سنگ تولد ماه شهریور یا سپتامبر میلادی (که از ۱۱ شهریور ماه تا ۹ مهر ماه را در بر می گیرد) یاقوت کبود است. گوهرهایی که هزاران سال قدر دانی شده اند. اصطلاح یاقوت کبود یا سفایر معمولاً به تناژ آبی کورندوم ها اشاره دارد (یاقوت سرخ یا روبی نوع قرمز آن است). یاقوت کبود از زمان های قدیم با خانواده های سلطنتی و داستان های عاشقانه در ارتباط بوده و گفته می شود که نماد وفاداری و روح است. 

"یاقوت کبود" از واژه یونانی sappheiros گرفته شده است و یاقوت کبود آبی یکی از محبوب ترین سنگهای رنگین بلورین است. در ادامه درمورد سنگ ماه تولد شهریور یا سپتامبر میلادی، به ویژه تاریخچه آن و مکان یافتن آن، بیشتر آشنا خواهید شد.

سفایر

تاریخچه و معنی

سنگ ماه تولد شهریور یعنی یاقوت کبود یا همان سفایر به طور سنتی نماد اخلاص، حقیقت، وفاداری و اشراف بوده است. قرن ها بی شماری، یاقوت کبود عامل آراستن لباس روحانیت بوده است. نخبگان یونان و روم باستان اعتقاد داشتند که یاقوت کبود آبی صاحبان خود را از آسیب و حسادت محافظت می کند. روحانیون قرون وسطی از یاقوت کبود استفاده می کردند زیرا آن را نماد بهشت می دانستند. ایرانیان باستان (Ancient Persians) اعتقاد داشتند زمین واقعاً بر روی یک یاقوت کبود غول پیکر قرار گرفته است، که آسمان را آبی کرده است. سنگ ماه تولد سپتامبر نیز دارای قدرت شفابخشی بود. اروپاییان قرون وسطی معتقد بودند که یاقوت کبود جوشهای طاعون و بیماریهای چشم را درمان می کند. همچنین تصور می شد که سفایر یک پادزهر برای مسمومیت است. 

یاقوت کبود معروف شامل سفایر راکفلر Rockefeller Sapphire، یک سنگ مستطیل تراش Step Cut پله ای ۶۲/۰۲ قیراط (CT) است که در میانمار (برمه) کشف شد. این جواهر که در سال ۱۹۳۴ به دست یک سرمایه گذار نیکوکار جان دی راکفلر جونیور (John D. Rockefeller, Jr) بدست آمد (۱۹۶۰ - ۱۸۷۴) توسط یک ماهاراج هندی، این گوهر دوباره تراش خورد و روی جواهر نصب شد. یاقوت کبود ابتدا به صورت یک سنجاق سینه و بعداً روی یک حلقه قرار گرفت که با دو سنگ  الماس مثلثی شکل احاطه شده است. شاید مشهورترین آن در سالهای اخیر، ۱۲ قیراط سفایر آبی است که با  الماس روی یک حلقه احاطه شده است که ابتدا توسط پرنسس دایانا پوشیده شد و سپس توسط پسرش به کیت میدلتون، که اکنون بانوی دوک کمبریج است، داده شده است.

یاقوت کبود معروف راکفلر Rockefeller با وزن ۶۲/۰۲ قیراط که در اینجا توسط دو الماس تراش مثلثی با گوشه های برش خورده cut-cornered triangular، روی یک حلقه پلاتین که دارای امضای برند معروف Tiffany & Co است. حسن نیت: Christie’s Images Ltd., 2015 


یاقوت کبود علاوه بر اینکه سنگ ماه تولد شهریور یا سپتامبر (۱۱ شهریور - ۹ مهر) است، گوهرسنگ بزرگداشت سالگرد ازدواج پنجمین و چهل و پنجمین است.


سفایر یا یاقوت کبود در کجا یافت می شود؟

کشمیر، میانمار (برمه سابق) و سریلانکا سه منبع مهم تاریخی برای سنگ تولد شهریورماه هستند. مقادیر قابل توجهی از سنگ ماه تولد شهریور نیز در کشورهای دیگر از آسیا و آفریقا نظیر استرالیا، تایلند، کامبوج، ماداگاسکار و ایالات متحده (مونتانا) یافت شده است. یاقوت کبود در حوالی سال ۱۸۸۱ در کشمیر کشف شد زمانی که لغزش زمین در سطوح بالای هیمالیا یک حالت مخمل نمای بزرگ از کریستال ها را شبیه به یک زمین "گل های آفتاب گردان" اما آبی رنگ، نمایان کرد. با شروع به ظهور یاقوت کبودهای دیدنی در جنوب، مهاراج کشمیر Maharaja - و ارتش او - کنترل جدید محلی را به دست گرفتند.

از سال ۱۸۸۲ تا ۱۸۸۷، هزاران کریستال بزرگ و زیبا کشف و احیا شد. سنگ هایی که از این کریستال ها به وجود آمده است، شهرت یاقوت کبود را به عنوان یکی از سنگهای پرطرفدار جهان به وجود آورده اند. از آن زمان تولید پراکنده بوده است، اما خانه های حراج معروف، قطعات خوبی از جواهرات یاقوت کبودی کاشمر را می فروشند.

منطقه Mogok میانمار یکی دیگر از مناطق محلی است که به دلیل تولید سنگ تولد شهریور ماه یا همان سپتامبر میلادی مشهور است. تپه های جنگلی احاطه شده توسط کوهستان ها منظره ای چشمگیر دارند. یاقوت کبود به طور معمول در کنار ذخایر یاقوت سرخ وجود دارند، اما در مقادیر بسیار کمتری نسبت به همتای قرمز آن است. یاقوت کبود یا سفایر آبی "برمه"، همانطور که هنوز هم توسط بسیاری ها با همان نام یعنی سفایر برمه خوانده می شود، می تواند یک رنگ آبی عمیق، غنی و شدید داشته باشد، که به آن ویژه و ارزشمند بودن را بخشیده است. میانمار همچنین منبع قابل توجهی از یشم یا جیدیت jadeite jade، اسپینل Spinel، زیرکون Zircon، آمتیست Amethyst، پریدوت Peridot و سایر کانی ها و گوهرهای عالی است.

منظره ای زیبا در نزدیکی Mogok زیبایی یاقوت کبود را که در زیر زمین پنهان شده است ، را تکمیل می کند. عکس: James E. Shigley/GIA


برای بیش از ۲۰۰۰ سال، سریلانکا منبع سنگ سفایر بوده است. سنگ های آبی و رنگین فانتزی به دست آمده از ماسه های آبرفتی یا رسوبی این "جعبه جواهرات اقیانوس هند" می توانند درخشش و اشباع قابل توجهی را به نمایش بگذارند. بعلاوه، سفایر های سفید "ژئود" این جزیره را می توان با گرما و عملیات حرارتی به رنگ آبی غنی و عمیق تبدیل کرد.

یک معدنکار با استفاده از همان تکنیک های آب کش کردن سنتی گل و لای مانند نسل های قبلی خود در سریلانکا، در جستجوی یاقوت کبود در بین شن ها رسوبی در یک جریان آب محلی است. حسن نیت: افسانه تزارى : Afsaneh Tazari


تایلند هم منبع یاقوت کبود و هم یکی از مراکز بزرگ تراش و بهبود گوهر سنگ است. در جنگل های متراکم که از کنار جاده های خاکی عبور می کند، کارگران معدن کار به دنبال یاقوت کبود در استان Chanthaburi هستند. یاقوت کبود از میانمار و کامبوج اغلب برای تراش و بهبود (عملیات حرارتی) در Chanthaburi پایان می یابد و همچنین به بانکوک، قطب مهمی صادرات آنها فرستاده می شود.


تمیز کاری و نگهداری سفایر یا یاقوت کبود

سنگ ماه تولد سپتامبر نسبتاً سخت است و در مقیاس سختی موهس Mohs Scale عدد ۹ است. از استحکام بسیار خوبی برخوردار است و هیچ شکافی ندارد. این باعث می شود حلقه ها و سایر اتصالات مورد نیاز روزانه انتخاب مناسبی باشند.

البته توجه داشته باشید که اغلب یاقوت های کبود بهبود، اصلاح رنگ و وضوح روی آن ها انجام می شود. عملیات حرارتی رایج است - و نتایج آن دائمی است - بنابراین در تجارت به خوبی پذیرفته شده است و عیب محسوب نمی شود. روش های بهبود کمتری مانند انتشار شبکه، پر کردن شکستگی و رنگرزی lattice diffusion, fracture filling, and dyeing ممکن است نیاز به مراقبت ویژه داشته باشد. در بعضی موارد، رنگ ناشی از انتشار مشبک آنقدر کم عمق است که اگر سنگ تراشیده شود یا مجبور به تجدید ساختار شده باشد، می توان آن را برداشت. یاقوت کبود و پر از شکستگی حتی به اسیدهای خفیفی مانند آب لیمو هم آسیب می بیند. قبل از خرید یاقوت کبود، همیشه از فروشنده بپرسید که آیا یاقوت شما درمان شده و بهبود یافته است و اگر پاسخ مثبت بود با چه روشی؟ هر چند که فروشندگان معتبر و حرفه ای سنگهای گران قیمت را با شناسنامه و تاییدیه های GIA به فروش می رسانند.

آب گرم و صابون همیشه گزینه ای مطمئن برای تمیز کردن سنگ ماه تولد شهریور است. سنگ های پر از شکستگی یا رنگ شده فقط باید با یک پارچه مرطوب تمیز شوند.

نکته قابل توجه: نگهداری ویژه برای جواهرات برای استفاده مداوم و دراز مدت از آن ها، چه سنگ قیمتی و چه فلزات گرانبها، از الزامات بوده و اغلب خراب شدن یا آسیب دیدن سنگ ها یا جواهرات و مخصوصا زیورآلات و دستبند های سنگ مهره ای به علت نگهداری غلط یا عدم نگهداری مصرف کننده است. چرا که طی تجربه ۵ ساله گلدن رزالی در طراحی، ساخت و فروش دستبند های دست ساز سنگ قیمتی، در صورت رعایت نکات نگهداری، دستبند ها و جواهرات شما سالیان سال بدون هیچگونه مشکلی سالم و قابل استفاده باقی می مانند. (نحوه صحیح پوشیدن دستبند).

عشق ورزیدن به رنگ آبی غنی سفایر (یاقوت کبود)، سنگ تولد شهریور ماه یا ماه سپتامبر میلادی، آسان است. حسن نیت: JYE's International
مشخصه گوهرسنگ های ماه تولد شهریور

تمامی گوهرسنگهای دنیا توسط ۴ عامل اولیه مورد بررسی قرار می گیرند که به آن 4Cs یا ۴سی به علت اینکه اول کلمه آن ۴ عامل با حرف C انگلیسی شروع شده گفته می شود و طبق سازمان جهانی گوهرشناسی استاندارد سازی شده اند. در جداول زیر 4C یاقوت کبود و همچنین خصوصیات نوری و شیمیایی کانی را مشاهده می کنید. لازم به ذکر است که نحوه بررسی و بیان تخصصی 4Cs برای سنگ قیمتی به سبک فرمت زیر نیست و فقط جهت آسان سازی اینگونه بیان شده است.سفایر آبی

در جدول زیر 4C سفایر آبی یا یاقوت کبود را مشاهده می کنید.

تصویر
۴سی 4Cs
شرح

COLOR
یاقوت کبود در رنگ های مختلفی وجود دارد. یاقوت کبودهای ترجیحی، بدون توجه به تناژ رنگ یا Hue، شدت رنگ یا Saturation از قوی Strong تا جیغ Vivid دارند.

CLARITY
یاقوت کبودهای آبی به طور معمول دارای ناخاصی های جزئی مختلفی هستند، اما به طور کلی وضوح یا شفافیت بهتری نسبت به یاقوت سرخ دارند.

CUT
یاقوت کبود اغلب با الگوهایتراش برلیان Brilliant Cutدر تاج و یک الگوی پله ای شکل Step-Cut بر روی خیمه تراشیده می شود. (ترکیبی از تراش برلیان و استپ)

CARAT
یاقوت کبودهای آبی از نظر اندازه در وزن و اندازه های مختلفی یافت می شود، ولی یاقوت کبودهای بزرگ آبی نسبت به یاقوت های بزرگ سرخ به راحتی در دسترس هستند.


در جدول زیر خصوصیات نوری و شیمیای سفایر را مشاهده می کنید.


خصوصیات
شرح
  • کانی Mineral
کوراندوم - کرندوم
خصوصیات شیمیایی
Al2O3
رنگ Color
همه رنگ به جز قرمز (سفایر سرخ هم قرمز نیست)
۱/۷۶۲ تا ۱/۷۷۰
۰/۰۰۸ تا ۰.۰۱۰
۴/۰۰
۹
حالا نوبت شماست....
نظر؟ سوال؟ ایده؟ افکار خود را به اشتراک بگذارید.    Instagram: @goldenrosaliecom

goldenrosalie@منبع : https://www.gia.edu/birthstones/september-birthstones

حسن نیت: سنگ راف یا خام در عکس اصلی Bill Larson.