هماتیت چیست؟

هماتیت Hematite سنگی است که منبع اصلی آن فلز آهن است. یک ماده معدنی (گوهرسنگ) اکسید آهن که از 70 درصد آهن و 30 درصد اکسیژن با فرمول Fe2O3 تشکیل شده است. هماتیت گوهرسنگی انرژی بخش است که به وفور در سراسر جهان موجود است.

معمولاً با سایر مواد معدنی آهن مانند ژئتیت Goethite و مگنتیت Magnetite رخ می دهد. مقادیر زیادی هماتیت را می توان در نوعی سنگ به نام banded iron formation (مخفف BIF) که نوعی سنگ آهن که به صورت نواری شکل و لایه لایه تشکیل شد بود یافت.

هماتیت به طور گسترده در صنعت فولاد استفاده می شود و سنگ معدن حاوی درصد بالایی از آهن را می توان مستقیماً در کوره ذوب و استفاده کرد. در این روش اکسیدهای آهن را به آهن مایع تبدیل می کنند.

اگرچه هماتیت یک ماده معدنی متراکم است که همین تراکم وزن آن را سنگین می کند، اما بسیار سخت تر از آهن خالص بوده با این تفاوت که شکننده است. طیف رنگ رنگ آن از سیاه تا خاکستری نقره ای، قهوه ای تا قهوه ای مایل به قرمز و حتی قرمز متغیر است.

هماتیت که به اشکال مختلف وجود دارد، ساختار کریستالی مشابه کوراندوم (سفایر یا یاقوت کبود و سرخ) دارد. هماتیت هایی که بلورهای تشکیل شده آن خوب باشد،‌ بسیار نادر هستند و نادر بودن در گوهرشناسی به معنی قیمت بیشتر است.

در کانی شناسی استریک streak را رنگ یک کانی یا گوهر به صورت پودری تعریف کرده اند. رنگ پودر ماده معدنی ممکن است با نمای بیرونی ماده معدنی متفاوت باشد. برای کمک به شناسایی برخی مواد معدنی از جمله گوهرسنگها، می توان از تست رگه استفاده کرد. هماتیت دارای استریک قرمز خونی تا قرمز مایل به قهوه ای است. تنها پس از شکسته شدن و قرار گرفتن در معرض هوا، لبه ها قرمز و پودر مانند می شوند.

پس از عملیات حرارتی، هماتیت می تواند مغناطیسی شود اما مغناطیس آن بسیار ضعیف است.


دستبند مردانه سنگ حدید - گارنت و عقیقهماتیت در مریخ

دانه های ریز و درشت هماتیت را می توان در مریخ یافت. قرمزی این سیاره به دلیل وزش دانه های ریز هماتیت در اطراف، توسط طوفان های گرد و غبار است.

دانه‌های درشتی که هماتیت خاکستری هستند نشان می‌دهند که احتمالاً زمانی آب وجود داشته است. با این اوصاف، ممکن است شکل گیری هماتیت در نتیجه فعالیت آتشفشانی بوده باشد.

یکی دیگر از حقایق و فکتهای جالب در مورد هماتیت این است که به دلیل چگالی آن، می تواند اشعه ایکس را مسدود کند. بنابراین برای محافظت در برابر تشعشعات به طور خاص در محیط های پزشکی و علمی استفاده می شود.معنی کریستال هماتیت

نام هماتیت از کلمه یونانی "hema یا haema" به معنای خون گرفته شده است. این به دلیل استریک قرمز رنگ آن است.

در طول تاریخ، این معنی منجر به استفاده گسترده از هماتیت برای اختلالات در خصوص خون شده است. هماتیت نیز برای محافظت از پوشنده در برابر خونریزی استفاده میشود.

پیشوند "hema" در کلمه هموگلوبین (hemoglobin) وجود دارد که پروتئینی است که اکسیژن را در اطراف خون حمل می کند. همچنین پیشوند "هماتوم" (hematoma) است که تورم جامد خون لخته شده است و "هماتولوژی" (hematology) که مطالعه و درمان خون است.

دستبند سنگ هماتیتاجزای اصلی خاک سرخ

خاک قرمز یکی از قدیمی ترین رنگدانه های شناخته شده برای بشر است. این ماده عمدتاً از هماتیت معدنی تشکیل شده است.

این اکسید آهن قهوه ای مایل به قرمز، رنگ هزاران سال است که در سراسر جهان استفاده می شود. خاک قرمز در نقاشی های غارها که حداقل 40000 سال قدمت دارند شناسایی شده است. اعتقاد بر این است که یکی از اولین پودرهایی است که از یک ماده معدنی طبیعی سرچشمه می گیرد. 

آثاری از هماتیت بر روی بقایای اسکلتی یافت شده است که قدمت آن به 12000 سال به عصر نوسنگی می رسد. اخیراً هماتیت به طور گسترده توسط سرخپوستان بومی آمریکا استفاده شده است. این ماده معدنی همچنین در جریان جنبش عصر جدید در دهه های 70 و 80 میلادی برجسته شد.

امروزه هماتیت هنوز به طور گسترده به عنوان رنگدانه استفاده می شود. بسیاری از رنگ های قرمز اطراف ما تا حدی از هماتیت تشکیل شده اند.

دستبند سنگ عقیق خزه ایخواص درمانی هماتیت

وقتی آهن موجود در هماتیت به دلیل خواص درمانی آن استفاده می شود، آن را هم زمینی (Grounding) و هم محافظ (Protective) می کند. برای ایجاد قدرت و تقویت عزت نفس و اراده استفاده می شود. این به ویژه برای کسانی که ریاضیات یا هر موضوع دیگری با ماهیت فنی را مطالعه می کنند مفید است.

هماتیت می تواند به شما در مبارزه با اجبار، پرخوری، استرس و اضطراب کمک کند. مدیتیشن با کریستال هماتیت تمرکز را بهبود می بخشد و مه ذهنی را پاک می کند. این حالت آرامش عمیقی را به شما القا می کند و شما را قادر می سازد تا روی چیزی جز خودتان تمرکز نکنید.

سایر خواص درمانی مرتبط با هماتیت شامل از بین بردن منفی ها، محافظت از هاله یا تشعشع (جو یا کیفیت متمایزی که به نظر می رسد در اطراف یک شخص، چیز یا مکان ایجاد شده و احاطه کرده است) و تقویت حافظه است.

اگر شما فردی هستید که به راحتی حواسش پرت می شود، هماتیت به خلاص شدن از شر افکار غیر ضروری کمک می کند تا شما را قادر سازد تمرکز خود را حفظ کنید. به حل مشکل کمک می کند و هنگام برخورد با تعارض به شما کمک می کند تا حقایق را مشخص کنید.

در رابطه با یک رابطه جدید، هماتیت می تواند جلوی پیشرفت خیلی سریع را بگیرد. همچنین به شما قدرت می‌دهد تا در صورت عدم موفقیت، ادامه دهید.

درجه بندی سختی آن در مقایس سختی سنجی عدد موه ۵/۵ تا ۶/۵ یعنی هماتیت شکننده است.
هنگامی که به عنوان یک سنگ قیمتی استفاده می شود، اگرچه گاهی اوقات ظاهری دارد، معمولاً به عنوان کبوشان (تراش محدب شکل) یافت می شود. مهره های وجهی (Facet) گاهی اوقات می توانند شبیه الماس سیاه یا کربونادو باشند.

دستبند سنگ کوارتز مات و حدید 


خرید هماتیت


امیدواریم که این بلاگ هم برای شما مفید واقع شود و منتظر نظرات و دیدگاه های شما در وبسایت و همچنین اینستاگرام, خواهیم بود. صفحات اینستاگرام گلدن رزالی goldenrosaliecom  goldenrosaliestore


همچنین نظرات, پیشنهادات و انتقادات خود را می توانید از طریق آدرس ایمیل زیر برای ما ارسال کنید.

info@goldenrosalie.comحالا نوبت شماست....
نظر؟ سوال؟ ایده؟ افکار خود را به اشتراک بگذارید.Instagram:@goldenrosaliecom