاسکار و موزامبیک (در میان سایر کشورهای آفریقا) نیز استخراج می شود. کالیفرنیا و ماین از نظر تاریخی تولید کنندگان تورمالین خوب در ایالات متحده هستند.

بررسی تورمالین بنفش و سبز هنگام در نزدیکی دهکده Mavuco در یک سفر به موزامبیک. عکس: وینسنت پردیو Vincent Pardieu


بیشتر تورمالین استخراج شده در برزیل طی قرن ها از پگماتیت های (توضیح در زیر همین پاراگراف) ایالت Minas Gerais است. با این حال، در اواخر دهه ۱۹۸۰، تورمالین های سبز، آبی و بنفش برقی از پگماتیت ها در ایالت پارائیبای برزیل وارد بازار جواهرات شدند. دانشمندان دریافتند که این رنگهای شدید (رنگهای عالی، خالص و جیغ) ناشی از مقادیر کمی از مس است که قبلاً به عنوان عامل رنگ آمیزی در هیچ تورمالین دیگری ثبت نشده بود. در اوایل سال ۲۰۰۰، تورمالین های حاوی مس از نوع Paraíba نیز در موزامبیک و نیجریه کشف شدند. به طور کلی، قیمت بهترین تورمالین های نوع Paraíba به دلیل رنگ های روشن، اشباع رنگ بالاتر و کمیاب بودن بیشتر، به راحتی از سایر تورمالین ها پیشی می گیرند.

پگماتیت یک سنگ آذرین است، که در اعماق زمین تشکیل شده است، و کریستالهای بهم پیوسته معمولاً بزرگتر از 2.5 سانتی متر هستند. بیشتر پگماتیت ها در ورقه های سنگی در مجاورت توده های زیادی از سنگ های آذرین به نام باتولیت یافت می شوند.

ورودی تونل قدیمی در معدن تورمالین کینگ. عکس: برندان لورا Brendan Laurs


در ایالات متحده ، کالیفرنیای جنوبی و ماین میزبان چندین منطقه پگماتیت هستند. برای بیش از یک قرن، آنها به طور پراکنده مقادیر زیادی تورمالین تولید کرده اند.

اولین مکان مهم معامله تورمالین ماین در سال ۱۹۲۰ در کوه میکا در پاریس توسط دو پسر جوانی که در حال جست و جوی منطقه بودند، کشف شد. حتی امروزه، یک معدن سنگ در کوه میکا به طور متناوب رنگهای مختلفی از تورمالین را تولید می کند. معدن دونتون، در نزدیکی کوه Plumbago، پرکارترین تولید کننده تورمالین در ماین است.

در سال ۱۸۹۸، اولین معدن تجاری تورمالین کالیفرنیا در پگماتیت هیمالیا در منطقه Mesa Grande افتتاح شد - معروف به تولید روبلایت خوب. معادن سان دیگو برای تغذیه وسواس ملکه Dowager Cixi در مورد رنگ های پر جنب و جوش و جیغ، بین سالهای ۱۹۰۲ تا ۱۹۱۰، ۱۲۰ تن سنگ قیمتی به چین نشان دادند. با مرگ Cixi در سال ۱۹۰۸ و متعاقب آن سرنگونی سلسله چینگ، اوج استخراج تورمالین در کالیفرنیا به پایان رسید. امروزه، فقط چند معدن در شهرستان سن دیگو گاهی اوقات تورمالین با کیفیت سنگهای قیمتی را تولید می کنند.مراقبت و تمیز کردن تورمالین

سنگ ماه تولد مهرماه یا همان تورمالین در مقیاس سختی عدد موهس Mohs از ۷ تا ۷/۵ درجه بندی شده و به طور کلی برای پوشیدن روزمره مناسب است. این سنگهای قیمتی رنگارنگ معمولاً به اندازه کافی پایدار هستند تا در برابر نور و بیشتر مواد شیمیایی مقاومت کنند، اما گرما می تواند برای آنها مضر باشد. این سنگ تولد ماه اکتبر بهتر است با آب گرم و صابون، و یک برس نرم تمیز شود استفاده از تمیز کننده های اولتراسونیک و بخار توصیه نمی شود.


انگشتر تورمالین صورتی و الماس 15/16 قیراطی ساخته شده روی پلاتین و طلای سفید. با احترام: Omi Privé
مشخصه گوهرسنگ های ماه تولد مهرماه / اکتبر

تمامی گوهرسنگهای دنیا توسط ۴ عامل اولیه مورد بررسی قرار می گیرند که به آن 4Cs یا ۴سی به علت اینکه اولین حرف تشکیل دهنده آن ۴ عامل با حرف C انگلیسی شروع شده گفته می شود و طبق سازمان جهانی گوهرشناسی استاندارد سازی شده اند. در جداول زیر 4C سنگ اپال یا اوپال و همچنین سنگ تورمالین به علاوه خصوصیات نوری و شیمیایی این کانی ها را مشاهده می کنید. لازم به ذکر است که نحوه بررسی و بیان تخصصی 4Cs برای سنگ قیمتی به سبک فرمت زیر نیست و فقط جهت آسان سازی اینگونه بیان شده است.


در جدول زیر 4C اپال / Opal را مشاهده می کنید.

تصویر
۴سی / 4Cs
شرح

Color
بازی رنگی و جذاب اوپال می تواند تمام رنگ های رنگین کمان را به نمایش بگذارد.

Clarity
کارشناسان سطح مختلف شفافیت را برای انواع مختلف Opal در نظر دارند.

Cut
اپال های زیبا را اغلب به شکل های نامنظم تراش می دهند به این دلیل که تا حد امکان بازی رنگ ها را در آن حفظ کنند.

Carat
اوپال ها دارای تراکم نسبتاً کمی هستند، بنابراین سایزهای کمی بزرگتر آن ها نیز می توانند برای استفاده و پوشیده شدن راحت باشند.


در جدول زیر خصوصیات نوری و شیمیای اپال Opal را مشاهده می کنید.

خصوصیات
شرح
کانی Mineral
سیلیس هیدراته Hydrated Silica
اپال / اوپال / Opal تا 20٪ آب در ساختار سیلیسی خود به صورت محبوس دارد.
خصوصیات یا فرمول شیمیایی
SiO2•nH2O
رنگ Color
همه رنگ ها All colors
ضریب شکست Refractive Index
۱/۴۷ - ۱/۳۷
Birefringence
ندارد
وزن مخصوص Specific Gravity
(۰/۹۰- ،۰/۰۸+) ۲/۱۵
مقایس سختی عدد موهس Mohs Scale
۵ تا ۶/۵در جدول زیر 4C تورمالین / Tourmaline را مشاهده می کنید.

تصویر
۴سی / 4Cs
شرح

Color
رنگهای رنگین کمانی تورمالین ها دارای طیف گسترده ای از شدت رنگ ها هستند.

Clarity
در تورمالین های طیف رنگی صورتی تا قرمز اغلب ناخالصی های درونی بیشتری قابل مشاهده است نسبت به انواع سبز تا آبی آن.

Cut
بلورهای تورمالین اغلب بلند هستند و منجر به برش این سنگ بی نظیر به شکل نگین های ظریف و باریک می شود.

Carat
تورمالین ها در هر شکل و اندازه ای وجود دارند و ارزش آنها بسته به اندازه و گونه آن متفاوت می باشد.


در جدول زیر خصوصیات نوری و شیمیای تورمالین Tourmaline را مشاهده می کنید.

خصوصیات
شرح
کانی Mineral
تورمالین Tourmaline | معروف ترین آن PARAIBA پاریبا یا پارایبا نام دارد.
خصوصیات یا فرمول شیمیایی
  • گونه Elbaite
Na(Li1.5,Al1.5)Al6Si6O18(BO3)3(OH)4
Dravite NaMg3Al6Si6O18(BO3)3(OH)4
  • گونه Liddicoatite
Ca(Li2Al)Al6Si6O18(BO3)3(OH)3F
  • گونه Chrome dravite
NaMg3Cr6Si6O18(BO3)3(OH)4
رنگ Color
همه رنگ All colors
ضریب شکست Refractive Index
۱/۶۴۴ - ۱/۶۲۴
Birefringence
۰/۰۴۰ - ۰/۰۱۸
وزن مخصوص Specific Gravity
(۰/۰۶- ،۰/۲۰+) ۳/۰۶
مقیاس سختی عدد موهس Mohs Scale
۷ تا ۷/۵
  • گونه تورمالین Elbaite


  • گونه تورمالین Liddicoatite


  • گونه تورمالین Chrome dravite
حالا نوبت شماست....
نظر؟ سوال؟ ایده؟ افکار خود را به اشتراک بگذارید.


Instagram: @goldenrosaliestore

Instagram: @goldenrosaliecom

Instagram: @goldenrosalie
منبع: https://www.gia.edu/birthstones/october-birthstones

تمامی عکسهای گوهرسنگها توسط سازمان جهانی گوهرشناسی GIA تامین شده است.

طراحی کاور: تیم گلدن رزالی